DK Online Rehberi (2019)

Merhaba sevgili dostlar; yine bir DK Online yazısıyla karşınızdayım. Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda DK Online’ın Steam’e gelişiyle alakalı bir yazı daha yazmıştım. Bu yazıya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu DK Online yazısı biraz daha rehber odaklı olacak, önce onu söyleyeyim. DK Online rehberi arayanlar için bence birebir. Bununla birlikte bu yazı biraz yüzeysel olacak. Daha geniş ve oyunun içinden rehberler arıyorsanız yazının sonunda paylaşacağım bağlantıdan detaylı DK Online rehberleri sayfasına ulaşabilirsiniz.
Sizi daha fazla bekletmeden hemen yazımıza geçelim.

Öncelikle, biraz DK Online’dan bahsedeceğim. Bu oyun nedir, ne değildir.
DK Online benim inanılmaz hoşuma giden bir oyun. Çok eski bir oyun olmasına rağmen, piyasadaki rakiplerinin yanında ezilse bile gerçekten kendini oynatan bir oyun. Oyunun yapıldığı yılı bilmiyorum ama 2013’te Türkiye’de çıktığına göre çok daha eski olduğunu düşünüyorum. Bence o yıla göre çok iyi iş başarmışlar. O dönemlerde tutmayışı çok kötü bir talihsizlik. Belki de Knight Online, Silkroad, Metin2 gibi bir efsane olabilirmiş.

DK Online Hakkında

DK Online şaşırtıcı bir şekilde beklentimin üzerinde çıkan bir MMORPG. Örneğin; ben yeni nesil oyunlar gibi göreve otomatik gitmeli, daha çok kolay bir oyun bekliyordum. Oysa ki, tüm haritayı yürümek zorundasınız. Görevlere elle gitmek zorundasınız. İşte tam istediğim gibi! 🙂 Bu olaya üzülenler olabilir ama biz zaten göreve otomatik giden oyunlarla yeni yeni tanışıyoruz. Eski oyunların hiçbirinde böyle bir sistem yok. Veya yeni güncellemelerle bunu getiriyorlar. Bu konuda sizi zorlayacak tek şey, yeni başladığınızda karakteriniz çok yavaş yürüyor. Yani bir yerden bir yere gitmek oldukça zamanınızı alacak gibi.

DK Online Steam Topluluk Merkezi sayfasına gittiğinizde göreceksiniz ki oyunun anlık olarak gün içerisinde 500, akşam saatleri 800 kadar çevrimiçi oyuncusu bulunuyor. Bu bence DK Online için çok çok fazla bir rakam. Hele ki henüz reklamı bile hiçbir yerde olmayan bir oyundan bahsediyoruz. Eğer, oyuncu sayısından çekiniyorsanız, eski oyunu kim oynar diye düşünüyorsanız tekrar düşünün derim ben. Sizin için bu iyi mi kötü mü bilmiyorum ama oyunda bolca Türk oyuncu bulunuyor. Rastlayacağınız 3 kişiden 1 kişi mutlaka Türk oluyor.
Steam üzerinden yaklaşık  20 saattir DK Online oynuyorum ve gittiğim her haritada onlarca insanın Farm yaptığını görüyorum. Ayrıca bu insanlarla parti olup günlük görevlerinizi de yapabiliyorsunuz. (Unutmadan ekleyeyim, bir partiye en fazla 6 kişi üye olabiliyor.)

DK Online Oynanır Mı?

Oyunun hep avantajlarından bahsettim şimdiye kadar. Şimdi ise, dezavantajlarından bahsedelim.
Oyuna ilk başladığınızda size ilk dokunacak şey olan HP ve MP potları. Evet, yanlış duymadınız. Hadi HP potlarını bir nebze günlük görev puanlarınızla alabiliyorsunuz ama MP potları çok çok pahalı!
Yani, HP ve MP’niz büyük oranda azaldığında, kuytu köşeye geçip dolmasını bekleyeceksiniz. Tabii bunun da şartları var. Mesela, envanteriniz %50’nin altında boş olmak zorunda. Eğer %50’nin üzerindeyse HP ve MP’niz yenilenmiyor. Ve %80’in üzerindeyse de, yaratıklara vuramıyorsunuz.
Ve aynı zamanda, seviye atladığınızda da mantıken HP ve MP’leriniz yenileniyor.
Fakat üzülmeyin. Oyun size yeni başladığınızda Magic Doll isimli bir eşya veriyor ve bu eşya 30 saniyede +10 MP yeniliyor. Bu Magic Doll elinizden tükenene kadar kendinizi geliştirmeye bakın.

Neden kendinizi geliştirmeye bakın diyorum? Çünkü, ilk başlarda HP ve MP çok sıkıntı oluyorken, ilerleyen seviyelerde çok da zor olmuyor. Zaten itemlerinizde MP Regeneration olacak ve hızlıca yenileyecek. HP için ise yine aynı şekilde, yeniden dolacak veya zaten HP potu parasını bir şekilde bulacaksınız. Ama tekrar söyleyeyim, HP ve MP %50’nin altında olmalı.

DK Online Rehberi 2019

DK Online hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, öldüğünüzde envanterinizdeki eşyaları düşürebiliyorsunuz. Bu yüzden, siz siz olun, görev yaparken ölmemeye çalışın. 20 saatlik DK Online deneyimimde nelerimi kaybettim bir bilseniz…

Bilirsiniz klasik MMORPG oyunlarında görevden göreve giderken etraftaki yaratıkları kendinize çekebilirsiniz. Bu oyunda bu oran çok fazla. Yani, daha göreve gitmeden ölme ihtimaliniz var. Bu yüzden mutlaka yaratığa dönüşmüş bir şekilde gidin göreve. Hatta görevlerinizi yaparken de o şekilde yaratıklara saldırın zaten. Yaratığa nasıl dönüşeceğim derseniz de “P” tuşuna basarak Transformation sayfasına erişebilirsiniz. Bir yaratığa dönüştüğünüzde yaratıklar size saldıramıyor.

Bu sayfada kafanıza göre yaratıklara dönüşmeyin tabii. Sınıfınıza uygun bir yaratığı seçtiğinizden emin olun. Yoksa saldırı yapamazsınız. Her yaratığın yanında ufak ufak sınıfınızın ikonu bulunuyor. Buradan size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Biliyorum, sınıf ikonlarını çözmek zor. Eğer anlamazsanız oyundan herhangi birine sorabilirsiniz.

DK Online item ayırmak herkese dert olan bir şey. Benim çözmem saatlerimi aldı mesela. Genelde de herkes birilerine sorar. Haklı olarak.
Eşya/item ayırmak derken, mesela elinizde 50 tane HP potu var ve bunun 25 tanesini depoya koyacaksınız. Bundan bahsediyorum. Eşyalarınızı, önce Shift tuşuna basılı tutarak ve ardından sağ klik yaparak ayırabilirsiniz. İşte bu kadar kolay! Bunu keşfetmek için emin olun çok uğraştım… Yukarıda da bahsettiğim gibi envanterin doluluğu başınıza dert olabilir. Bu yüzden çoğunu depoya bıraktığınızdan emin olun.

Size DK Online hakkında şimdilik son bir tavsiye daha; tek başınıza görev yapmakta zorlanıyorsanız gittiğiniz haritada mutlaka Parti kurun. Eğer zaten varsa girmek için katılmak istediğinizi belirtin. İşiniz çok daha kolay olacaktır.

Bu arada DK Online hakkında yazdığım diğer yazıya da BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz. Bu yazıda da DK Online Steam hakkında bilgilerden ve DK Online’ın geçmişinden bahsetmiştim.

Yeni bir DK Online rehberi yazısında görüşmek üzere, DK Online hakkında takıldığınız noktalarda lütfen yorum olarak yazın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, iyi oyunlar. 🙂
DK Online Steam indirmek için: Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.