Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında popüler olan hangi yöntemler var? İşte sizin için bilgisayar hızlandırmanın yolları!

Çoğu bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarının Ram özelliklerini arttırması veyahut belirli bir süre kullandıktan sonra format atmasına rağmen bilgisayar performanslarından memnun kalmamaktadır. Fakat bilgisayarınızı gün içerisinde çok kullanıyorsanız, birçok siteye giriş yapıyorsanız, birçok program indirimi gerçekleştiriyorsanız alternatif olarak bazı ekstra özellikleri de kullanmanız gerekebilir. Hadi bilgisayar hızlandırma yöntemleri yazımıza başlayalım.
Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Şimdi sizlere Bilgisayarınızın hızını/performansını arttırma açısından neler yapabileceğiniz üç adımda anlatacağım.
 1. Eğer hala Windows 7 işletim sistemi kullanıyorsanız artık Windows 10 işletim sisteminize geçiş yapmanız performans açısından fark yaratacaktır. Bilgisayarınızı açtığında Windows 7 sisteminde bu açılma süresi Windows 10 işletim sistemine göre daha düşüktür, bunu görebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemine geçerek bilgisayarınızın hızlandığını göreceksiniz.
 2. Katı hal depolama birimi yani SSD kullanmanızı tavsiye ediyorum. Katı hal depolama birimleri normal Harddiskler’den biraz daha pahalı olabilmektedir fakat daha hızlı performansla çalışmaktadırlar.
 3. Son seçenek olarak Windows Booster kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Bu üç seçenek dışında bilgisayar performansını artırmayı sağlayan diğer bir çok programları bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bilgisayar açılış süresini hızlandırmak istiyorsanız,  Speed Up programlarından faydalanabilirsiniz. Bilgisayarınızın çalışma hızı performansından hiç memnun değilseniz size Registry Easy programını tavsiye ediyoruz. Registry Easy programı sayesinde; bilgisayarınızın hız performansını 2-3 kat artırabilirsiniz. Başlangıç programları hızı etkiliyorsa bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Güvenilirliği tartışılmaz birçok kez denenmiş lisanslı bir programdır.
Programın Demo versiyonun ilk olarak ücretsiz kullanma imkanına sahipsiniz fakat programdan tamamen faydalanmak istiyorsanız Full sürümünü satın almak zorundasınız. Programdan memnun kalmadığınız takdirde şikayetçi olduğunuzda şirket size satın aldığınız programın ücretini geri olarak iade etmektedir.
Windows Booster programı olduğu için bilgisayarınıza zarar vermez. Eğer ücretsiz programlardan faydalanmak istiyorsanız piyasada birçok program mevcuttur. Fakat kullanım açısından en çok tercih edilen programlar; Advanced SystemCare 10 ve Glary Utilities programlarını tavsiye edebiliriz. Advanced System Care 10 programı normalde full sürüm olarak ücretlidir fakat Demo sürümü birçok işini görebileceği şekilde tasarlanmıştır.
Glary Utilities programı Full sürüm olarak hem ücretsizdir hem de birçok alternatif seçeneği bulunmaktadır. Bu program sayesinde bilgisayarınızın donanım özelliklerini öğrenme fırsatına sahip olursunuz. Aynı zamanda silinmiş olan dosyaları kurtarma imkanı elde edebilirsiniz.
Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri konusunun sonuna geldik. Anlattıklarımı uyguladığınız takdirde bilgisayarınızın hızlandığını fark edeceksiniz.Takıldığınız yerlerde yorum yaparsanız seve seve yardımcı olurum.

6 Yorum

 1. cemal altıntaş Cevapla

  En önemli olay donanım donanımınız iyi değil ise bilgisayarınız geri kaldıysa parçaları güncellenmediyse istediğiniz kadar debelenin hep yavaş bir bilgisayarınız olur bilgisayarda kullanılan programlar ve yazılımlar sürekli üstüne koyarak güncelleniyor ancak bilgisayar donanımlarınız hep aynı düzeyde kalıyor özellikleri bu eksi bir durum. Tabiji Enes'in yazdıkları bir nevi de olsa bilgisayarınız rahatlatacaktır ancak bir süre sonra bunlarda işe yaramayacaktır sebeb parçalarınızın artık ömrü bitmiş olması 🙂 bilgiler için teşekkürler.

  1. Enes Talha Çalışkan Cevapla

   Yorumunda belirttiğin gibi, her şey donanımda bitiyor aslında. Yazıda az da olsa performans nasıl arttırılır ondan bahsettim. Donanımların en az 6 ayda bir temizliği de performansın arttırılmasına katkı sağlayabilir.

 2. Doğuş Hakan YILMAZ Cevapla

  Donanımlar geri kaldığında her defasında güncelleme yapamayabilirsiniz. Bu yazıda bahsedildiği gibi programlar yardımıyla bir nebze fayda sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız programlar ve uzantılarını kaldırarak ve harici diskler kullanarak bilgisayarda daha fazla yer açabilirsiniz.

 3. Hamdi Çetin Cevapla

  Ben donanımın geri kaldığını düşünenlerden değilim tamam donanım geri kalır yeni çıkan oyunları vs. oynayamazsın ama kaldırılabilirlik kapasitesini bilirsin ve ona göre program ve uygulama yüklersin bilgisayarına yani bilgisayarı aldığın zamanki oyun ve programlar bilgisayarı kasmayacaktır ve bu bahsettiğin yöntemlerde işini görecektir. Haaaaa abi GTA5 kaldıran bilgisayar diyorsan ille gidip değiştireceksin bilgisayarını 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.