kapanan mmorpg oyunlar

Geçmişten Günümüze Kapanan MMORPG Oyunlar

Kapanan MMORPG Oyunlar anısına hazırlanan yazıda eski günleri hatırlayabilirsiniz ve Kapanan MMORPG oyunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Herkese selamlar. Bugüne kadar PC ve mobil platformlar için birçok MMORPG haberi, MMORPG incelemesi ve dahasını sizinle paylaştım ve paylaşmaya da devam ediyorum. Çoğunlukla yeni açılan MMORPG oyunlar oluyordu ve neden kapanan MMORPG oyunlar başlıklı bir yazı yapmıyorum da, herkesi geçmişe götürmüyorum dedim. Şu an içinde bulunduğunuz yazı ağır bir nostalji içerecektir eminim ki.

Geçmişten günümüze kapanan MMORPG oyunlar yazısına başlamadan önce şunu söyleyeyim. Bu yazıda aklıma gelen bütün MMORPG oyunları yazmayacağım. Her yazıda 10 kapanmış oyunu size hatırlatmayı -ve belki anmayı :)- planlıyorum. Buna göre, kapanan MMORPG oyunlar yazısı seri hâlinde olacak. İlk seriye başlıyoruz!

Kapanan MMORPG Oyunlar

Wildstar Online

Listenin başına en son kapanan oyunlarından birini almak istedim. 2014 yılında NCSoft tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştı. World of Warcraft’a benzerliğiyle dikkat çeken Wildstar, açılmasından bu yana maalesef istediği oyuncu potansiyeline hiçbir zaman sahip olamadı. Free to Play olduğunda bile. Eh, bu durumda 5 yıl açık kalmak bile gayet iyi. Güle güle Wildstar, MMORPG oyuncuları olarak seni özleyeceğiz.

Wildstar Kapandı

Wildstar Kapandı

Kehanet Online

Belki de Joygame’in Türk oyunculara kazandırdığı en iyi oyun Kehanet olabilir. Aktif olduğu dönemlerde çok fazla oyuncusu vardı ve maalesef 2013 yılında Joygame bu oyuna verdiği hizmeti durdurdu. Kehanet Online neden kapandı diye merak edenleriniz varsa, söyleyeyim. Oyunun geliştirici firması, artık oyuna güncelleme göndermeyeceğini duyurdu. Bu sebeple, Joygame’de oyunu durdurma kararı aldı.

Bugüne kadar Kehanet Online tarzı oyunlar çok aradık ama maalesef bir benzerini bulamadık. 81 Keys yani Kehanet Online, şu an dünyanın hiçbir yerinde aktif olarak oynanılabilir değil. Yani Kehanet Online pvp server arayanlar varsa, maalesef boşa kürek çekmesinler. Elbette Kehanet yeniden açılacak olursa, ilk olarak buradan haberiniz olacak. Kapanan MMORPG oyunlar arasında en üzüldüğüm bu oyun ve bu listede birçok Joygame oyunu olacak.

81 Keys yani Kehanet’i 2021 yılında aktif olarak Kore sunucusunda oynayabilirsiniz. Kayıt olma ve indirme gibi tüm detayları https://enestalha.com/kehanet-online-nasil-oynanir-2021/ buradan paylaştım sizinle.
Kehanet Kapandı

Kehanet Kapandı

Maestia Online

Aeria Games tarafından yayınlanan Maestia’yı, 2013 veya 2014 yıllarında aktif olarak oynamıştım. Maalesef oyuncu sayısının düşüklüğü sebebiyle bir MMORPG daha tarihe karışmıştı o dönemler. Zaten kaliteli oyunların ne zaman hakkını alabildiğini gördük ki. 🙂 Neyse, Maestia Online 2012 yılında açılmıştı ve son olarak 2016 yılında oyuncularına veda etmek zorunda kalmıştı. Oynanışı olsun atmosferi olsun, harika bir oyundu. Aynı zamanda Aeria Games’in en güzel ve oynanılabilir MMORPG oyunlarından biriydi, çok yazık oldu.

Maestia Kapandı

Maestia Kapandı

Legend of Fighters

Yıl 2014 falan. Türkiye’de Türkçe MMORPG oyunlar çok popüler ve neredeyse 2-3 ayda bir yeni Türkçe MMORPG piyasaya çıkıyor. O dönemler Toyo Games’in yayımladığı MMO-Action oyunu Legend of Fighters’da bunlardan biri. Döneminden çok geride kalmış grafiklere ve pek de eğlenceli olmayan bir oynanış sistemine sahipti. Eh, hâliyle böyle bir oyunun da o dönemlerde ayakta kalması pek olası değil. Yanlış hatırlamıyorsam sadece birkaç ay açık kalabilen bu oyun, oyunu kimsenin oynamaması sebebiyle kapanmak zorunda kalmıştı. Hatta öyle ki; Toyo Games, oyunu kapattığını duyurmaya bile tenezzül etmemişti. Kapandığına üzülmemek gerek.

Legend of Fighters Kapandı

Legend of Fighters Kapandı

Master X Master

Yine maalesef NCSoft kurbanlarından biri. RPG – MOBA karışımı olan MXM yani Master X Master, yenilikçi ve pek benzeri olmayan bir oynanış sunuyordu. Bu sebeple iyi bir potansiyele sahipti ve bence gelecek vaad ediyordu. PvP’nin yanı sıra, PvE karşılaşmaların da yapılabildiği RPG MOBA karışımı olan oyun, yanlış reklam politikaları sebebiyle kendini tanıtamadı ve ne yazık ki 2018 yılında kapanan MMORPG oyunlar listesine eklendi.

Master X Master Kapandı

Master X Master Kapandı

Blade 9

ArkArena tarafından yayınlanan Türkçe olarak da hizmet veren Blade 9, zaten öncesinde kapanan bir MMORPG oyununun yeniden açılmış ve isim değiştirmiş versiyonuydu. Remake bir oyundu da diyebiliriz. İzometrik bakış açısına sahip oyunları seven insanlar için gayet ideal bir oyun olan Blade 9, maalesef bakış açısının zorluğu sebebiyle en başta kaybediyordu ve bu yüzden beklediği oyuncuya hiçbir zaman ulaşamadı. 2013 yılında Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Blade 9, 2014 yılında Türkiye sunucularını kapatmak zorunda kaldı.

Blade 9 Kapandı

Blade 9 Kapandı

City of Steam Arkadia

Browser MMORPG oyunlar arasında en iyisi diyebileceğim bir oyundur kendisi. Son zamanlarda Browser oyun arıyorum ve keşke böyle bir oyun olsa diyorum hep. Vaktiyle aynı oyun Steam’e de geldi ama nafile. Gerekli ilgiyi görmedi. Aslında Browser oyuna göre çok fazla içerik sunuyordu, tutmaması çok yazık oldu. Mechanist Games’de maalesef oyunu kapatmak zorunda kaldı. Kapanan MMORPG oyunlar arasında günümüzde kapanmamış olsa oynayacağım oyunlardan birkaçından biri.

City of Steam Kapandı

City of Steam Kapandı

RaiderZ

2012 yılında piyasaya sürülen, oldukça kaliteli bir MMORPG idi kendisi. Kapanan MMORPG oyunlar arasında en iyilerinden biri bile diyebilirim muhtemelen. MAIET tarafından geliştirilmiş ve Perfect World tarafından yayınlanmıştı. İlk çıktığı 2012 yılında çok fazla oyuncuya ev sahipliği yapan oyun, Perfect World’ün oyunu sallamayışı sebebiyle maalesef 2013 yılında kapandı.

RaiderZ Kapandı

RaiderZ Kapandı

Smash Online

Türkiye’de NTROY tarafından Türkçe olarak yayımlanan MMORPG oyunu Smash Online, vaktiyle Türkiye’de Youtuber kitlenin en çok reklamını yaptığını oyunlardan biriydi. E hâliyle çıktığı zaman büyük bir Hype vardı. Maalesef döneminin çok gerisinde grafiklere ve oynanışa sahip olan Smash Online, 2015 yılının sonlarında kapandı ve kapanan MMORPG oyunlar listemizde kendine yer buldu. Zaten yine aynı yıl içerisinde açılmıştı. NTROY’a tavsiye, biraz daha oynanılabilir oyunları Türkiye’ye getirin.

Smash Online Kapandı

Smash Online Kapandı

Kader Mühürleri

Listemizin son oyununu bir Türk oyunuyla kapatmak istedim. İstanbul Kıyamet Vakti gibi devasa bir MMORPG’yi bizlere kazandıran Sobee Studios’un son çıkardığı veya çıkarmaya çalıştığı bir oyun. Söylenenlere göre her şeyiyle, tamamen %100 Türk yapımı bir MMORPG. 2016 – 2017 yılları arasında duyurulan Kader Mühürleri, maalesef 20-30 kişiden fazla oyuncuya sahip olamadı. Bunun en büyük sebebi, oynanışı ve kaplamaları çok kötüydü. Bu yüzden, oyuna giren oyuncular hemen çıkıyordu.

Ayrıca dedikodulara göre, Sobee’nin bu oyunu geliştirmek için yeterli maddi desteği görmediği meselesi de var. Maalesef 2017 yılında sessiz sedasız kapanan Türk yapımı MMORPG oyunu Kader Mühürleri, listemizin son oyunu ve böylelikle kapanan MMORPG oyunlar listemizin birinci serisini burada noktalıyoruz.

Kader Mühürleri Kapandı

Kader Mühürleri Kapandı

Geçmişten Günümüze Kapanan MMORPG Oyunlar listesinin birinci serisine, çok da eski olmayan oyunlarla başladım. Aralarında severek oynadığınız oyunlar varsa, umarım ki aynı MMORPG’yi bir kez daha oynama fırsatı elde edersiniz. :’) 

MMORPG oyunları neden gelişmiyor, MMORPG oyunlar neden kapanıyor ve dünyadaki MMORPG piyasası hakkında 2017 yılında bir makale kaleme almıştım. MMORPG Oyunları Hakkında yazımı da bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Elbette o günden bugünlere çok şey değişti. Hem ben daha çok şey kattım kendime, hem MMORPG piyasası değişime uğradı. Bu yüzden günümüz piyasası hakkında yeni bir yazı yazmak gerekebilir.

Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin ve kapanan MMORPG oyunlar hakkında neler düşündüğünüzü belirtin. Serinin devamında hangi oyunları görmek istediğinizi de yorumlarda belirtebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşürüz! 🙂

7 Ping & Geri Dönüş

 1. Pingback: Kayra Online Geliyor (Türk Yapımı MMORPG) - Enes Talha

 2. Pingback: MMORPG Oyunları Hakkında - MMORPG Ölüyor Mu?

 3. Pingback: Kehanet Online (81 Keys) Nasıl Oynanır? - 2021

 4. Pingback: Knight Online Oynanır Mı? (2021) - MMORPG ve Korku Filmleri

 5. Pingback: MMORPG Oyunlar Listesi (2021) - MMORPG ve Korku Filmleri

 6. Pingback: Bless Unleashed - Official Server Ağustosta! - MMORPG ve Korku Filmleri

 7. Pingback: Raiderz Mobile Geliyor! - MMORPG ve Korku Filmleri

16 Yorum

  1. Enes Talha Çalışkan Yazar Cevapla

   Kapanan MMORPG oyunlar listesinin diğer serisinde daha can alıcı ve nostaljik oyunlar yer alacak. İlk seride daha çok yeni kapanmış oyunları ele aldım. Knight Online ise yıllardır bitecek denilen ama bitmeyen oyunlardan. Hatta birkaç ay önce Knight Online 2019’da oynanır mı başlıklı bir yazı yazmıştık. Dilerseniz okuyabilirsiniz. MMORPG oyunlar hakkında yaptığınız için teşekkürler.

 1. çirkin dünya Cevapla

  Maalesef MMORPG piyasası mobil oyun platformlarından sonra büyük bir çöküşe geçti. Yıllarını MMORPG oyunlarına vermiş birisi olarak üzülerek söylüyorum ki diğer oyunlarda kapanacak.

  1. Enes Talha Çalışkan Yazar Cevapla

   Dediğinizde sonuna kadar haklısınız. Mobil oyunlar hem daha az yatırım istiyor, daha az maliyetli ve daha az emek istiyor. Bunların yanında, getirisi çok daha yüksek oluyor. Bu sebeple köklü MMO geliştiricileri bile mobil platformlara yöneldiler. Kesinlikle PC MMO piyasası çöküşe geçti. Örneğin; World of Warcraft’ın bundan 4-5 yıl önce 10 milyon aktif oynayanı bulunurken, geçen senelerde açıklanan istatistiklere göre 1.5 milyon aktif abonesi bulunuyordu. Buna rağmen, en çok oynanan MMORPG hâlâ WoW. MMORPG piyasasının bir şekilde yeniden doğması gerekiyor.

 2. Emre Cevapla

  Akıllı telefonlar geliştirilmeye başladığından beri artık oyuncuların bir çoğu mobil dünyasını ele geçirdi sayılır. Bunun yanı sıra Oyunlarda artık öyle. Bilgisayar oyunlarından çok artık platform olarak mobil oyunlara daha fazla önem veriliyor. Bir çoğu Game Dev firmaları da Windows ‘dan sonra mutlaka android ve/ya iOS tabanlı oyunları geliştiriyor.

 3. Çetin Cevapla

  Wildstar Online yaklaşık 2.5 yıl aralıksız oynamıştım, kapandığında da üzüldüm açıkçası onca emek verdik oynadık yarıda bıraktılar oyuncuları, sonrasında cesaret edipte uzun soluklu bir oyuna başlayamadım.

  1. Enes Talha Çalışkan Yazar Cevapla

   Bilindik NCSoft işte. Ama oyunu kapatmakta onlar da biraz haklı. Oyunda oynayan oyuncu sayısı çok azdı. Yine de oyuncu sayısının düşüklüğü NCSoft. Her hâlükarda bir yerlerden oyunun yayımcı firması çıkıyor.

 4. Halil Cevapla

  Bir Knight Online oyuncusu olarak MMORPG tarzı oyunların kapanıyor olması ve bu oyunlara karşı ilginin azalıyor olması beni çok üzüyor.

 5. norm Cevapla

  Aga be. Başlığı görünce içim bir hoş oldu. Lise zamanlarında mmorpg oyunları ile az zaman geçirmedik. Yeri gelir okulu asardık, yeri gelir arkadaşlarla okul sonrası bu oyunları oynamak için buluşurduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.