Son Zamanların Popüler Kedi Cinsi: Toyger

Özet: Minyatür bir kaplanı anımsatan kediler son zamanlarda daha çok tanınmaya başladı. Toyger cinsi bu kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Toyger; yakın zamanda ortaya çıkmış, Judy Sudgen tarafından üretilmiş, en pahalı kedi cinslerinden biri. Az sayıda olmasından dolayı 500-2.000 dolar civarında fiyatlarla alabileceğiniz bu kediler, fiziksel özellikleri ile kaplanı anımsatıyor. İsmi de fiziksel özelliklerine göre konulmuş.

Kaplanı anımsatan bu kedilerin tek benzer yanı aynı anlama gelen isimleri taşıyor olmaları
aslında. Toyger kediler oldukça sakin, uysal ve sevimli. Evinizde samimi bir dostunuz olsun
istiyorsanız bu kedilerle kısa sürede anlaşacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Kedinin yakın zamanda ortaya çıkması bakımı konusunda endişelenmenize sebep olabilir ancak bu kedilerin bakımları da oldukça kolay.

İlgiyi çok seven toyger, sahibine yakından bağlanıyor ve kısa sürede girdiği ortama ayak
uyduruyor. Kendine ait bir yatağı, mama kabı ve su kabı olması yeterli. Peki Toyger cinsi nasıl ortaya çıktı? Özellikleri ve bakımı nasıl? Sizler için son günlerin popüler kedisi hakkında okumak isteyeceğiniz keyifli bir içerik hazırladık…

Toyger Cinsi Kedilerin Fiziksel Özellikleri

Toyger, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmişti. Üretilmesinde çalışan Judy Sudgen, ona fiziksel özelliklerinden dolayı “Toyger” ismini verdi. Onu diğer ırklarından ayıran en büyük özelliği kaplanı anımsatan bir vücuda sahip olması. 1980 yılında yapılan çalışmalar1993 yılına kadar sürdü ve sonucunda bu sevimli cinsimiz meydana geldi. 2006 yılında ilk kez bu cins resmen tanındı ve günümüzde popülerliğini artırmaya devam ediyor. İşte Toyger cinsi kedinin fiziksel özellikleri:

  • Toyger diğer cinslere kıyasla büyüktür. Yetişkin bir kedinin ağırlığı ortalama 7-12 kilo arasında değişiklik gösterir.
  • Gövdesi hafif uzundur ve kasları vardır. Güçlü bir fiziksel yapıya sahiptir. Vücudunun arkası daha ağırdır.
  • Kuyruğu uzun, siyah ve ucu yuvarlıktır.
  • Pençeleri sivridir ve diğer kedilere göre daha keskindir.
  • Kafası küçük, sevimli, durgun bakışlı, büyük burunludur.
  • Toyger’i asıl ünlü yapan tüyleridir. Kısa, tıpkı bir kaplan gibi sarı-siyah çizgili tüyleri vardır. Tüyleri elastik ve yumuşaktır.

Toyger Cinsi Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Sevimli kedi cinsinin kendine has bir karakteri olduğunu söylemek mümkün. Eğer sahiplenmek isterseniz ona bir bakışınızla her şeyi anlatabileceğinizi unutmayın. Bu kediler oldukça zeki ve akıllı. Öncelikle uyumlu ve sakin olduklarından bahsetmek gerekiyor. Kaplan gibi görünse de kendi dünyasında masum bir kedi…

Toyger cinsi kediler zekaları ile meşhurdur. Girdikleri ortamı kısa sürede tanırlar. Gözleri baygın baksa da etrafta olan biten her şeyi dikkatle inceler ve anlamaya çalışır. Kısa sürede öğrenir, sahibini hemen tanır ve bağlanır. Bu kediler oyun oynamayı, ilgiyi ve yemek yemeyi çok seviyor. Onunla iletişim kurmanız size daha kısa sürede alışmasını sağlayacaktır.

Toyger Cinsi Kedilerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yakın zamanda ortaya çıkmış ve dünyamıza renk katmış olan bu kedilerin bakımında en çok dikkat edilmesi gereken beslenme düzenidir. Toyger üreticileri tarafından yapılmış ve genetik bir hastalık tespit edilmemiştir. Bu kediler sadece sevdikleri yemeklerin önüne gelmesini istiyor ve sahibini yormuyor.

Kedi sahiplenildikten sonra veterinere giderek beslenme diyeti hazırlanmalıdır. Tavuk yemekten çok hoşlanmazlar, tercihleri genellikle etten yanadır. Bununla birlikte mama ve su ihtiyaçlarının bakımı diğer kedilerle aynıdır. Beslenmesi dışında yapacağınız kişiler bakımları ise oldukça klasik. Tırnaklarını kesmeyi, tüylerini taramayı unutmamanız yeterli. Kendilerine has özelliklerinden biri de suyu sevmeleridir. Rahatlamaları için belirli aralıklarla bu kediyi
yıkayabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.