rise online

Türk Yapımı MMORPG: Rise Online Hakkında Soru – Cevap

Türk yapımı MMORPG Rise Online nedir? Rise Online nasıl bir oyun? Hepsi ve çok daha fazlası burada yer alıyor!

İçindekiler

Herkese selamlar. Bundan iki gün önce Facebook’ta çok güzel bir habere rastlamıştım. Yeni bir Türk yapımı MMORPG üzerinde çalışılıyormuş ve hatta çok kısa bir zamanda Alfa testlerine başlayacakmış. Bu yazıda sizlere Türk yapımı MMORPG oyunu Rise Online’ın nasıl bir oyun olacağı hakkında bilgiler paylaşacağım. Rise Online hakkında sorduğum soruların tamamı, oyunun yöneticileri tarafından cevaplanmıştır. Birkaç gün içerisinde de, Rise Online hakkında şahsi düşüncelerimi içeren ayrı bir yazı yazacağım. Dilerseniz, yöneticilere yeni Türk yapımı MMORPG hakkında sorduğum sorulara ve aldığım cevaplara başlayalım.

Rise Online çıkış tarihi hakkında yazdığım yazıyı da buradaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz: https://enestalha.com/rise-online-cikis-tarihi/

Rise Online Hakkında Bilgiler

 1. Rise Online göreve dayalı bir MMORPG mi olacak?
  Oyun içerisinde farklı modlarla görevler olacak.
 2. Oyunun son seviyesi kaç olacak?
  Level seviyesi netlik kazanmış değil ancak 1-100 arası bir level sistemi olacağını düşünüyoruz.
 3. Bu yeni Türk yapımı MMORPG oyununu diğer MMORPG oyunlarından ayıran özellikler olacak mı?
  Diğer oyunlardan ayıran birçok özelliğimiz olacak. Bunları ilerleyen günlerde açıklayacağız.
 4. Oyun içerisinde kaç tane sınıf olacak?
  Gerekli medya materyalleri hazırlandığında paylaşmayı daha uygun buluyoruz. Şimdiden bilgi verilmesi bu ruhu olumsuz etkileyebilir.
 5. Rise Online alfa testleri ne kadar sürecek?
  En fazla 1 ay sürecek.
 6. Alfa ve Beta sürecinde optimizasyon sorunları oldukça normal ancak oyunun en stabil hâlinde optimizasyon sorunları yaşanacak mı?
  Stres testlerimizi ve gerekli donanımların performans kontrollerini yaptık ancak ilk çıkacak bir oyun olduğu için elbette hatalarla karşılaşmamız muhtemel. Tabii burada önemli olan, teknik ekibin bu olumsuzlukları hızla çözmesi olduğuna inanıyoruz ve ekibimize bu anlamda güveniyoruz.
 7. Oyuncuların isteklerine göre mi oyun şekillenecek?
  Oyunun özellikleri profesyonel oyun geliştiricilerimiz tarafından belirlenmekte ancak tabii ki oyuncularımızın da fikirleri çok değerli buna da dikkat edeceğiz.
 8. E-spor etkinlikleri düşünüyor musunuz?
  Elbette düşünüyoruz. Kendi stüdyomuzda birçok turnuvamız olacak.
 9. Rise Online PvP mi PvE mi ağırlıklı olacak?
  PvP ve PvE çok dengeli ayarlandı. Her ikisi de diyebilirim. 🙂 Ancak, PvP biraz daha ağır basmakta. 
 10. Daha önce çıkan Türk yapımı MMORPG oyunu olan İstanbul Kıyamet Vakti ve Kader Mühürleri oyunlarından esinlendiniz mi?
  Hayır. İki oyundan da esinlenmedik.
 11. Esinlendiğiniz oyunlar var mı?
  Tüm MMORPG’ler elbette referans alındı. Ancak özellikle şu diyebileceğimiz bir MMORPG yok. Bunu ilerleyen zamanlarda paylaşacağımız diğer videolardan da görebileceksiniz.
 12. Rise Online ücretli mi olacak? Ücretsiz olacak ise p2w olacak mı?
  Oyun tamamen ücretsiz olarak indirilecek. Bunun yanı sıra, oyun içi mağaza sistemi de olacak ancak para harcayan oyuncu ile harcamayan arasındaki farkı minimum düzeyde tutmak için uğraşacağız.
 13. Oyunun tanıtımı için yüksek miktarda reklam bütçeniz bulunuyor mu? Yani, Sobee’nin geliştirdiği Türk yapımı MMORPG’ler oyuncu sayısı düşüklüğünden kapandı.
  Reklam için gerekli bütçeye sahibiz. 🙂 Reklam çalışmalarına Alfa testlerinden sonra başlayacağız. Bunu herkes görecek.
 14. Unreal Engine 4 ile geliştirdiğiniz oyunu Knight Online’a benzetiyorlar. Siz bu benzerlik hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Bugüne kadar 1 milyondan fazla oyunun piyasaya sürüldüğünü düşünürsek, yapılan her oyunun maruz kaldığı tepkilerden biridir. Her oyuncu daha önce oynamış olduğu oyunlardan kendince benzer bir şeyler bulacaktır. Ancak, tamamen özgündür.

Türk Yapımı MMORPG Rise Online Geliyor

Umarım bu sorular ve cevaplar sizi tatmin etmiştir. Yöneticilere iletmemi istediğiniz sorular varsa hemen aşağıdaki yorum kısmından sorunuzu sorabilirsiniz. Veya, Rise Online hakkında düşüncelerinizi de paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan faydalanarak oyunun internet sitesine ve diğer bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Rise Online İnternet Sitesi
Rise Online Erken Erişim Başvuru Formu

Kısaca oyun hakkında bir şeyler söylemem gerekirse, gerçekten aşırı umutlu olduğum bir MMORPG. Daha önce Türk yapımı MMORPG gördük 1-2 tane ancak hiçbiri beni bu kadar heyecanlandırmamıştı. Şu aşağıdaki oynanış videosu bile heyecanlanmanıza yeter de artar. Her neyse, daha detaylı bir şekilde yeni MMORPG oyunumuzu zaten başka bir yazıda ele alacağım. Rise Online çıkış tarihi hakkında bilgiler için takip etmeye devam edin.

Rise Online Oynanış

Bir Ping

 1. Pingback: Rise Online Çıkış Tarihi Belli Oldu Mu? - Enes Talha

2 Yorum

 1. Kiso Cevapla

  Teraonline de olduğu gibi vadinin üstünde uçan petler olacak mı? Ejderha veya benzeri kayvanlar gibi yani bi yere hizli gitmek için görev yerlerine cabuk gitmek icin falan ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir