Yükleme Rampası

Yükleme rampası, birçok sektörde kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda kendi içerisinde değişkenlik gösteren çeşitleriyle bulunur. Yükleme rampası kamyon, tır ya da buna benzer büyük araçlar için tercih edilir. Harici olarak kullanımı da mevcuttur.

Yükleme Rampası Ne Demek?

Yükleme rampası insan gücünün yetmeyeceği ağırlıkta bulunan ve oldukça yüksek bölgelere kaldırılması gereken yüklerin, kolay bir şekilde kaldırılabilmesi adına yardımcı olur. Genel olarak kamyon yüklemelerinde tercih edilir. Kişiye sağladığı en büyük avantaj, aşırı hızlı bir şekilde kamyon ve tırlara yük bindirilmesinde yardımcı olur. Yükleme rampası, hareketli yükleme rampası ya da farklı rampa çeşitlerine göre ayrıştırılır. Her biri değişik sektörlerde kullanılır. Gelişen teknoloji ile birlikte hızlı bir şekilde kamyon ve tırlara yük bindirilmesinde, ciddi oranda kolaylık oluşturur. Yükleme rampası çeşitleri şu şekildedir;

Hareketli Yükleme Rampası Nedir?

Elleçleme ekipmanlarının depo ile araç kasası gibi alanlarda kolay bir şekilde geçişinin gerçekleştirilebilmesi için yardımcı olan ekipman, hareketli yükleme rampası olarak adlandırılır. Hareketli rampa diğer bir ifadeyle seyyar rampa şeklinde tanımlanır. Hareketli yapısından dolayı araç kasaları ile depo zemini arasındaki yükseklik farkına ciddi derecede yardımcı olur. Depo ile araç kasası gibi alanlarda geçişte kullanılır. Yani bir nevi arada köprü vazifesi olur. Hareketli rampa bulunduğu alanlarda kişiye büyük bir kolaylık sağlar.

Yükleme Rampası İş Güvenliği

Yükleme rampaları kamyon ya da tır gibi büyük araçların içerisine oldukça ağır yükler yükleneceği zaman kullanılır. İnsan gücünün taşıyamayacağı derecede oldukça ağır yüklerin taşınmasında kolaylık sağlar. Fakat yükleme rampasında iş güvenliği önemli bir detaydır. Yüksekte bulunan alanlara ağır yükler koyulacağı zaman rampanın ayarlaması düzgün yapılmadığı zaman yük düşebilir. Bu da altında bulunan insanların istenmeyen sonuçlarla karşılaşmasına sebep gösterir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için iş güvenliği kask ya da koruyucu gözlüklerle sağlanmalıdır. Yük rampasına yüklenildikten sonra paketleme işlemleri ve korunma sistemleri tamamen etkili bir şekilde gerçekleşmeli. Böylelikle oluşabilecek aksaklıklarda gerek maddi, gerekse manevi açıdan problem yaşanmaz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.