kayra online mmorpg

Kayra Online Geliyor (Türk Yapımı MMORPG)

Yeni Türk yapımı MMORPG çok yakında aramıza katılacak. İşte yeni oyunumuz Kayra Online hakkında tüm bilgiler!

Kayra Online, Türk yapımı MMORPG’ler arasına katılmayı bekleyen yepyeni bir oyun. Bu yazıda Unity oyun motoruyla geliştirilen Kayra hakkında açıklanan bazı bilgilerden bahsedecek ve geliştiricilerin paylaştığı notları sizinle paylaşacağım.

Kayra Online hakkında iyi şeyler düşünüyorum ve çok fazla ümitliyim zira ona veya buna benzemeyen, tamamen kendi tarzında bir oyun gibi duruyor. Bu yüzden, “Kayra Online Haberleri” adında bir kategori oluşturup, oyun hakkındaki tüm gelişmeleri size aktarmayı düşünüyorum. Siz de yeni Türk yapımı MMORPG oyunu hakkında gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz. Hadi şimdi oyun hakkında bildiklerimize bakalım.

Kayra Online Hakkında

Kayra Online, adını Türk mitolojisinden alan bir oyun. Oyunun hikayesi de buna göre Türk mitolojisini kapsayacak ve bu konuda bir ilke imza atmış olacak.

Oyun henüz geliştirilme hatta baya geliştirilme aşamasında ancak oyunun Discord kanalında sık sık GIF’ler paylaşılıyor ve Youtube’da da bir videosu bulunuyor.

Kayra Online Discord sunucusuna katılmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz ve hemen aşağıdan da videoyu izleyebilirsiniz. Videoyu izleyerek oyun hakkında kabaca bir fikir edinebilirsiniz. Yine de; oyun geliştiricilerinin açıklamalarına göre anlıyoruz ki, o videodan bu yana çok fazla şey değişti.

Yani, videoyu beğenmeseniz bile hemen ön yargılı davranmayın. Ki bana soracak olursanız, alfa içeriğine göre gayet iyi durumda.

Sizce Kayra bir MMORPG olarak nasıl? Bana sanki biraz İstanbul Kıyamet Vakti ve Black Desert’i andırıyor gibi geldi ama… Sizin de fikriniz önemli tabii. Siz ne düşünüyorsunuz?

Videoda gördüğünüz Skill efektleri olsun, atmosfer olsun hepsinin şu an daha iyi olduğunu söylüyorlar. Oyunun alfa testlerinden kalan videoyu izlediyseniz, oyun yönetiminin açıkladığı  oyun özelliklerine geçebiliriz. Alttaki başlıkta oyun hakkında merak ettiğiniz çoğu soruya cevap bulabileceksiniz.

Kayra Online Özellikleri

  • Oyun tam sürüm olarak ne zaman çıkış yapacak? – Bu konu hakkında net bir tarih veremiyorlar ancak Kasım – Aralık tarihleri arasında Beta sürecine girmesini planlıyorlar. Herhangi bir sorun yaşanmazsa ve her şey yolunda giderse, Ocak 2021’de Tam Sürüm olarak çıkışını yapacak.
  • Kayra Online ücretsiz bir MMORPG mi? – Oyun, %100 ücretsiz olacaktır. Mağazada satılacak olan ürünlerin karakterlerin gücüne etki etmesine izin vermeyecekler.
  • Oyun Steam’de yer alacak mı? – Kayra, Steam platformunda yayınlanmayacak. Kendi Launcher’ı üzerinden oynanılacak.
  • Kayra Online Sistem Gereksinimleri nasıl olacak? – Henüz net bir sistem bilgisi yok ancak 2-3 ay içerisinde kesin açıklama yapılacaktır.

Sistem gereksinimleri benim en çok taktığım nokta. Genelde Unity ile geliştirilen oyunlar ağır çalışırlar ancak oyun ekibi bu konuda titizlikle çalıştıklarını söylüyorlar.

kayra online pet sistemi

Kayra Online Pet Sistemi

Kayra Online Tutar Mı?

Türk MMORPG oyuncularının bir oyun seçeceği zaman baktığım en öncelikli bir kriter var. O da, oyuncu sayısı. Bir oyun ne kadar iyi olursa olsun, oyuncu sayısı azsa o oyun çöptür ve oynanmaya değmez. Elbette çoğunluğun fikrinden bahsediyorum.

Kayra Online’ı on binlerce oyuncu indirecek, evet. Kayra ekibinin yapması gereken, bu oyuncuları oyunda tutmak için çabalamak. Tabii dev reklam bütçeleri yoksa 🙂

Bu tamamen benim şahsi görüşümdür ve oyunu ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar oyuncu sayısı itibariyle insanları tatmin etmek zorundalar. Bu yüzden, giren oyuncuyu bir daha çıkmamak ve oyunu bırakmamak üzere bağlamaları gerekiyor. Yoksa… Kapanan MMORPG oyunlar listemize yeni bir oyun daha eklemek zorunda kalırım… Tabii ben böyle olacağını sanmıyorum, baya ümitliyim.

Google ADS ve Facebook reklamları akıllıca kullanılmalı ve hedef kitle düzgün belirlenmeli. Oyuna kaydolan, oyuna giriş yapan on binlerce insanın hiçbir önemi yok. Türkler etrafta farm atan, aylak aylak gezinen bir dolu oyuncu görmezse bu oyunu beğenmeyeceklerdir.

Kayra Online henüz alfa testlerine bile başlamamış olmasına rağmen, görsel olarak beni tatmin ediyor. Siz bu konuda ne düşünürsünüz bilemem. Yazının en başında verdiğim Discord linkine tıklayarak sunucularına girin. Gayet güzel, çalışkan ve ilgili bir ekibi var. Sorularınıza cevap verip, oyun hakkında bir takım fikirler edinebilirsiniz.

Kayra Online hakkında daha fazla konuşacağız ancak bize de daha net bilgiler gerekiyor. Yakın bir zamanda Kayra Online’ın bir kategorisini oluşturacak ve tüm güncel haberleri benim sitemden öğrenebileceksiniz. Şimdilik, hoşça kalın. Oyunun Discord kanalından paylaşılan bir GIF’i aşağıya bırakıyorum. Siz de yeni oyunumuz hakkında düşündüklerinizi hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.