Tarayıcı Oyunu Tavsiyesi: Enderistan

Tarayıcı oyunu tavsiyesi arayanlar için Enderistan MMORPG oyunu birebir olabilir! Enderistan oyununu merak edenler için hazırlandı.

Herkese merhaba. Uzun zamandır, tarayıcı üzerinden oynayabileceğim bir oyun arıyordum. Arayışlarıma son vermiş bulunuyorum zira çok güzel bir oyun keşfettim. Tarayıcı oyunlarının yok olmaya yüz tuttuğu bu günlerde, Türk geliştiriciler tarafından hazırlanan yepyeni bir Browser (Tarayıcı) MMORPG oyunuyla karşınızdayım. Oyunumuzun adı başlıkta da yazdığı gibi Enderistan. Hadi Enderistan’ın detaylarına inelim.

Enderistan Nasıl Bir Oyun?

Enderistan, henüz versiyon 0.1.0.1 olan bir Browser MMORPG oyunu. Belki profesyonel grafiklere sahip değil ama; Travian, Ikariam, Klanlar gibi oyunları seven ve MMORPG oyunu oynayan herkesin beğeneceğini düşünüyorum. Henüz oyunda saatlerinizi harcayamazsınız, bu bir gerçek. Zira bir süre sonra oyunda yapacak bir şey kalmıyor. Ama, oyunun henüz geliştirilme aşamasında olduğunu unutmayın. Geliştiricilerin, oyun içerisindeki Gazete bölümüne; yani bildiğiniz haberler bölümüne yazdıklarına göre Enderistan yönetimi, oyunla ilgili güzel şeyler planlıyor. Bu da, belki daha fazla içerik demektir. Bu yüzden, önlerden yerinizi alın derim ben.

Oyun içerisinde sizi şu sekmeler karşılayacak: ŞEHİR, PAZAR, ARENA, EĞİTİM ve ENDERİM. İsimlerinden az çok ne işe yaradıklarını anlamışsınızdır ama yine de size kısaca bahsedeyim.

ŞEHİR: Oyun versiyonu, Şans faktörünüz ve Gazete gibi detayların yer aldığı sayfadır. Ayrıca, bir canlı sohbet bulunmaktadır. Bu canlı sohbet, her 24 saatte bir temizlenmektedir.
ÇARŞI: Çarşı, aynı zamanda Pazar sayfasını da açıyor. Çarşıda, diğer oyuncuların sattıkları eşyaları bulabilirsiniz. Pazarda ise, oyunun sattığı silahları veya diğer eşyaları bulabilirsiniz.
ARENA: Arena, aynı zamanda KULE sayfasını da açıyor. Arena’da PvP yapabilirsiniz. Yani, diğer oyunculara karşı savaşabilirsiniz. Kule’de ise, PvE yapabilirsiniz. Yani, oyun içerisindeki yaratıklarla savaşıp ödüller kazanabilirsiniz.
EĞİTİM: Eğitim, aynı zamanda TARLA sayfasını da açar. Eğitim sayfasında, karakterinizin statlarını yükseltebilirsiniz. Yani; defans puanı, saldırı gücü gibi. Tarla’da ise bitki ekebilirsiniz. Aynı anda sadece bir bitki ekebilirsiniz.
ENDERİM: Enderim, aynı zamanda LONCA sayfasını da açıyor. Enderim, bildiğiniz profil sayfası. Karakteriniz hakkında detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca, diğer karakterlerinde sıralamasını görebilirsiniz. Lonca sayfasında ise, bir loncaya katılabilirsiniz. Henüz, ne işe yaradığını bilmiyorum.
enderistan hakkında

Enderistan Nasıl Oynanır?

Bu bölümü uzun tutmaya hiç gerek yok. Zira bu konuda, Enderistan Yönetimi; Enderistan Wiki sayfası bile oluşturmuş. Enderistan’ı nasıl oynayacağınız konusunda, yapmanız gerekenler konusunda her şeyi bu sayfada bulabilirsiniz. Zaten, oyuna başladığınızda da sizi bir rehber karşılayacak ve oyunu öğretecek. Yani, Enderistan’ı kolayca öğrenebilirsiniz. Enderistan Yönetimi’nin hazırladığı Enderistan Wiki sayfasına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Enderistan Hikayesi

“Yıllar yıllar önce, diyarlardan bir diyarda, ilmin, bilimin, gezegeni, asillerin ve asilzadelerin evreni Enderistan’da her şey sıradan gibi görünüyordu.
Gecenin gündüzünde, köylerden birinde, sıradan bir çiftçi yine her zaman olduğu gibi tarlasına yol alıyordu. Enderistan’ın tarlaları o kadar büyük ve verimli değildi, ama kudretliler en iyi ekinleri ve en verimli meyveleri nasıl yetiştireceklerini bulmuş, Enderistan halkına öğretmişlerdi.

O köylü, henüz genç olmasının getirdiği güçle yerde taş, gökte kuş koymazcasına daima çalışıyor, ekmeğini çıkartıp karnını doyuruyordu. O gün de aynısının olacağını sanıyordu, ta ki tarlasındaki o ışığı görene kadar. Korkusuzdu, tereddüt etmeden üzerine gitti, güç olduğunu bilemeden, ne kadar büyük bir kuvveti tuttuğunu bilemeden üzerine gitti. Onu tutabileceğini düşünüyordu, çok yanılıyordu, o gücü değil güç onu tutacaktı.

Güce değdiği anda damarlarındaki kanın arttığını, sertleştiğini, hızlandığını hissetti. Adeta vücudunun daha güçlendiğini duyuyor, görüyor, hissediyordu. Elinde tuttuğu sıradan sopa parlamaya, yere değdiğinde yerde delikler açmaya başladı. Üzerindeki çapulların kirleri yerlere dökülüyor, yırtıklar kavuşup yapışıyordu. 3 yıldır aynı giydiği elbise, 3 yıl önceki haline dönmüştü hatta daha da sağlamlaşmıştı.

Yıllar yılları kovaladı, Enderistan’da bu köylünün adını duymayan kalmadı. Enderistan, enleriyle ünlüydü. En kudretlilerle, en güçlülerle, en bilgelerle. Ancak onun gücünü tanımlayan bir sıfat yoktu. 
Ona Enender demeye başladılar, zamanla adı Ender oldu!
Hükmü Enderistan’ın sınırlarını aştı, tüm gezegenler Enderistan’da ki Ender’den bahseder, korkar oldu.

Ta ki dizleri çökene, saçları beyazlayana ve ölene dek. Giydikleri, taşıdıkları miras olarak kalmadı, tefeciler, hırsızlar ve yağmacılar tarafından kara borsaya düşürüldü, pazarlarda kopyaları yapıldı ve satıldı. Ondan orijinal kalan bir şey yoktu yalnızca Ender orjinal haliyle kalmıştı.
Ama kimse o gücü tekrar bulamadı, güç de Enderle birlikte ölmüştü. Ama azim, bilgelik, çalışma ve emek ile Ender olunabileceğini keşfettiler.

Enderistan, tüm kapılarını Ender olmak isteyenlere açtı, tüm evrenlerden toplanıp Ender olmak için birbirleriyle kapışan çiftçiler, işçiler, avcılar, yağmacılar, bilim adamları ve dahası Enderistan’ın kapısında birikti.

O gün bu gündür Enderistan demek Ender demek.”

Enderistan Hakkında Son Yorumlar

Tarayıcı oyunu tavsiyesi arayanlar, mutlaka bu oyuna göz atmalılar bence. Basit bir tarayıcı oyunu olmasına rağmen, ortada büyük emek var. Ayrıca, oyun yetkilileri de çok ilgililer. Onlara teşekkür ederim bu konuda. Hemen oyuna kaydolun ve Enderistan’ın büyülü dünyasına kaydolun. Enderistan hakkında gelişmeleri takip edeceğimden emin olabilirsiniz.

Siz de, Enderistan’ın bir parçası olmak istiyorsanız; hemen Enderistan sitesine gidin ve oyuna kaydolun. Enderistan sitesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.