Kriptoparalar nedir? Nedir bu Bitcoin?

Kriptoparalar hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Kriptoparalar, ülkemizi dünyanın geri kalanına göre nispeten geç de olsa popülerliği ve potansiyeliyle vurmuş “para” birimleridir. Bunlardan en popüleri büyük ihtimalle çoğunuzun en azından ismini duyduğu Bitcoin‘dir. Peki nedir bu kriptoparalar? Hemen bakalım.

Kriptoparalar, adından da anlaşılabileceği üzere belli algoritmalarla şifrelenmiş, dijital “para”lardır. Bunların “gerçek” paradan farkı ise paranızın veri olarak, güvenli veritabanlarında saklanmasıdır. 2010’lu yılların başından beri popülerliği katlanarak artan ve bugünlerde de ülkemizde tekrar dalgalanmaya başlayan bu para birimleri ile belli hizmetler veya ürünler satın alınabilir, yatırım varlıkları olarak düşünülebilir veya sadece parasını saklamak isteyenler için çok iyi bir fikirdir.

Kriptoparalar nedir? Bitcoin Nedir?
Kriptoparalar nedir? Bitcoin Nedir?

Kriptopara Faydaları

Kriptoparalar, sadece belli “elit” bir kesimin yönettiği bankaların, darphanelerin ve buralardan basılan paraların aksine tek bir güruhun tekelinde bulunup istenildiği gibi manipüle edilemez. Yapay bir enflasyonla fiyatta oynama yapılıp sadece elitler kâr ederken diğer herkesin parasının değersiz madenlere dönüşmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Kriptoparalar, kriptoparası olan herkese aittir ve dolaştıkları ağlar bile herkes tarafından paylaşılmaktadır. Ve teknik açıklamaları çok atlayacak olursak, bu hack’lenme gibi olaylara karşı çok sağlam bir sistem olduğu anlamına da gelir.

Aynı zamanda kriptoparalar şifrelidir. Herhangi bir “cüzdanın” içeriği görülebilen durumlar olmakla birlikte o cüzdanın kime ait olduğu, veya kimlerle, ne kadara ne alışverişi yapıldığının takibi veya kontrolü tamamen imkansızdır. Kişilerin güvenliği ve gizliliği ön plandadır. Bunu banka hesabınıza bir anda yüklü bir para girdiği veya çıktığı anda hesabınızı dondurup ensenize çöken bankalarla karşılaştıracak olursanız kriptoparalara yatırım yapmak sadece bu sebeple bile harika bir fikirdir.

Son ve bazıları için belki de en çekici sebep ise kriptoparaların mükemmel bir yatırım olanağı olmasıdır.

Örneğin 2013 yılında Bitcoin 100 dolar civarı iken şimdi (piyasanın “durgun” olmasına rağmen) 11 bin dolar civarı. Sizi bilmem ama ben 5 yıl içinde 100 küsür kat değerlenen başka herhangi bir piyasa bilmiyorum. :^)

Elbette bu kâr marjı piyasadaki bütün kriptoparalar için aynı olmamakla birlikte, eğer ki gelecek vaat eden bir kriptoparaya yatırım yaparsanız belki hayatınız kurtulur, belki de torunlarınızın torunları kurtulur!

Evet sevgili okurlar, bu sebepten ve de kriptoparaların Türkiye’de tekrar rağbet göstermesinden ötürü size de bu konuda bir sunum yazısı yazmayı uygun gördüm. Gelecekte kriptopara hakkında daha detaylı bilgiler bekleyebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.