p2w olmayan mobil oyun

P2W Olmayan Mobil Oyunlar Var Mı?

P2W olmayan mobil oyun arayan herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bu yazıda, Pay to Win sisteme dayalı mobil oyun sektörünü anlattım.

P2W olmayan mobil oyunlar… Hepimizin hayali bu, değil mi? Şöyle canımız sıkıldığında stres atabileceğimiz, tamamen emeğin konuştuğu bir mobil oyun çıksa diye beklediğinizi biliyorum. Sizin gibi ben de bunu bekliyorum ancak bu büyük ihtimalle hayal olarak kalacak. Bu yazıda mobil oyunlardaki hatta özellikle mobil MMORPG oyunlardaki Pay to Win meselesinden bahsedecek ve P2W olmayan mobil oyun var mı diye merak edenleri aydınlatacağım.

Pay to Win oyunlar meselesi oldukça hassas bir meseledir ve hemen hemen her oyunda tartışılır. Mobil oyunlarda hariç. Mobil MMORPG oynayan herkes, oynadığı oyunun Pay to Win sistem üzerine kurulu olduğunu kabul eder mesela. Peki neden bu oyunlar P2W oluyor? Neden kimse bu oyunlara dur demiyor? Neden insanlar para ödeyenin kazandığı oyunları oynamayı tercih ediyor? Cevabı çok basit ve yazının ilerleyen satırlarında bahsedeceğim.

Mobil Oyunlar Neden P2W?

Mobil oyunların P2W olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, Asya pazarında bu oyunlara çok fazla talep olması ve çok ciddi paralar yatırılması. Şöyle düşünün. Biz bilgisayarda bir MMORPG oynuyoruz ve oyunlarda 1, 2 veya 5 tane sunucu oluyor. Mobil MMORPG’ler böyle mi? Oyunun yüzlerce sunucusu var ve her sunucuda aktif olarak oynayan yüzlerce hatta binlerce oyuncu var. İsterseniz strateji oyunu oynayın, isterseniz MMORPG oynayın. Her sunucuda çekik gözlülerin baskın olduğunu ve sunucu sıralamalarında en üstte olduklarını fark ediyorsunuzdur.

Pay to Win mobil oyun oynamak istemediğinizi biliyorum ancak bu oyunları oynayıp hatta üzerine çok para yatıran insanlar var. Reklam kurbanı veya sadece çok zengin. O ilk yükleme bonusları yok mu… Müthiş bir pazarlama. Çoğunlukla “ilk yükleme bonusunu almak için en ucuz paketi alırım daha da para yatırmam” diyorsunuz ve ardı arkası kesilmiyor bunun, biliyorum.

Hemen aşağıdaki videoda P2W olan bir MMORPG’nin oynanışına bakabilirsiniz. Hepsi de aynıdır bu oyunların. Bütün mobil MMORPG’ler aynı.

Mobil oyunların P2W olmasının bir diğer sebebi ise, oyunların oynanması için ücretsiz olarak piyasaya sürülmesi ve her yaştan insanın oyunu en azından denemek için indirmesi. Mobil oyunlar basittir. Saatlerce kafa yormanızı istemez, zeka istemez, strateji istemez, herhangi bir şey istemez. Tek yapmanız gereken oyunu indirmek, para yatırmak ve oyundan keyif almaktır. Dünyada akıllı insanlardan çok akılsızların olduğunu biliyoruz. Yani, Pay to Win oyunlara para yatıracak kısımda daha çok insan var.

Asgari ücretle geçinmeye çalışıp da aylığının bir kısmını Rise of Kingdoms adındaki leş strateji oyununa yatıran birisini tanıyorum, gerçekten bu oyunları oynayanlarda kafa yok. Müthiş bir hırs yapıyorlar ve bu hırsları ego yarışına dönüyor. Ardından daha iyi olmak için para yatırıyorlar. Güzel pazarlıyorlar oyunu.

P2W Olmayan Mobil Oyunlar Var Mı?

P2W olmayan mobil oyun yok. Öncesinde yoktu, şu anda da yok. Olur mu? Neden olmasın. Bir gün ücretli bir mobil MMORPG çıkar ve Pay to Win sisteme dayalı olmaz. Kim bilir. Ancak bunu yapacaklarını düşünmüyorum zira oyun eğlenceli olduğu müddetçe insanlar para yatıracaktır. Neden daha çok kazanmak varken oyunlarını ücretli yapıp da Pay to Win yapmasınlar ki? Yayımcılar mobil oyun kitlesini iyi tanıyorlar.

Mobil MMORPG Tavsiyeleri başlığımda bile size birçok oyun önerdim ancak hepsinin Pay to Win olduğunu söyledim. Ben size bu oyunları önermek zorundayım çünkü P2W olmayan bir oyun ne yazık ki yok. Hatta o yazıyı da sürekli güncelliyorum, MMORPG tavsiyesi arayanlar göz atabilir: https://enestalha.com/mobil-mmorpg-tavsiyeleri-2020/

Kısacası, mobil bir oyun oynamayı düşünüyorsanız sadece eğlenmeye bakın. PvP kısmına asla takılmayın çünkü para yatırmayı planlamıyorsanız mutlaka ezileceksiniz. Ben PvE yaparım, takımımla BOSS kovalarım derseniz de sanırım pek de para yatırmanıza gerek yok ancak şunu unutmayın. Sizin bir ayda hazırladığınız karakteri, para yatıran birisi yarım günde yapacak. Belki de daha kısa sürede. Eğer bir gün olur da Pay to Win olmayan MMORPG çıkarsa, bunu da yine benden duyacaksınız.

P2W mobil oyunlar meselesi hakkında daha fazla konuşacağız, beni takip etmeye devam edin.

10 Ping & Geri Dönüş

 1. Pingback: Dragon Nest Mobile Türkiye Açıldı - Enes Talha

 2. Pingback: A3 Still Alive 10 Kasım'da Açılıyor - Enes Talha

 3. Pingback: Mobil MMORPG Tavsiyeleri (2020) - Enes Talha - Kült İçerik Üreticisi

 4. Pingback: MMORPG Oyunları Hakkında - MMORPG Ölüyor Mu?

 5. Pingback: Arkheim Realms At War (Türkçe Browser Oyunu)

 6. Pingback: Bless Mobile İncelemesi - Oynanır Mı? - MMORPG ve Korku Filmleri

 7. Pingback: Eternal Fury Hakkında - MMORPG ve Korku Filmleri

 8. Pingback: Heroic Expedition İncelemesi (Detaylı Rehber) - Enes Talha

 9. Pingback: Mobil Açık Dünya Oyunları (2021) - MMORPG ve Korku Filmleri

 10. Pingback: Korsan Krallığı Oyunu Hakkında - MMORPG ve Korku Filmleri

6 Yorum

 1. Samet Cevapla

  Mobil oyun oynanacaksa online tarafa girmemek gerek diye düşünüyorum. Tek kişilik oyunlar bile para tuzağı. Beğendiğim oyunlar sadece ücretli oyunlar mobil tarafta, The Room veya Rust Lake oyunları gibi oyunlar.

 2. Ahmet Cevapla

  Şöyle koca yürekli bir abimiz çıkıpta bu düzeni bozsa keşke… Biz de gerçekten zevk alarak oyun oynasak… Sonuçta çoğumuz her şeyin paraya dayalı olduğu bu dünyadan biraz olsun uzaklaşıp yaşaması daha eğlenceli olan sanal dünyaya adım atmak istiyoruz fakat orada da aynı manzarayla karşılaşmak cidden üzücü oluyor…

 3. Kadir Cevapla

  Pay2win olmayan oyun yok derken sadece MMORPG lerden bahsettin anladığım kadarıyla ama o konudada bi yanlışın var “SAO (Sword Art Online) İntegral Factor” adlı MMORPG oyununda parayla sadece kozmetik alabiliyorsun eğer p2w olmayan oyun arayan varsa bakabilir ve makaleye bu oyunu ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.