Vikings 1. Sezon Hakkında

Vikings 1. Sezonu henüz yeni bitirmişken ve bilgiler tazeyken bloga yazmazsam olmazdı. Normalde Korku ve Gerilim temalı dizileri tercih ederim ancak arkadaşımın zorlaması üzerine Vikings‘e istemesem de başlamak zorunda kaldım. Anlatıma başlamadan önce bilmelisiniz ki bol savaşlı ve bol aksiyonlu dizileri izlemeyi pek sevmem. Yani diziye başlarken büyük bir ön yargıyla başladım izlemeye.

Vikings 1. Sezon

Buradan sonraki anlatımlarda kısmi Spoiler olabilir. Öncelikle söylemeliyim ki Vikings, belgesel tadında bile izleyebileceğiniz bir dizi. Vikings‘de basit bir çiftçi olan ve sıradan bir Viking olan Ragnar Lothbrok’un, nasıl lider olduğunu ve Ragnar’ın arkasından gidenlerin başından geçenleri izleyeceksiniz. Vikings dizisinin en sevdiğim yanı, Vikinglerin inançlarını, savaş stratejilerini, sosyolojik yapılarını ve İskandinav mitolojisini vs. kısaca her şeylerini diziye de yansıtmaları. Eğer tarihe ilginiz varsa ve bu tarz dizileri seviyorsanız ilk izlemeniz gereken dizidir Vikings. Benim gibi ön yargıyla başlasanız dahi, Vikings 1. Sezon‘un ortalarına doğru alışacak ve sizde seveceksiniz.

Vikings 1. Sezon Hakkında

Vikings‘in hikayesi çok hızlı ilerlediği için bir çok ters köşeye maruz kalabilirsiniz. Öyle ki Vikings 1. sezonda bile bir çok olay başlıyor ve bitiyor. Gelecek sezonlarda beni nelerin beklediği hakkında en ufak fikrim yok. Okuduğum kadarıyla dizide ismi geçen kişiler, sanırım gerçekte de yaşamış kişiler. Yani birebir isimleri kullanmışlar. Bunların dışında, Vikings‘de doğuyu ve batıyı nasıl işgal edip yağma yaptıklarını izleyeceksiniz.

Bunların haricinde 1. sezon finalinden biraz bahsedecek olursak, belli bir kısmın tahmin edebileceği bir sondu diyebilirim. Ben biraz şaşırdım ancak yinede bu tarz dizileri çok izleyenlerin sıkça karşılaşacağı sahnelerden biriydi. Dizinin en önemli karakterlerinden biraz bahsetmek gerekirse, Ragnar, Rollo(Ragnar’ın kardeşi), Bjorn(Ragnar’ın oğlu), Lagertha(Ragnar’ın karısı) ve Hristiyan rahip Athelstan dizide sıkça göreceğiniz ve isimlerini duyacağınız kişiler. Dizi zaten genelde bunların arasında ve İngilizlerin arasında geçiyor. Vikings 1. Sezonu hemen hemen bu şekildeydi. Zaman zaman konuşma sahneleri sıkıcı olsa da, aksiyonlu savaş sahneleri çok heyecanlı geçiyor. Vikings dizisini izlemenizi şiddetle öneririm. Alttan Vikings 1. Sezon fragmanını izleyebilirsiniz. İyi seyirler 🙂

2 Yorum

  1. cemal altıntaş Cevapla

    Vikings in ilk sezonu ve en güzel sezonu daha ragnar genç sakalları ağarmamış iken 🙂 hey gidi öldü gitti adam spoiller da verdim ama 😀 Harika dizilerden biri o dönemi birebir yansıtıyor. Eline sağlık 1 sezonu incelediğin için ben yeni sezonu bekliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir