site hitinin düşmemesi için yapılması gerekenler

Site Hitinin Düşmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Site hiti düştü ve benzeri sorunlar yaşayanlar site hitinin düşmemesi için yapılması gerekenler hakkında mutlaka bilgi edinmeli.

Yeni bir site açtınız ama ziyaretçi sayısı çok mu düşük? Sitenizi yönetmeye ara vermiştiniz, geri döndünüz ve site hitiniz bir türlü toparlanmıyor mu? Site hiti hakkında sorunlar mı yaşıyorsunuz? Google ve diğer arama motorları, ziyaretçi konusunda en çok nelere dikkat ediyor olabilir? İşte ziyaretçi kaybetmenizin sebepleri ve site hitinin düşmemesi için yapılması gerekenler.

Site Hitinin Düşmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Google Search Console’u Aktif Olarak Kullanmamak

Site hitini etkileyen en önemli faktörlerden biri, sitenize uğrayan botların sayısı ve kalitesidir. Sitenizde yayınladığınız yazıları belirli periyotlara aldıysanız ve rutine oturttuysanız Google botlarıyla zaten aranızı iyi tutuyorsunuz demektir. Ama… Düzensiz bir şekilde yazı paylaşıyorsanız veya en başta bahsettiğim sorunları yaşıyorsanız, muhtemelen Google botları sitenize sık sık uğramıyordur.

Botların sitenize sık sık uğramaması, paylaştığınız yazıların çok geç index almasına sebep olabilir. Bu yüzden Google Search Console hizmetini aktif olarak kullanın. Hizmetin yönergelerini takip edin ve sitenizi olumsuz etkileyen her sorunu düzeltin. Her Blogger veya herhangi bir site sahibinin en çok uğradığı yer, Google Search Console olmalıdır. Site hitinin düşmemesi için mutlaka bunu yapın.

SEO’yu Önemsememek, SEO Analizi Yapmamak

Evet, biliyorum. Site analizi yapmaya çekiniyor olabilirsiniz. Sitenizde ciddi sorunların çıkmasından korkuyorsunuz. Bu sorunları düzeltmek için günlerinizi vermekten korktuğunuzu biliyorum. Ama, korkmamalısınız. Çünkü ziyaretçi kaybetmenizin başlıca sebeplerinden biri de, SEO’yu önemsememektir.

Sitenizi SEO’ya uygun bir şekilde ayarlamazsanız, hiçbir zaman hayalini kurduğunuz ziyaretçi sayısına ulaşamazsınız. Sizi Google Search Console bile kurtaramaz. Ziyaretçi kazanmanın sırrı, iyi bir şekilde SEO’yu planlamaktan geçiyor. Hemen siz de bir Webmaster sitesinden SEO analizi yapın ve sitenizdeki SEO hatalarını düzeltmeye başlayın. Ya da profesyonellerden yardım almayı düşünebilirsiniz. Bunun için en iyi dijital pazarlama ajansı ile iletişim kurabilirsiniz.

Ziyaretçi Analizi Yapmamak

Sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler size değil, siz ziyaretçilerinize uymak zorundasınız. Site hiti yükseltmek istiyorsanız bunu yapmalısınız. Sitenizi sıklıkla ziyaret eden kullanıcı veya yeni giren bir kullanıcı, hiç fark etmez. Ziyaretçilerin sitenizde neler yaptığını, hangi yazıları daha çok okuduğunu ve hangi kategorilere yöneldiğini takip etmelisiniz. Ağırlıklı olarak takip ettikleri kategoride yazı yazmalısınız. Başınıza buyruk hareket ediyor ve ziyaretçilerinizi önemsemiyorsanız, bu size ciddi bir site hiti kaybı oluşturacaktır.

Belki de ziyaretçi kaybetme sebebiniz ziyaretçi analizi yapmamanızdır. Siz de hemen Google Analytics, Yandex Metrica veya farklı bir analiz sitesini kullanmaya başlayabilirsiniz. Benim size tavsiyem Yandex Metrica olacaktır. Kullandığım zamanlarda beni fazlasıyla tatmin etmişti ve ziyaretçilerimin hareketlerini Yandex Metrica ile takip etmiştim.

Site hitinin düşmemesi için mutlaka bu hizmetlerden yararlanın. Google Analytics, Yandex Metrica gibi hizmetleri sitenizde nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, yakında bir yazı hazırlayacağım. Bu yazıyı güncellerim. Şimdilik, yorum olarak yardım istemeniz yeterli olacaktır. Seve seve yardım ederim. Hadi site hitinin düşmemesi için yapılması gerekenler listemize devam edelim.

Mobil Görünüm Hatalarını Görmezden Gelmek

Biz Blogger’lar genellikle web görünümü ile içli dışlı olduğumuz için, sitenin mobil görünümü hakkında çıkan sorunları es geçiyor veya görmezden geliyoruz. Ama, son birkaç senedir mobil kullanıcılar, web kullanıcı sayısını katlamış durumda. Sitenin web görünümü sorunlarını es geçersek, ziyaretçi kaybı yaşarız. Google, sorunları olan ve sorunlarını düzeltmeyen internet sitelerini sevmez. Bu yüzden web görünümü veya mobil görünümü hiç fark etmez, bütün sorunları çözmeye odaklanmalısınız.

Eğer mobil görünümdeki hataları çözmezseniz, siteniz mobil aramalarda daha az gösterilecektir. Bu da site hitinizi oldukça düşürecektir. Sitenizin mobil görünümünde bir hata var mı yok mu nasıl bileceğim diyorsanız, yukarıda da bahsettiğim Google Search Console sizi uyarıyor. Sitenizi Search Console’a kaydettiğiniz zaman, ziyaretçi kazanmak için yapmanız gerekenler ve ziyaretçi kaybına sebep olan hataları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, Google size bu hataları çözme yollarını da anlatıyor. Site hiti düşme sebepleri arasında, mobil görünüm hatalarını görmezden gelmeniz olabilir. Bunu dikkate alsanız iyi olur.

HTTPS Protokolüne Sahip Olmamak

Opera, Firefox, Google Chrome gibi tarayıcılar için HTTPS yani “güvenli site” ibaresi olmazsa olmazdır. Google Blogger kullanıyorsanız siteniz zaten güvenli site olarak yayınlanır. Çünkü Google’ın sunucularına bağlı olursunuz. Fakat kendi sunucunuza sahipseniz, mutlaka bir SSL sertifikasına sahip olmalı ve güvenilir site olarak kendinizi tanıtmalısınız. Eğer HTTPS protokolüne sahip olmazsanız; sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler, sık sık “bu site güvenilir değil” gibi hatalarla karşılaşacaktır. Bu da, potansiyel olarak site hitinizi doğrudan etkileyecektir. Eminim ki çoğu internet kullanıcısı, “bu site güvenilir değil” uyarısından sonra siteye girmekten vazgeçiyordur.

Bu yüzden SSL sertifikası almalı ve HTTPS protokolüne sahip olmalısınız. Site hitinin düşmemesi için yapılması gerekenler listesinin en başında bile yer alabilir. Bu yüzden, dikkate alın. SSL sertifikası nasıl alınır veya HTTPS nasıl yapılır diye soruyorsanız, yakında onun hakkında da bir yazı yazmayı düşünüyorum. Takipte kalın.

Site hitinin düşmemesi için yapılması gerekenler listemizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sitelerinize özgün içerikler girdiğiniz sürece bu dediklerimi dikkate aldığınız sürece, siteniz yukarılara doğru yavaşça tırmanacaktır. Bunları yaptıktan sonra sadece sabretmeniz ve Google’a biraz zaman tanımanız gerekiyor. Site hiti hakkında sorularınız varsa lütfen yorum olarak paylaşın. Bildiğim bir konuysa yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Bir sonraki yazıya kadar, esen kalın.

14 Yorum

 1. raku Cevapla

  Kesinlikle mobil kullanım hataları site hitinin düşmesinde önemli nokta. Bir çok site sahibi bu bilgiyi bilmez ama telefondan gelen hit, toplam gelen hitin %60’ını karşılar.

 2. aydın Cevapla

  Site hitinin düşmemesi için bir çok önlem var ve güzel konulara değinmişsiniz. bana göre ise en önemli iki nokta site hızı ve diğer sitelerden ayrılan farklılıklar. Yazıların devamını bekliyoruz. bilgilendirme için de teşekkürler.

 3. valse Cevapla

  Deyinilen noktalar gayet mantıklı. Bir webmaster olarak bu yorumu okuyanlara tavsiyem düzenli bir şekilde yazı paylaşımına dikkat etsinler. Hit konusunda en önemli nokta seri yazı paylaşımı

 4. felek Cevapla

  Eğer site hiti için çokça para harcıyorsanız, verdiğiniz meblağları harcamaya devam edin. Ha eğer emeğinizle site hiti sahibiyseniz o zaman yazarımızın anlattıkları konulara dikkat edin. Güzel şeylerden bahsetmiş.

 5. Mina Cevapla

  Site Hitinin Düşmemesi konusu okyanusyadır. Adminim çok güzel konulara parmak başmış. Ek olarak sitenizin hit durumunu önemsiyorsanız google ile sitenizin arasını iyi tutmaya bakın.

 6. iqos Cevapla

  bu oranlar neredeyse % 80 leri buldu. webmaster dışında artık neredeyse masaüstü kullanan kalmadı gibi birşey. makaleniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.