american-horror-story-asylum-hakkında

American Horror Story Asylum Hakkında

American Horror Story Asylum yani 2. sezonu izlenir mi diye merak edenler için inceleme yazısı ve AHS Asylum hakkında bilmeniz gerekenler!

American Horror Story Asylum, Ryan Murphy tarafından yaratılan ve FX tarafından yayınlanan bir korku gerilim dizisidir. Ekim 2012 tarihinde FX ekranlarında yayınlanmıştır ve birçok ödüle layık görülmüştür. American Horror Story Asylum hakkında bir şeyler söylemeden önce dizinin konusuna baksak iyi olacak gibi.

American Horror Story Asylum Konusu

İkinci sezon, akıl sağlığını konu edinmektedir. Öykü, 1964 yılında geçmektedir ve doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin yaşadıklarını ele alınmaktadır. Tesis, tedavi uygulamak ve cezai ehliyeti olmayanlar için kurulur. Sert Rahibe Jude (Jessica Lange), Jude’ın emrindeki Rahibe Mary Eunice (Lily Rabe) ile tesisin kurucusu Monsenyör Timothy Howard (Joseph Fiennes), tesisi yönetmektedir. Psikiyatrist Dr Oliver Thredson (Zachary Quinto) ve sadist bilim adamı Dr Arthur Arden (James Cromwell) dahil olmak üzere akıl hastanesindeki hastaların tedavisinden ötürü doktorlar suçlanmaktadır.

American Horror Story Hakkında

AHS Asylum hakkında bir şeyler söylemeye başlamadan önce belirtmeliyim ki bu yazı biraz Spoiler içerebilir. Bu izlediğim 3. American Horror Story sezonu. Genel olarak en iyisi 2. sezon yani Asylum sezonuydu diyebilirim. Eğer diziyi izleyecek olursanız, sizin de bazı kısımlarda kafanız karışacak ve “Bu şimdi neden böyle yaptı ki?” diyeceksiniz ve resmen dizinin sonuna kadar sorunuza cevap bulamayacaksınız.

Merak etmeyin. İlerleyen bölümlerde her şey güzelce açıklanıyor ve kafanızda ufak şeyler dışında bir şeyler bırakmıyor. Bu uzaylılar neydi? Neden onları kaçırdı? Amaçları ne?

Hadi hep beraber American Horror Story 2. Sezonu yani Asylum sezonuna göz atalım.

AHS Asylum oyuncu kadrosu ve atmosferi olağanüstü güzellikte. Dizide bir yandan anlamsız şekilde uzaylıları göreceksiniz. Bir yandan şeytan çıkarma seansları izleyeceksiniz. Evet bu konuda saçmalamışlar. İkisi aynı anda nasıl ilerliyor yahu! Diye bir soru dahi sorabilirsiniz. Evet korku filmlerinden pek alışık olmasak da baya baya ilerliyor. Zaten AHS’yi farklı kılan da şey de tam olarak bu. Alışılmadık şeyler ve farklı konular.

American Horror Story Asylum Hakkında Bilinmeyenler
American Horror Story 2. sezonu yani şu an okuduğunuz Asylum sezonu, dizinin en beğenilen 2. sezonu olma özelliği taşıyor. Dizinin şu an için en beğenilen yani en yüksek puana sahip sezonu ise 2019 yılında yayınlanan 9. sezon yani 1984 sezonu. American Horror Story en iyi sezonlar listesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz: https://enestalha.com/american-horror-story-en-iyi-sezonlar/

American Horror Story Asylum Karakterleri

Şimdi gelelim dizinin bazı önemli karakterlerine. Kit Walker. Dizinin yakışıklı erkeği. Artık deli mi yoksa normal insan mı olduğuna siz karar verirsiniz izlerken. Çünkü bu çocuk tam 2 kadını birden idare ediyor! Daha sonra son kez bir daha evleniyor ve toplam 3 tane karısı olmuş oluyor! Aslında 2 kadını da idare etmesine gerek yok. Grace gibi güzel bir kız varken ve her şeyi kabullenmişken, Alma’yı neden yanına alıyorsun ki? Alma deli yahu. Deli. Ama ne olacak? Tabii ki bunu yapmadığına eminim pişman olacak.

Sırada ki karakter Lana. Lana Winters. İlk başlarda dizimizin meleği. Ancak sonra ne türlü şeytanlıklar yaptığına siz bile inanamayacaksınız. Bir insan ancak bu kadar yanlış tanınabilirdi. Ancak dizimizin olmazsa olmazı ve diziyi tek solukta bitirmemize sebep olacak kişi o!

Ve son olarak size anlatacağım kişi Rahibe Jude! Bol bol “Sister Jude” diye adını işiteceksiniz kendisini. Dizinin başından beri hayranlıkla izlediğim karakterdir kendisi. Olayın geçtiği Akıl hastanesinin baş rahibesi ve yöneticisi. Bu karakterimizde Lana’nın tam tersi. İlk başlarda pek sevmeyeceğiniz hatta nefret edeceğiniz bir karakter ancak dizinin ilerleyen zamanlarında çok seveceksiniz.

American Horror Story Asylum’da seks bağımlısından, deli bilim adamına kadar bir çok karakter mevcut.

American Horror Story Asylum İzlenir Mi?

American Horror Story Asylum izlenir mi peki? Bence dizinin bu sezonu genel itibariyle güzel. Bazen sıkılabilirsiniz ancak her bölümün sonunda illa ki sizi heyecanlandıran şeyler olacak ve diziyi izlemeye devam edeceksiniz.

Dirilenler, ölenler vs. vs. daha neler neler… Söylemekte fayda var ki sadece bu sezona özgü değil American Horror Story‘nin bütün sezonları aşırı derecede cinsellik içeriyor. Bilmenizde fayda var. Zaten diğer sezonları da yakın zamanda bol bol spoiler vererek anlatacağım. 😊 Şimdilik American Horror Story Asylum hakkında yazısını bitiriyorum. Bir sonraki AHS yazısında görüşmek üzere! Aynı zamanda diğer American Horror Story sezonları hakkında yazmış olduğum yazıları da aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

American Horror Story Coven Hakkında
American Horror Story Cult Hakkında
American Horror Story Roanoke Hakkında
American Horror Story 1984 Hakkında

Bir Ping

  1. Pingback: American Horror Story Cult Hakkında - MMORPG ve Korku Filmleri

16 Yorum

  1. merve Cevapla

    bu dizi konusunu beğendim gerçekten güzel şeyler anlatıyor bunu tv vermiyor sanırım her daim internet bulamıyorum nasıl izleyebilir var mı bir kanal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.