Alibaba.com’un İsmi Neden Alibaba?

Alibaba.com ismi neden Alibaba? Belki düşündünüz. Belki de düşünmediniz. Eğer düşünmüş ve araştırmak, öğrenmek istediyseniz doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere bu ismin hikayesini ve bu sitenin kurucusu olan Jack Ma’nın yaşadığı birkaç zorluktan bahsedeceğiz.

Alibaba.com İsmi Neden Alibaba?

Açıklamalarında yıllık cirosunun 300 milyar doları aştığını belirtmiş ve sadece Asya ile sınırlı kalmayacağını bütün dünyada hizmet vermek istediklerini belirtmiş. Şirketin hisselerini satma yetkisi verilen bankalar arasında; Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, Credit Suisse Group, Deutsche Bank ve en önemlisi Barclays yer alıyor.

Jack Ma Kimdir?

Alibaba.com 1999 yılında Jack Ma tarafından kuruldu. 2013 yılında CEO‘luk görevini bırakan Ma, şirketin hala yönetim kurulunda çalışıyor. Jack Ma, dar gelirli bir ailede doğup büyümüş ancak Alibaba.com‘un patlamasından sonra Çin’in en zengin insanları arasında yer almayı başarmış bir iş insanıdır.

Jack Ma, Web tasarım öğrendikten sonra Çinli şirketlere internet sitesi tasarlamaya başlamış ve ilk maaşı sadece 12 dolarmış.
Amerika Seyahati
Jack Ma’nın ilk Amerika seyahatinde arkadaşı ona interneti gösterip “bak buradan aradığın her şeye ulaşabilirsin” demiş. Jack, birkaç kelime girip araştırdıktan sonra arama kısmına “Çin” yazmış, ancak Çin hakkında pek bir bilgi olmadığını görmüş. Bu yüzden bir şeyler yapıp Çin’i internete tanıtmak istemiş.

Alibaba.com İsmi Nereden Geliyor?

Alibaba.com ismi neden Alibaba peki? Jack Ma, internetin global olmasından dolayı herkesin bildiği ve kullanabileceği bir isim seçmek istiyor. Bir gün kafede otururken Alibaba ve Kırk Haramiler masalı aklına geliyor.

Ancak herkesin bilip bilmediğinden haberdar olmadığı için gelen garson kıza “Ali Baba ve Kırk Haramileri biliyor musun?” diye soruyor. Kız gülümseyerek “Tabii ki, Açıl susam açıl” diyor. Jack Ma buna çok seviniyor. Ancak yine de birkaç kişiye daha sorması gerektiğini düşünüyor. Yoldan geçen 20 kişiye daha aynı soruyu yöneltiyor ve hepsinin bildiğini fark ediyor. Alibaba’nın A harfi ile başlamasının bir avantaj olabileceğini de düşünüyor. Bu sayede artık şirketin ismi bulunmuş oluyor.

Alibaba.com’un İlk Zamanları

Alibaba.com şirketi, çevreden borç alınarak kuruluyor. Şirket ilk zamanlar hiç para kazanamıyor. Fakat bu bile Jack Ma’yı vazgeçirmiyor. Daha çok çalışıp daha fazla fikir üreterek en sonunda Alibaba’yı tüm dünyaya tanıtıyor. Ona inanmayan veya deli diyen herkese aslında ne kadar dahi olduğunu gösteriyor.

AliBaba.com şu anda dünyanın her yerinde bilinen bir şirket haline dönüşüyor. Jack Ma 2019 yılında emekliye ayrıldı ve şirketi genç insanlara teslim etti. Aslında Jack Ma bize bu hikayesiyle hiç vazgeçmemeyi ve her düştüğümüzde daha güçlü bir şekilde kalkmamız gerektiğini hatırlatıyor. Jack Ma bu sayede şu an Çin’in en zengin insanı olarak anılıyor.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.