Arkheim Realms At War (Türkçe Browser Oyunu)

Travian Games'in geliştirdiği ve yayımladığı Türkçe Browser oyunu Arkheim Realms At War hakkında inceleme yazısı.

İçindekiler

Arkheim, Travian Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan Türkçe Browser oyunudur. Browser dediğime de bakmayın. Oyunu isterseniz Android isterseniz IOS hatta isterseniz PC’ye de indirerek oynayabilirsiniz. Bana sorarsanız, en kullanışlısı tarayıcı üzerinden oynamak tabii. 🙂

Mobil platformlarda henüz test aşamasında olan ve daha çok yeni olan bu oyun hakkında merak ettiğiniz tüm detayları burada açıklayacağım, hadi başlayalım.

Arkheim Realms At War Hakkında

Arkheim Realms At War, bir strateji oyunu. Türkçe ve şimdilik Pay to Win değil. Çok şaşırtıcı, değil mi? Umalım ki oyun her zaman bu şekilde devam etsin. Mobil oyunların her zaman Pay to Win olacağını söylemiştim bir yazımda. Eğer bu oyun öyle olmazsa, yanıldığım bir konu olacak. Hatta o yazımı da isterseniz siz bir inceleyin: https://enestalha.com/p2w-olmayan-mobil-oyunlar-var-mi/

P2W tarzda olmayan bir strateji oyunu artık hayal olmayabilir. Arkheim, diğer strateji oyunlarına benzemiyor zira oldukça farklı bir yapısı var. Mesele sadece haritada bir yer belirle, kaleni geliştir ve diğer takımlarla ya da sunucularla savaş değil. Çok daha detaylı bir oyun.

Travian Games henüz yeni Türkçe dil desteği verdiği için, Türk oyuncular yeni yeni oyuna dolmaya başladılar ancak tecrübeli oyuncular da yok değil. Oyunun resmi Discord sunucusundaki Türkiye kanalına giderek tecrübeli oyunculara merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. Ben burada size birkaç günlük deneyimlerimi aktarıyorum ve kesinlikle benden geçer not aldı.

Yazının sonunda verdiğim internet sitesine tıklayarak resmi Discord sunucusuna katılabilirsiniz.

Arkheim İncelemesi

Arkheim‘de “Diyar” adı verilen Guild yani takımlar bulunuyor ve bağlı olduğunuz diyar ile birlikte hareket ediyorsunuz. Oyunda bir dünya haritası var ve vakti geldiği zaman yeni haritalar açılıyor. Diyarınızla beraber o haritalara gidiyor bir nevi yükseliyorsunuz.

Her oyun yani sunucu yaklaşık 10 hafta sürüyor. Evet, ilk haftalarda kalenizi geliştiriyor ve diyarınızla beraber sınırlarınızı genişletmeye çalışıyorsunuz. Bu zamanlarda pek savaş görmeyeceksiniz ancak haritada ilerledikçe neredeyse sadece savaş yapacaksınız. Bahsettiğim hafta meselesi ve yeni harita meselesini aşağıdaki ekran görüntüsünden görebilirsiniz.

arkheim dünya haritası

Arkheim Dünya Haritası

Ebedi Işık yazan yerde “7 hafta 4 gün içinde kilidi açılacak” yazısını görmüşsünüzdür. Eğer bağlı olduğunuz diyar o zamana kadar yeterli Ay Işığını topladıysa oraya girebiliyorsunuz. Tabii önce Midiata, Tragonos ve Panselon haritalara girmeniz gerekiyor.

Oyunda çok beğendiğim bir sistem var. Normalde strateji oyunlarında savaşırsınız ve ölen askerleriniz iyileştirilmeyi bekler ve bunu çoğunlukla gerçek parayla yapabilirsiniz. Para yatırmazsanız, o askerleri artık kullanamazsınız. Arkheim Realms At War oyununda ölen askerlerinizi zindanda savaştırabiliyorsunuz. Bu zindanda da bol bol ödül alabiliyorsunuz. Yani, keşke biraz daha askerim ölseydi gibi şeyler söyleyebilirsiniz. 🙂 Ekran görüntüsünde bahsettiğim yere bakabilirsiniz.

arkheim zindan

Arkheim Zindanı

Yukarıda yazan “Mevtaların” ölmüş asker sayısını belirtiyor. “İblis güçleri” ise zindandaki yaratıkların gücünü. Burada değerli eşyalar düşüyor, özellikle askerlerinizi komuta edecek savaş lordlarına buradan item düşürebiliyorsunuz.

Kısacası herkesin denemesi gerektiğini düşünüyorum bu oyunu. Arkheim Realms At War, P2w olmayan bir strateji oyunu. Seveceğinize eminim, sadece başlarda biraz sabretmek gerekiyor, tecrübeli oyunculardan duyduğuma göre ilerleyen haftalarda çok daha zevkli bir hâl alıyormuş.

Oyunun internet sitesi burada: https://www.arkheim.com/tr/

Arkheim Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.traviangames.arkheim&hl=en_US&gl=US

Arkheim IOS: https://apps.apple.com/ca/app/arkheim-realms-at-war/id1462914755

Oyun hakkındaki düşüncelerinizi hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazmayı unutmayın, Realms At War hakkında çok daha fazla yazı yazmayı düşünüyorum, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Ping

  1. Pingback: Browser Strateji Oyunları (2021) - MMORPG ve Korku Filmleri

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir