MMORPG Oyunları Hakkında

MMORPG nedir başlığından başlayarak Türkiye'de MMORPG oyunlar hakkında gerçekleri gözler önüne seriyoruz.

İçindekiler

Blog yazıları yazmaya başladığımdan beri benim bir MMORPG delisi olduğumu bilirsiniz. Bu sebepledir ki MMORPG delisi olan birinin blogunda böyle bir yazı kesinlikle olmalıdır ve blog içerisinde ki en mühim yazılardan biridir. Eğer siz de Türkiye’de MMORPG oynamaya çalışıyor ve bir yerlere gelmeye çalışıyorsanız, veyahut sadece zevk için bu oyunları oynuyorsanız MMORPG oyunları hakkında yazımı okumaya devam edebilirsiniz.

Bu yazıda sektörümüzün hem dünyada hem de Türkiye’de ki akıbetinden ve gelecekte nelerin olacağından bahsedeceğim.

MMORPG Nedir?

MMORPG yani Massively Multiplayer Online Role-Playing Game. Türkçesi ise Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu. MMORPG oyunlarında genel olarak bir karakter yaratılır ve belli fonksiyonları kullanarak karakter geliştirilir ve devasa açık dünya haritasındaki maceraya adım atılır.

Genelde MMORPG oyunlarında kullanılan ırklar, sınıflar, topluluklar hayalidir. Yani MMORPG oyunları fantezik bir oyundur. Peki böylesine kendine bağlayıcı olan MMORPG oyunları neden dünyada ve Türkiye’de rağbet göremiyor? Neden insanlar artık MOBA veya FPS oyunları oynuyor?

Mu Online

Mu Online

MMORPG Oyunları Hakkında

Bu sorunun cevabı aslında bir tane değildir. Birden fazla cevabı vardır ancak en önemlisi, oyun şirketlerinin MMORPG oyunları üzerinden para kazanma hırsıdır. Bazı oyun şirketleri, oyunda çok vakit harcayamayan insanlara kendilerini geliştirebilmeleri için özel mağazalarda gerçek parayla eşya satarlar ve oyuncular hiç emek harcamadan çok iyi karakterlere sahip olabilirler.

Haliyle bütün gün oyunu oynayıp emek vermiş ve bir yerlere gelmeye çalışan oyuncu da bu durumdan hoşnut olmaz ve kısa bir süre sonra oyunu bırakır. Günümüzde e-spor sektörü sadece MOBA ve FPS oyunları üzerinden yürümektedir. e-spor’a en yatkın oyun türlerinden birisi ise aslında MMORPG türüdür. Çünkü MMORPG oyunları PvP modlarıyla ön plana çıkmaktadır. Tabii ki genellikle, tamamı değil. Ancak siz hiç e-spor dalı olan bir MMORPG oyunu gördünüz mü?

Belki bazı oyunlar kendi aralarında turnuvalar düzenliyordur ancak bu turnuvalar hiçbir zaman büyük çaplı olmuyor. Çünkü gereken desteği, hak ettikleri desteği görmüyorlar.

MMORPG oyunlarının e-spor’u olmamasının sebebi ise oyunların çoğunluğunun P2W olmasıdır. Bu P2W (Pay To Win) sistemin ilk aşamasıdır. Öyle oyunlar vardır ki, oyuna para harcamadan belli yerde takılır kalırsınız. Daha ileriye gidemezsiniz. En güzel örneği, Allods Online’dır. P2W sistemi öyle akıllıca kurulmuştur ki, oyunu tam beğendiğiniz bir anda sizi para yatırmaya zorlar. İşte bu yüzden bizim piyasamız genişlemiyor ve daralıyor.

P2W MMORPG Oyunlar

P2W MMORPG oyun piyasasının çokluğu, insanları daha çok MMOFPS ve MOBA oyunlarını oynamaya itmektedir. İnsanların diğer oyun tarzlarına yönelmelerinin bir diğer sebebi de,  MMORPG oyunlarının zorluğu ve basit olmayışıdır. Pay to Win konusu hakkında yazdığım çok güzel bir makale var, başından sonuna kadar bana hak vereceğiniz bir makale. https://enestalha.com/p2w-olmayan-mobil-oyunlar-var-mi/ buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

MMORPG oyunlar bilindiği üzere çok fonksiyonludur ve bahsi geçen dünyalar devasa büyüklüktedir. Bu MMORPG oyunlarının temelinde vardır. Oyunda yapacak bu kadar çok şey varken, oyuncuların belli yerlere gelebilmeleri için, hem çok vakit harcamaları, hem sabretmeleri, hem de çok fazla emek vermeleri gerekmektedir.

Yani kısaca MMORPG oynamak basit oyuncuların işi değildir. Herkes MMORPG oyunu oynayamaz ve insanlar kolaya kaçmayı çok seviyorlar. MMORPG oyunları hakkında yazımın sonlarına doğru yaklaşırken, birkaç şeye daha değinmek istiyorum.

Moonlight Blade

Moonlight Blade

Günümüz MMORPG piyasasına bakarsanız yeni çıkan MMORPG oyunlarının neredeyse tamamı Çin yapımıdır ve Çin kültürüyle dizayn edilir. Çinli oyun şirketlerinin kültürlerini yaptıkları oyunlara aktarmalarına bir şey diyemeyiz ancak bu MMORPG oyunlarının hepsi aynı şekilde hazırlanır.

Yani demek istediğim, Çinli oyun şirketleri yaratıcı ve farklı olmak yerine tek düze oyunlar yapıp piyasaya sürmektedir. MMORPG oyunlarının gelişmesini istiyorsak, önce Çinli oyun şirketlerine birinin dur demesi gerekmektedir.

Günümüzde milyonlarca aktif kullanıcısı olan sayılı MMORPG oyunu kaldı. Bu kitleyi de elinde tutmayı başaran oyunlar eski MMORPG oyunlarıdır. Demek ki emek verilerek yapılmış bir MMORPG oyunu onlarca sene bile açık kalabiliyor ve milyonlarca oyuncuya kendini oynattırabiliyor. Hatta bu oyunlar, Çin değil Amerika yapımı.

Çoğu MMORPG Kapandı

Bunların haricinde diğer MMORPG’ler sadece ellerinde kemik kitlesini barındırıyor. Bazı oyunlar da MMORPG piyasasına tutunamayıp oyunu kapatmak zorunda kalıyorlar. MMORPG oyunları günümüzde milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapsa da Türkiye’de MMORPG oyuncularını saysak bir elin parmağını geçmez. Bunun sebebi de açıktır. Bunun sebebi MMORPG oyunlarının p2w olması da değildir. Türk oyuncularının yersiz MMORPG bağımlısı olmasıdır veya daha çok popüler oyunları tercih etmeleridir. Yukarıda bahsini ettiğimiz kapanan MMORPG oyunlar hakkında bilgi almak ve eskilere dönmek istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Skyforge

Skyforge

Bilirsiniz ki ülkemizde FPS oyunları bile P2W sistem üzerinden ilerliyor. Peki ya neden oyun P2W olsa bile FPS oyunları oynanıyor? Oyunlara çok para harcayan bir milletiz ancak ülkece oyun zevkimiz yerle bir olmuş denilebilir.

Bu yazdıklarımı FPS veya MOBA oyuncuları hakaret olarak algılamasın. Ben bunu söylesem de söylemesem de gerçek budur. Ülkemizde ağırlıklı olarak sadece 3-4 oyun oynanıyor ve bu ülkece yerimizde saydığımızın en büyük örneği. Bir çok Türk oyun şirketi türedi son zamanlarda. Bir çoğu basite kaçarak ya korku oyunu yapıyor ya da MMOFPS oyunu yapıyor. Ne zaman farklı bir oyun tarzı göreceğiz?

Türkler Neden MMORPG Yapmıyor?

Türkler neden MMORPG oyunları üretmiyorlar? Yada üretemiyorlar? Çünkü MMORPG oyunu yapmak, oynamaktan çok daha zor ve zahmetli bir iştir ve bu zor işin altına girip emek vermek istemiyorlar. Belki de emek verseler Türk zekasıyla ortaya çok iyi şeyler çıkacak ve MMORPG piyasasına Türkler yön verecek, bunu bilemeyiz.

Şimdilerde ufak bir mobil oyun yapıyorlar ve onu piyasaya sürüyorlar. Daha az emek ancak daha çok para! İleride mobil MMORPG oyunlar ile ilgili de söyleyeceklerim olacak.

Umuyoruz ki hem dünyada hem Türkiye’de MMORPG oyunları hak ettiği desteği görür ve tekdüze’den sıyrılmış oyunlar yapılır. Burada oyun şirketlerine bir çok iş düşüyor ancak ilk olarak yapmaları gereken MMORPG oyunlarını p2w sistemden uzak olarak hazırlamalarıdır.

Yazıyı sonlandırmadan önce belirtmeliyim ki, MMORPG oyunları bağımlılık yaratabilir. Eğer MMORPG oyunu oynuyorsanız, dışarıda da bir sosyal hayatınız olduğunu unutmayın.

MMORPG oyunları her ne kadar zevkli de olsa sağlığınızdan kıymetli hiçbir şey yoktur. Bilinçli bir şekilde oyun oynamaya özen gösterin. MMORPG oyunları hakkında yazımı burada noktalıyorum. MMORPG oyunları odaklı blog sayfamdaki diğer yazıları da okuyabilirsiniz. Hemen aşağıdan da ilgili yazılara doğrudan gidebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Mobil MMORPG Tavsiyeleri

En İyi 4 Ücretsiz MMORPG

12 Yorum

 1. Onurhan Erkoç Cevapla

  Genelde bilindik şeyleri yazmışsın. Bilinmedik tarafını nasıl yazayım dersen buna diyebileceğim bir şey yok tabi ki. Ama kalemin, oldukça akıcı ve kendini okutuyor. Güzel bir yazı olmuş. Sadece, özne olarak MMORPG kavramını çok kullanmıssın. Bunun dışında bir MMORPG oyuncusu olarak makalene sonuna kadar katılıyorum.

 2. semih öncü Cevapla

  öncelikle p2w olayı sadece f2p mmorpglerde oluyor b2p ve p2p mmorpgler p2w deil f2pde ise 1-2 tanesi dışında tüm f2p mmorpgler p2w'dir ki zaten oyun f2p ise adamların tek para kaynağı item shop tabikide f2p ise p2w olucak, e-spor olayına gelirsek bildiğim kadarı ile wow'un e-spor'u oluyordu

  1. Enes Talha Çalışkan Cevapla

   Oyun Free To Play dahi olsa günümüzde yeni çıkan oyunlarda aşırı derecede para yatırmaya zorlama var. Bahsettiğim nokta, ya bu olay azaltılmalı yada hiç yapılmamalı. Tek para kazancı dediğin kısma ise kısmen katılmıyorum. Günümüz popüler ücretsiz MOBA ve FPS oyunlarında oyun mağazasında güçlendirici içerikler bulunmuyor. Genel kazançları kostüm üzerine kurulu. Bu durumun aynısı MMORPG içinde geçerli olabilir. Sonuçta MOBA'da kostüme para yatıran, MMORPG oyunlarına da para yatırabilir. Değerli yorumun için teşekkür ederim 🙂

 3. Barış Aydoğdu Cevapla

  kesinlikle doğru bir konuyu güzel bir dille anlatmış bütün düşündüklerimizi dile dökmüşsün ne yazıkki son 5-6 senedir başta rpg ve fps olmak üzere bütün oyunlarda pay2win halk arasında parayı basan kral oluyor olayı almış başını gidiyor ülkemizdeki yayıncı şirketlerde bencillik ve kurnazlık yapıp sadece p2w oyunları ülkeye sokmaya çalışıp eskiden oynadığımız kaliteli rpg ortamı olan piyasası oyuncunun elinde olan oyunları kapattılar fakat bu biz rpg oyuncuları kadar kendilerinede zarar vererek büyük kitleler kaybettiler en basit örneği vereyim eskiden son destan kehanet zombi rock cengiz han 2 rakion s2 son silah adlı joygame çıkışlı gayet güzel ve emek veirnce hakkını aldığın oyunlar vardı fakat joygamenin para politikası nedeniyle bu oyunlardan para kazanamadığını düşünüp bütün suçu yapımcı firmaya atıp bu oyunları kapadılar tabi bunu yediremeye ben dahil yüzbinlerce oyuncunun hem rpg aşkı göreldi hem joygame büyük parakaynaklarını kaybetti şimdilerde sineye çekilmişler ne yayın açabiliyorlar nede buluşmalar düzenleyebiliyorlar firmalar ne yazıkki birçok örneği olduğu halde hala kurnazlık edip oyunculara açıkları oyunların p2w olmadığını söylemelere rağmen oyunlar pw2 nin tillahı çıkıyor neyseki steam tarzı platformlar azda olsa bu olaylardaki boşluğu dolduraibliyor neverwinterse bu olaylardan sıyrılacak en iyi sistemi ayarlamış oyuncular itemlerini zindanlardan kasarak elde ediyor para basan bineğini efsununu alabiliyor para basmayanda aynı şeyleri uzun zaman oynayarak elde edebiliyor 1 kere para basan günlük anahtarlardan çektiği nakit paranın 3.7 katını kazanabiliyor keşke diğer rpg yapımcıları veya yayıncıları bu sistemlerden örnek alıp buna göre oyunlar çıkarsalar

 4. cemal altıntaş Cevapla

  Uzun süre mmorpg oynadım artık oynamıyorum bunda etkili olan şey oyunların milletin parasını sömürerek politika yapması! Oyun içindeki bazı sorunlarda var tabi ki. Artık çok zaman ayıramıyorum mmorpg oyunlara. Ancak geniş zamanı olanlar için harika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir