Alibaba.com’un İsmi Neden Alibaba?

Bunu hiç düşünmüş müydünüz? Belki düşündünüz. Belki de düşünmediniz. Ama düşündüyseniz bile araştırmamışsınızdır. Araştırmış olsanız ve biliyor olsaydınız eğer, zaten bu sayfada olmazdınız 🙂

Çin’in e-Ticaret devi olan Alibaba.com’un ismi nereden geliyor? araştırdım ve derledim.
Kurucusunun ismi Jack Ma.

Açıklamalarında yıllık cirosunun 300 milyar doları aştığını belirtmiş ve sadece Asya ile sınırlı kalmayacağını bütün Dünyada hizmet vermek istediklerini belirtmiş. Şirketin hisselerini satma yetkisi verilen bankalar arasında; Goldman SachsMorgan StanleyJP Morgan ChaseCredit Suisse Group, Deutsche Bank ve en önemlisi Barclays yer alıyor.

JACK MA KİMDİR?
Alibaba.com 1999 yılında Jack Ma tarafından kuruldu. 2013 yılında CEO‘luk görevini bırakan Ma, şirketin hala yönetim kurulunda çalışıyor. Jack Ma dar gelirli bir ailede doğup büyümüş ancak Alibaba.com‘un patlamasından sonra Çin’in en zengin insanları arasında yer almayı başarmış.
SADECE 12 DOLAR MAAŞLA İŞE BAŞLADI!
Jack MaWeb tasarım öğrendikten sonra Çin‘li şirketlere internet sitesi tasarlamaya başlamış ve ilk maaşı sadece 12 dolarmış.
ALİBABA İSMİNİ AMERİKA’DA BULDU
Amerika’ya gittiğinde e-Ticaret’in çok zayıf olduğunu düşünerek e-Ticaret sitesi açmaya karar vermiş ve San Francisco’da bir kafede Alibaba ismini keşfetmiş. Hedefi dünyanın her yerinde bilinen bir isim bulmakmış.
Jack MaAlibaba isminin hikayesini şöyle anlatıyor;
“Bir günSan Francisco’da bir kafede otururken Alibaba‘nın çok güzel bir isim olabileceğini düşünüyordum. Bir garson geldi ve ona “Alibaba‘yı biliyor musun? dedim. “Evet” dedi. Alibaba hakkında ne bildiğini sordum, “Açıl susam açıl” dedi. İşte o an ismine karar verdim.”
GİTTİĞİ HER ÜLKEDE ALİBABA’YI SORDU
Amerika’dan Çin’e Çin’den Almanya’ya kadar gittiği her ülkede “Alibaba‘yı biliyor musunuz?” diye sormuş ve herkesin cevabı olumlu olunca kesin kararına varmış.
BORÇ ALARAK ALİBABA’YI KURDU!
İlk olarak 80 kişiden toplam 60.000 dolar borç bularak siteyi kurmuş ve ilk sene içerisinde büyük finans şirketleri yatırımcı olmuş. Vakit geçtikçe Dünyanın en büyük e-Ticaret sitelerinden biri haline gelmiş ve hedefi Amazon ve eBay‘i geride bırakmakmış.
e-Ticaret devi Alibaba‘ya BURADAN ulaşabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Takipçi Satın Almak mı, Takipçi Kasmak mı Faydalı?

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.