Siccin 4 Hakkında

Alper Mestçi'nin korku serisi Siccin'in yeni filmi Siccin 4 hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Türkiye’de sevilen korku yönetmenlerinden biri olan Alper Mestçi’nin son filmi olan Siccin 4, 1 Eylül 2017’de vizyona girdi.

Siccin 4
Siccin 4 Hakkında

Türkiye’nin ilk 4DX filmi olma özelliğini taşıyan Siccin 4, serinin en korkunç filmi olarak reklamı yapılmıştı. 4DX destekleyen sinema salonları bana çok uzak olduğu için standart bir sinemada Siccin 4‘ü izleme fırsatı buldum. İzlemeyi düşünen korku severler için ise Siccin 4 hakkında ufak bir yazı hazırlamak istedim. Yazıya başlamadan belirtmeliyim ki bu yazı kısmen spoiler içerebilir.

Filmin içeriğinden fazla bahsetmek istemiyorum aslında. Film hakkında bilmenizi istediğim noktalar, bir kere Siccin 4 serinin en iyi filmi değil. Ve tabii ki Türkiye’de milat olabilecek bir film değil. Bunlara rağmen yinede başarısız sayılabilecek bir filmde değil. Siccin 4‘ü izlemezseniz bir şey kaybetmezsiniz. Ama yinede sinemada izleyecek bir korku filmi arıyorsanız Siccin 4‘ü izleyebilirsiniz.

Siccin 4‘den biraz bahsetmek gerekirse, her filmde olduğu gibi cinlerle eskiden uğraşan bir kadın yaşlanınca cezasını çekiyor. Cinler yanından ayrılmıyor falan. Cinli filmlerde genelde zor durumda olan aile, bu işlerden anlayan birini bulur ve yardım ister. Ama bu filmde anlayamadığım bir şekilde adam durduk yere aileyi buluyor ve onları kurtarmaya çalışıyor. Filmi konu olarak beğenmedim. Efektleri genel olarak Türk korku filmlerine göre iyiydi.

Siccin 4‘ü 4DX olarak izleyen bir arkadaşımdan 4DX teknolojisi hakkında yorum yapmasını istemiştim. 4DX teknolojisini merak edenler okuyabilir;

“Daha gelişmiş korkutucu bir şeyler bekliyordum. Teknolojinin detayları salonun belirli noktalarına yerleştirilmiş vantilatörler, ışıklar, hareketli koltuklar ve perdenin etrafına yerleştirilmiş sis makineleri gibi detaylardan ibaret. Film boyunca koltuklarınız hareket ediyor ve titreşim veriyor. Koku, su buharı, rüzgar esintisi ve ışık çakmaları veriyor. Açıkçası daha iyi bir şey bekliyordum. Siccin 4′ü 4DX olarak izleyemeyenler üzülmesin. Bir şey kaybetmediniz.”

6 Yorum

  1. Mücahit Dogan Cevapla

    Bizimkiler de iyice sardılar cine şeytana 🙂 Artık biraz değiştirseler diyorum şu korku filmi anlayışını, değişik tarzda film arıyoruz ama yapımcıların pek gönlü yok sanırım, öneri için teşekkürler 🙂

  2. Yusuf Cevapla

    Büyük ihtimalle diğer Türk yapımı korku filmleri gibi bu filmde de sahnelerin gelişimini rahatça takip edebileceğiz. Ne kadar 4DX teknolojisi kullanılsa da senaryo burada en önemli etken. Acilen klasik "cinci hoca" kafasından kurtulmamız lazım.

  3. Mustafa Cevapla

    ilk defa farklı bir yöntem ile çekilecek deniliyordu ama güven vermiyor. Fakat ne olursa olsun yabancı korku filmlerine göre Türk korku filmleri beni daha çok korkutuyor. Hatta klasiktir sabaha karşı bir saatte aşağıdan camiye dogru bir sahne gösterirler ve saabah ezanı okunur ora bile korkutur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.