DK Online Steam’de Açıldı

Merhaba arkadaşlar, MMORPG oyun kıtlığı yaşanırken size güzel bir haber vermeye geldim.

Çok eskiden (yanlış hatırlamıyorsam 2013 veya 2014 yıllarında) Türkçe bir MMORPG oyunu çıkmıştı. İsmi Dragon Knight Online. Yani, DK Online.
Zaten basit bir araştırma yapmaya kalktığınızda Google’da daha çok 2013 yılında yazılmış şeyler karşınıza çıkar. Bu yüzden oyun hakkında güncel verilere ulaşmak için DK Online 2019 gibi aramalar yapabilirsiniz. Muhtemelen eski yazılar güncelliğini yitirmiş olacaktır. Bu yazıda da DK Online 2019 yani Steam döneminden bahsedeceğiz.

DK Online Steam
DK Online Steam

2012-2013-2014 yılları Türkçe MMORPG piyasası adına çok bol fakat verimsiz yıllardı. MMORPG piyasasını yakından takip eden biri olarak, her ay yeni bir Türkçe MMORPG oyunu çıkıyordu. Hemen hemen hepside 6 ay – 1 yıl arasında kapanıyordu. İşte 2013 yılında çıkan Dragon Knight Online yani DK Online‘da bunlardan biri.

Şimdi, başlıkta belirttim ama müjdeyi buradan daha uzun uzun vereceğim. DK Online Steam‘de Masangsoft tarafından yayımlandı. Masangsoft, aynı zamanda oyunun geliştiriciliğini de üstlenecek. Bu habere birçok kişi üzüldü fakat ben Masangsoft firmasının çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Masangsoft dediğimiz firma, Air Rivals gibi inanılmaz kaliteli, zengin içerikli bir MMORPG oyununu yapan firma. Aynı zamanda GunZ oyununu da geliştirmişlerdi.

Eğer Masangsoft pazarlama hataları yapmazsa ve elindeki var olan oyuncuları kaybetmezse çok güzel işler başaracaktır DK Online ile. Bu oyunun Steam‘e çıkışını çok yakından takip etmedim fakat sanırım bir ertelenme durumları oldu. Oyun Şubat 2019’da açılacaktı fakat 5 Mart 2019’a ertelenmişti.
Bugün itibariyle de DK Online Steam‘de açıldı.

DK Online Steam’de Açıldı

DK Online hakkında söylenecek çok şey var. 2013 yılında oynadığımda oldukça beğendiğimi hatırlıyorum. 2013 yılındaki versiyonlarından ne gibi değişiklikler bizi bekliyor henüz bilmiyorum. Bunun hakkında herhangi bir açıklama yok zaten. Sadece şu an için oyunun açılışına özel etkinlikler oluyor. Fakat ayakta kalmak istiyorsa Steam‘ özel içerikler mutlaka getirmek zorundalar. 2013 kafasıyla fazla yaşamaz bu oyun. Bugün, Metin2’ye bile -kötü bile olsa- yenilikler getiriyorlar.

DK Online 2019 Steam
DK Online Steam

DK Online‘ı an itibariyle Steam üzerinden 500’den fazla kişi çevrimiçi olarak oynuyor. Bence bu çok iyi bir rakam. Neden derseniz, oyunun hiç reklamı yapılmadı bile neredeyse. Eminim ki çoğu MMORPG severin bu oyunun yeniden açıldığından haberi bile yoktur. Umarım ki Masangsoft oyunun reklamını iyi yapar ve oyuncu sayısı çok daha artar. Yani sadece öyle ümit ediyorum.

Son zamanlarda mekanikleri üst düzey, kombolu, grafikli MMORPG oyunları görüyoruz. Bu oyunların yanında başarılı olacak mı bilinmez ama eski tip MMORPG oyunu sevenler mutlaka DK Online‘ı denesin. Ve eğer öyle bir oyun beklentiniz varsa, üzülürsünüz.

Şöyle diyenleriniz mutlaka olacaktır. “E madem bu oyun 2013 yılında kapandı, biz niye oynayalım mi?” Güzel soru. Ama size şunu söyleyebilirim. Oyunun kapanma sebebi oyunun kötü oluşu değil. Beceriksiz Türk oyun ekibi. Şimdi ise bizimle olan çok başarılı bir firma var: Masangsoft.
Şimdi bu kadar çok övdüm ama umarım pişman olmam bu yorumlarım için. 🙂 Çünkü daha önce Black Desert, MENA’ya geldiğinde Pearly Abyss’i bu kadar övmüştüm ve şu an çok pişmanım. ^^

DK Online Steam İndirmek

Oyunun yaklaşık olarak 10 GB boyutu var, zengin içerikli bir oyun olduğu için bu kadar yüksek olduğunu düşünüyorum zira oyunun grafikleri pekte iyi sayılmaz. Yani dediğim gibi zaten eski tip MMORPG sevenlerin oynayabileceği bir oyun DK Online.

DK Online hakkında yeni gelişmeler oldukça size sitem üzerinden duyuracağım. Ben de aynı zamanda şu an oyunu indiriyorum ve başlayacağım. Oyunda ilerlediğimde yine buradan DK Online rehberi yayınlayacağım mutlaka. Şimdilik DK Online Steam oynanış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Aynı zamanda aşağıdaki bağlantılardan DK Online Steam sayfasına ve DK Online internet sitesine erişebilirsiniz.

Çok yakında DK Online Türkiye toplulukları oluşturulacaktır. Şimdilik DK Online Türkiye Facebook grubuna BURAYA TIKLAYARAK katılabilirsiniz.

DK Online Steam İndirDK Online indirmek için tıklayın.
DK Online SiteDK Online sitesine gitmek için tıklayın.
Siz DK Online hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce DK Online Steam‘de bir başarı elde edebilecek mi? Lütfen yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

DK Online 2019 hakkında yazdığım DK Online Rehberi 2019 yazısını da okumayı unutmayın.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.