site-içi-seo-nedir-ve-nasıl-yapılır

Site İçi SEO Nedir?

Site İçi SEO Nedir?

İç SEO olarak da adlandırılan site içi SEO, arama motoru optimizasyonunun vazgeçilmez bir parçasıdır. Google ve diğer arama motorlarında gösterilen sonuç sayfasındaki sıralamaların daha yukarıya taşınması açısından büyük öneme sahiptir. Site içi SEO faaliyetleri, bir internet sitesinin hem arama motoru botlarının hem de site ziyaretçilerinin gözünde iyileştirilmesine yöneliktir. Bu noktada Dopinger SEO hizmetlerinin önemi daha da ortaya çıkmaktadır.

Bir internet sitesinde bulunan web sayfalarında, site içi SEO yardımıyla hangi düzeltmelerin yapılabileceğini tespit etmek için ücretli ve ücretsiz SEO araçlarından yararlanılabilir. Dopinger SEO, çeşitli analizler yardımıyla internet sitelerindeki geliştirmeye açık yönleri tespit eder. https://www.dopinger.com/tr/seo/ sitesinden ulaşabileceğiniz Dopinger, internet sitelerinin hedefleri ve gelecek planları doğrultusunda bir çalışma planı kurarak gerekli iyileştirmeleri gerçekleştirir.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmaları, bir internet sitesini oluşturan unsurların büyük çoğunluğunu kapsar. İçeriğin arama sorguları ile ne düzeyde alakalı olduğu, dahili bağlantılar ve mobil duyarlılık gibi faktörler üzerinde yapılması gereken değişiklikler hakkında yönlendirme sağlar.

Başlık Etiketleri

Sayfa başlıklarının büyükten küçüğe doğru giden H1, H2 ve H3 etiketleri kullanılarak oluşturulması, okunabilirliği arttırarak olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlar. Başlık etiketlerinin ilgi çekici olması ve içinde anahtar kelimelerin yer alması içeriğin gidişatı hakkında bilgi verir. İçeriğin başlık ile uyumlu olması, Google gibi arama motorlarının değerlendirmesinde olumlu sonuçlar almaya yardımcı olur.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime kullanımı, arama motorlarının site içeriğini doğru değerlendirmesi, gruplandırması ve listelemesi noktasında belirleyici bir rol oynar. Başlık etiketinde ve ilk cümlenin en başında kullanılan anahtar kelimeler, rekabet avantajı sağlamaya yardımcı olur. Anahtar kelimeler içerik ile uyumlu olmalı ve doğru miktarda kullanılmalıdır. Özellikle odak anahtar kelimenin fazla sayıda kullanılması doğru bir uygulama değildir.

Kullanıcıların arama sorgularını yaparken kullandığı kalıplar, sıklıkla anahtar kelime olarak tercih edilir. Her internet sayfasının anahtar kelimesi birbirinden farklı olabilir. Bir konuda en uygun anahtar kelimeleri belirlemek için Dopinger SEO Anahtar Kelime Analizi aracı kullanmak arama hacmi ve tıklanma oranı açısından avantaj sağlar.

Mobil Uyumluluk

Taşınabilir teknolojik araç kullanımının artması, internet sitelerinin mobil uyumlu hale getirilmesinin önemini arttırmıştır. Kullanıcıların iyi bir deneyim yaşaması ve internet sitesini terk etmeden ihtiyaç duydukları işlemleri gerçekleştirebilmesi noktasında, mobil site tasarımı dikkatle yapılmalıdır. Mobil siteler masaüstü sitelerinden ayrı değerlendirilmeli ve arama yapılan cihaza göre kullanıcı davranışlarının değişkenlik gösterildiği unutulmamalıdır.

Dopinger SEO Mobil Uyumluluk Testi ile bir internet sitesinin mobil uyumluluğu rahatlıkla ölçülebilir. Böylece site tasarımının kullanıcı ihtiyaçlarını ne denli karşılayabildiği ve yeterince dinamik olup olmadığı bilgisine ulaşılarak geliştirilmesi gereken noktalar belirlenebilir.

Site Hızı

Bir siteyi ziyaret eden internet kullanıcılarının dikkate aldığı ilk kriterlerden biri site hızıdır. Yüklenme hızı yavaş olan internet sayfaları, ziyaretçilerin sayfayı terk etmesine sebep olabilir. Bu nedenle siteyi yavaşlatan sorunları bulmak ve gidermek büyük önem taşır. Bir internet sitesinin yavaşlamasına sebep olan başlıca sorunları;

  • Yüksek boyutlu görseller,
  • Yoğun site trafiği,
  • Gereksiz kodlar şeklinde sıralamak mümkündür.

Diğer yandan bir internet sitesinin açılması beklenen ideal süre 3 saniyenin altındadır. Dopinger SEO, site hız testi ölçüm aracı ile her seferinde doğru sonuçlar elde etmeyi sağlar. Ölçümleri güncel SEO kriterleri doğrultusunda gerçekleştirmesi, güvenilir bir değerlendirme ortaya koyar.

Site İçerikleri

İçerik denince genelde akla ilk yazılı içerikler gelse de infografik, gif ve videoların kullanıcılar üzerindeki etkisini azımsamamak gerekir. Her türden içeriğe doğru oranlarda yer verilmesi, bir konuyu tekdüzeliğe düşmeden ve ilgi çekici biçimde anlatmanın en etkili yolları arasındadır. Hangi tür içerik oluşturulduğu fark etmeksizin, içeriklerin bilgi verici, güncel ve kullanıcı dostu olmasına özen gösterilmelidir.

Ayrıca içerikler konuyu her yönüyle ele alan, kapsamlı ve uzun soluklu yazılar olmalıdır. Kopya ve çalıntı içeriklere yer verilmemeli, içeriklerin tümü özgün olmalıdır. Aksi takdirde kullanıcının güveni sarsılabilir ve Google tarafından internet sitesine yaptırım uygulanabilir.

Site İçi SEO ile Site Dışı SEO Farkı Nedir?

Site içi SEO faaliyetleri, site dışı SEO’nun aksine içerikle ve sayfa yapısını oluşturan kaynak kodları ile aynı anda ilgilenir. İnternet sitesi içinde bulunan bütün kısımlara uygulanabilir. Site dışında yapılan SEO faaliyetlerine kıyasla çok daha geniş kapsamlıdır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.