Sessiz Bir Yer Hakkında

Orijinal ismi A Qiuet Place olan Sessiz Bir Yer filmi 2018 yılında vizyona girmiş gerilim-dram karışımı bir filmdir. Bu yazıda ise A Quiet Place yani Sessiz Bir Yer hakkında düşüncelerimi paylaşacağım.

sessiz bir yer hakkında
Sessiz Bir Yer Hakkında

Filmi izlediğim zaman daha yeni vizyona girmişti. Hatta yanlış hatırlamıyorsam ilk günüydü. Film vizyona girdiği zaman vizyonda korku filminin olmayışı beni bu filme izlemeye itmişti. Zaten Sessiz Bir Yer hakkında yapılan ilk yorumları da okumuştum ve böylelikle bu filmi izlemeye karar vermiştim…

Öncelikle başta diyeceğim şey şu olacak. Eğer korku beklentiniz varsa kesinlikle bu filmi izlemeyin. Harcayacağınız vakte yazık olur. Çünkü film sadece gerilim ve dramdan oluşuyor. Hatta gerilim ve dram filmde çok iyi bir şekilde beraber işlenmiş diyebilirim. Yani gerilim filmi hastasıysanız Sessiz Bir Yer filmi tam size göre.

Sessiz Bir Yer filminin konusundan biraz bahsetmek istiyorum. Dünya, ne olduğu bilinmeyen yaratıklar tarafından istilaya uğramıştır. (Tabii ki sadece Amerika’da oluyor) 4 kişilik Abbott ailesi ise sağ kalan sayılı aileden biridir ve hayatta kalabilmek için sessiz olmak zorundalardır. Yaptıkları her işte sessiz olacaklar ve olabildiğince az ve sessizce konuşacaklar ve bu şekilde hayatlarını devam ettirecekler.
Yani filmin konusuna bakacak olursanız filmin çoğu sessiz geçiyor. Hatta en ufak bir ses bile çıkmıyor. Filmin bu etkisi size de yansıyor ve nefes alıp verirken bile sessiz olmaya çalışıyorsunuz, özellikle filmi izlerken bir şeyler yiyip içmek neredeyse imkansız. Ben Sessiz Bir Yer‘i sinemada izlediğim için insanların mısır yemesinden, konuşmasından dolayı rahat bir şekilde izleyememiştim fakat sizin böyle bir probleminiz olmayacaktır 🙂

Sessiz Bir Yer Hakkında
Sessiz Bir Yer Hakkında

Filmde zaman zaman kendinizi kaybedeceğiniz sahneler olabilir. Filmi izlerken gözlerinizi kapayabilirsiniz ve heyecandan filme bile bakamayabilirsiniz. Bunlar olası şeyler. Böylesine iyi bir gerilim filmi Sessiz Bir Yer. Gerilimin yanına bir de dram eklemişler ve ortaya çok güzel bir şey çıkmış doğrusu. Geçmiş yazılarımı okuduysanız içinde dram olan filmleri sevmediğimi bilirsiniz ama Sessiz Bir Yer filmine dram renk katmış diyebilirim.

Filmin aşırı derecede gerilim ve dramla dolu olduğundan bahsettim. Fakat filmin eksik birkaç yanı var. Öncelikle bu yaratıkların nereden geldiğini bilmiyoruz yani hikayenin başını bilmiyoruz. Hikayenin geçmişi hakkında bir şey bilmiyoruz fakat senaristler filmin ilk dakikalarında nelerin olacağını bize göstermişler. Bu yüzden bunu pek sorun etmeyeceksiniz bence. Zaten bu eksi bir yan değil fakat film aynı zamanda mantık hatalarıyla dolu. Hem de öyle böyle değil aşırı fazla. Dakika başı “peki neden bunu böyle yapmadılar” “buraya gitselerdi” şunu yapsalardı” gibi şeyler diyebiliyorsunuz. Tabii ki bunu nasıl değerlendirirsiniz bilemem ama daha akıllıca davranabilirlerdi bu konuda. Tabii filmin gerilim dozajını düşürmemek için böyle bir şey yapmış olabilirler ancak ben bunu kesinlikle olumsuz bir şekilde değerlendiriyorum.

Sessiz Bir Yer hakkında son birkaç cümle eklemem gerekirse film hızlıca başlayıp, hızlıca bitiyor. Gerilim ve dram dozajı yüksek ve kesinlikle bir korku filmi DEĞİL. Bunun bilincinde olun 🙂 Zaten adamların öyle bir iddiası da yok fakat her yerde korku filmi diye geçiyor, aman dikkat. Ve filmin sonuna bakacak olursak bence Sessiz Bir Yer 2 filmi de çıkacaktır, çünkü filmin sonunu çok açık bir şekilde bitirmişler.
A Quiet Place yani Sessiz Bir Yer hakkında diyeceklerim şimdilik bu kadar. Dediğim gibi Sessiz Bir Yer 2 filmi çıkacak olursa yine buradan size bildireceğim, lütfen siz de Sessiz Bir Yer hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak belirtin. Aşağıdaki bağlantıdan ise Sessiz Bir Yer fragmanını izleyebilirsiniz. İyi seyirler 🙂

4 Yorum

  1. Duo Diyet Cevapla

    Sessiz sahneler yavaş aktı, biraz can sıkıyor. Mantık hataları dediğin şekilde bazı yerlerde çok belli oluyordu. Yine de kendini izlettiren bir film.

  2. Eray Cevapla

    Spoiler: yaratıkların her sese duyarlı olmasına rağmen çocuk yapıp çocuğun doğması baya saçma 😀 ama gerilim işini iyi yapmışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.