browser strateji oyunları

Browser Strateji Oyunları (2022)

Bilgisayarınıza hiçbir ek program indirmeden oynayabileceğiniz tamamen Browser üzerinden oynanabilen en güncel strateji oyunları listesi burada!

Browser strateji oyunları, genellikle tarayıcı üzerinden Flash Player ile oynanabilen ya da HTML5 destekli oyunlara verilen addır. Türkçesi tarayıcı tabanlı oyunlar olan tür Global adıyla Browser Games olarak bilinmektedir.

Peki en iyi Browser strateji oyunu hangisi? Günümüzde hâlâ tarayıcılar üzerinden oyun oynamak mümkün mü? Browser oyunlar ve strateji oyunları hakkında her şey yazının devamında!

browser strateji oyunu

2022 Tarayıcı Strateji Oyunu: Elvenar

Browser Strateji Oyunları

Browser strateji oyunları bazen metin tabanlı olur bazen de kale kurmak, kaleyi yükseltmek, ordu kurmak, orduya yeni asker almak, şehri genişletmek, toprak fethetmek gibi detaylı özelliklere sahip bir oyun olabilir.

Bu tarz oyunlar Türkiye’de de çok popüler olduğu için genellikle Browser strateji oyunları Türkçe dil desteği de sağlıyor. Size dünyanın en çok oynanan Browser strateji oyunları listesini paylaşacağım.

Mobil cihazların gelişmesiyle beraber, tarayıcı üzerinden oynanabilen oyunlar Android ve IOS cihaz desteğiyle de geliyorlar ve bu da oyuncuların oldukça işine yarıyor. Peki nasıl?

Evde, ofiste ya da bilgisayara erişebildiğiniz her yerde Tarayıcı üzerinden oyuna girebilirsiniz ancak dışarıda ya da bilgisayara ulaşmanızın mümkün olmadığı yerlerde oyuna giremezsiniz. İşte hem Browser hem de mobil cihazlardan oynanabilen oyunların iyi yanı da burası.

Aynı hesabınıza hem bilgisayardan hem de telefonunuzdan girebilirsiniz. Biz buna Cross-Platform oyunlar diyoruz. Birçok Browser strateji oyunları da bu şekilde çıkıyor.

Dilediğiniz her yerde oyuna girebiliyor olmanız demek, kalenizi ya da karakterinizi her zaman kontrol edebilmek ve rakiplerinize karşı olası saldırıları her yerden engelleyebilmek demek. Bunun gibi birçok faydası vardır.

En İyi Strateji Oyunları (Browser)

Web tabanlı strateji oyunları, iyi bir bilgisayara gerek duymadan oynanılan ve çok fazla vaktinizi almayacak oyunlar olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Aşağıdaki tarayıcı oyunlar listesi, 2022 yılında aktif olan oyunlardır ve tarayıcı üzerinden oynanabilmektedir. İşte günümüzde en çok oynanan Browser strateji oyunları. Oyunun adına tıklayarak direkt oyunun internet sitesine gidebilir, hızlıca oynamaya başlayabilirsiniz.

 • Grepolis (Antik çağda geçen, strateji odaklı ve yoğun bir takım oyunu isteyen tarayıcı oyunudur.)
 • Travian (MMO ve stratejinin harmanlandığı bu oyun 2003 yılından beri aktiftir.)
 • Ikariam (Keşif ve savaş odaklı bu oyunda, şehir inşa edebilir, yönetebilir ve savaşabilirsiniz.)
 • Forge of Empires (Taş devrinden başlayarak şehrinizi geliştirebilir ve büyük bir imparatorluk yaratabilirsiniz.)
 • Ogame (Metin tabanlı browser ve uzay strateji oyunudur.)
 • Klanlar (Ortaçağ’da geçen bu oyunda, binlerce aktif oyuncuyla beraber kalenizi oluşturabilir ve başka kalelere saldırabilirsiniz.)
 • Seafight (Deniz üzerinde geçen online korsan oyunu ile basit bir gemi olarak başlayabilir ve savaştıkça daha büyük ve güçlü gemilere sahip olabilir, savaşabilirsiniz.)
 • Gladiatus (Basit bir gladyatör olarak oyuna başlayabilir ve zaman geçtikçe güçlü silah ve zırhlarla gladyatörünüze donatarak güçlendirebilirsiniz.)
 • Bitefight (Vampir ya da kurt adam arasından seçim yapabilir ve online karşılaşmalarda stratejinizi konuşturarak savaşabilirsiniz.)
 • Goodgame Empire (Ortaçağ’da geçen online Browser strateji oyununda, kendi kalenizi kurabilir, güçlü bir orduyu yönetebilir ve destansı PvP savaşları yapabilirsiniz.
 • Elvenar (Online şehir kurma oyununda şehrinizi kurabilir, çevreyi keşfedebilir ve büyülü bir dünyaya adım atarak elf veya insan ırkından birini seçebilirsiniz.)
 • Tribal Wars (Türkçe adı Klanlar olan oyunun orijinalinde on binlerce oyuncu ile savaşabilir ve güçlü bir krallık inşa edebilirsiniz.)
 • Rail Nation (Ücretsiz tarayıcı tabanlı çevrimiçi strateji oyunu ile demiryolu şirketinizi kurabilir ve büyük bir demiryolu markası olmak için trenlerinizin sayısını arttırabilir ve daha iyilerini alabilirsiniz.)
 • Pirate Storm (Denizler üzerinde geçen ve aksiyonu hiç bitmeyen bu oyun ile, yüzlerce farklı gemi arasından seçim yapabilir ve en iyi kaptan olmak için mücadele edebilirsiniz.)
 • Skyrama (Online havaalanı işletme oyunu ile uçakları yönetebilir ve tarayıcınız üzerinde kendi uluslararası havalanınızı açabilirsiniz.)
 • Arkheim (Fantastik MMO ve strateji oyununda efsanevi savaş lordlarını yönetebilir ve dünyadaki tüm oyuncular arasından sıyrılıp sezon birincisi olmak için savaşabilirsiniz. Oyunun incelemesi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.)
Tribal Wars

Tribal Wars

Flash Player Olmadan Browser Oyunu Oynanır Mı?

2021 yılı itibariyle artık tarayıcılarda Flash Player desteklenmiyor. Bu ne anlama geliyor? Flash Player ile çalışan birçok tarayıcı oyunu, artık doğrudan tarayıcı üzerinden oynanamaz. Peki Flash Player ile çalışan oyunlar kapandı mı? Yoksa farklı bir şekilde oynamak mümkün m? Tabii ki mümkün.

Daha önce tarayıcı üzerinde Flash Player ile çalışan oyunları, şimdi bilgisayarınıza indirerek oynamalısınız. Ancak korkmayın, genellikle çok ufak bir dosya iner ve kolay bir şekilde oynayabilirsiniz.

Oynadığınız oyunun internet sitesine gittiğinizde DOWNLOAD tuşu görebilirsiniz. Size 3-10MB arasında bir Launcher indirtecek ve aynı tarayıcıdaki gibi oyununuzu oynamaya devam edebileceksiniz. Buna örnek olarak R2Games Client’i inceleyebilirsiniz. Şu anki tüm oyunlarını bu Launcher üzerinden çalıştırıyor ve oynuyorsunuz.

Peki her Browser oyunu için bu geçerli mi? Hayır.

HTML5 ile yazılan Browser oyunları hâlâ tarayıcınız üzerinden oynayabilirsiniz çünkü zaten bu oyunlar Flash Player ile çalışmıyordu. Bu sebeple metin tabanlı oyunlar ya da daha genel olarak HTML5 ile yazılmış oyunları hiçbir şey indirmeden oynamaya devam edebilirsiniz.

Örneğin Browser strateji/MMORPG olan Eternal Fury oyununu indirmeden oynayabilirsiniz. Çünkü bu oyun HTML5 ile yazıldı.

Drakensang Online oyununu ise indirmelisiniz çünkü bu oyun daha öncesinde tarayıcı üzerinden Flash Player ile çalışıyordu. İşte her şey bu kadar basit.

Güncel ve en yeni tarayıcı strateji oyunları yazımız bu kadar. Yukarıdaki oyun listesi sık sık güncellenecektir. Beni takip etmeye devam edin.

Bir Ping

 1. Pingback: Legend Online Tarzı Oyunlar (2022) - MMORPG ve Korku Filmleri

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.