kafa sözlük

Yazarlarına Kitap Gönderen Sözlük Sitesi

Bugün sizlere, yazarlarına kitap gönderen bir sözlük sitesinden bahsedeceğim. İnteraktif sözlükler Türkiye’de ilk olarak 1999 yılında ortaya çıktı. Geldiğimiz 2021 yılına kadar yüzlerce sözlük açıldı ve kapandı. Bir takım sosyal ağların oldukça popülerleşmesinden sonra sözlüklere olan ilgi de azaldı. Her geçen gün modasını kaybeden bu sözlük siteleri için sektör bitti derken, 2020 yılının sonlarına doğru yeni bir sözlük sitesi açıldı.

Bu sitenin ismi kafa sözlük, bu sözlüğü diğer cinslerinden ayıran çok fazla özellik var. Bilinen, temel kurallardan farklı olarak, sözlük formatına oldukça radikal geliştirmelerde bulunulmuş. Bu konuyu biraz daha açmak isterim.

Radikalleşmelere örnek verecek olursak : sözlükte küfür yasak, küfürsüz sözlük. %51 sansür kuralı mevcut. Örnek olarak 7 harfli bir küfür kullanmak isterseniz, bunun 4 harfine yıldız şeklinde sansür uygulamalısınız.

Bir diğer radikalleşme örneği ise : sözlükte cinsiyetçilik yasak, cinsiyetçiliğin olmadığı bir sözlük konsepti oluşturmak istemişler;

  • x boyunda kadın, 
  • şöyle düşünen kadın,
  • böyle yapan kadın.
  • sarışın kadın

vb. şeklinde kadını metalaştıran içerikleri sözlükte barındırmaktan imtina etmekteler. İçerisindeki yazar popülasyonu da buna uyum sağlamış gözüküyor. Bu da harika bir kaliteli ortamın oluşmasına olanak sağlamış durumda.

Üyelerine Kitap Hediye Ediyor

Kafa sözlük, bünyesinde bulunan yazarlarına düzenli olarak kitap hediye eder. Buna kargo ücreti de dahildir. Sizlerden herhangi bir şekilde ücret talebinde bulunmaz.

Bu zamana kadar 100 üzerinde yazarına doğrudan kitap ulaştırmış durumda olan bu sözlük sitesi, aynı zamanda sosyal sorumluluk konularında da fazlası ile duyarlı bir profil çizmekte.

Bu zamana kadar, köy okullarında kütüphane oluşturulması ve köy okulu çocuklarına yardımda bulunulması, koruncuk kimsesiz kız çocuklarına yeni yıl hediyesi ve kıyafet yardımı, sokak hayvanlarına mama ulaştırılması gibi bir çok oldukça güzel ve yararlı etkinlik gerçekleştiren kafa sözlük ekibini ve yazarlarını bizler de buradan kutlarız. 

Sizler de yazarı olmak isterseniz, format ve kuralları okumanızı öneririm. Başlığı tanımlamak şeklinde bir formatı bulunuyor. İlk 5 girdi için çaylak statüsünde yer alıyorsunuz, eğer girdiler düzgün ise sizleri yazar statüsüne alıyorlar.

Daha fazlası için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

https://kafasozluk.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.