sac-ekimi

Saç Ekimi İçin Püf Noktaları

İçindekiler

Kafada seyrelme veya kellik bulunan bölgeleri hastanın kendi saçlarıyla kapatmak için uygulanan saç ekimi fiyatları ve sonuçları ile çok merak edilen prosedürlerin başında geliyor. Saç ekimi sırasında, saçta daha yoğun foliküllerin bulunduğu arka kısımdan veya nadiren vücudun diğer kısımlarından alınan tüyler seyrelmiş veya saçsız bölümlere taşınıyor. Dünya çapında, yaklaşık erkeklerin yüzde 60’ı ve kadınların yüzde 50’si bir tür saç dökülmesinden mustarip olabiliyor.

Saç ekimi ve geçmişi

Alopesi olarak da bilenen saç dökülmesi için farklı önleyici yöntemler mevcut; lakin bunlar bir çözüm olmadı ve saç 30’lu yaşlara kadar belirli bir dökülme seviyesine ulaştıysa saç ekine başvurmak faydalı olabilir. İlk 1940’larda Amerika’da, 1950’lerde de ise Amerika’da kök salan saç ekimi teknolojileri itibarıyla çok sıradan operasyonlar olarak çok doğal olmayan saç ekimi sonuçları ortaya çıkıyordu. Ancak yarım asırlık bir gelişim süresi sonunda fue saç ekimi ve dhi saç ekimi gibi yöntemlerle beraber saç ekimin çehresi de değişti.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi esnasında saçlar alınır ve saçınızın seyrek bulunduğu veya bulunmadığı alana transfer edilir. Genellikle başın arkasından saç alınmadan önce cerrah ilgili bölgeyi sterilize eder ve lokal anestezi ile uyuşturur. İşlem sırasında uykuda kalmak için sedasyon da uygun görülebilir.

Saç ekimi yöntemleri

FUT: İlk saç ekimi FUT olarak geliştirilmiştir. Tipik olarak 10 cm uzunluğundaki şerit boyuna dayalı olarak alınan kısım sonrasında kafa ilgili bölgesi dikişlerle kapatılır. Saç ekim ekibi ilgili şeridi özel enstrümanlarla greft adı verilen daha küçük parçalara ayırır. Bu uygulama sırasında 2000 grefte kadar ulaşmak mümkündür. Bu arada greft her bir saç teline değil, saç kümesine denir. Bir greftte 1-4 arası saç teli olabilir. Cerrah bir iğne veya bıçak kullanarak saç derinizde saçın ekileceği yerde küçük delikler açar. Çıkarılan kafa derisi parçasındaki kılları ilgili kanallara ekilir. Daha sonra cerrahi bölgeleri bandaj veya gazlı bezle kapatırlar.

FUE saç ekimi: 2000’li yıllardan sonra saç ekimi işlemleri daha komleks hale geldi. Saç ekim uzmanlar fut yerine, saç derisine ekilen saçların suni görünümünü bertaraf etmek için mini ve mikro greftler kullanmaya başladı.

FUE saç ekimi olarak bilinen foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) sırasında kafanın arka tarafındaki bölüm tıraş edilir. Daha sonra foliküller kafa derisinden tek tek alınır. FUT prosedüründe olduğu gibi, cerrah kafa derinizde punch aletiyle küçük delikler açar ve bu deliklere saç köklerini eker.

DHİ Saç Ekimi: İmplanter kalem ile uygulanan DHI tekniği direkt saç ekimi uygulaması olup, Choi kalem tekniği ve tıraşsız saç ekimi gibi isimlerle de anılmaktadır. Temelde FUE tekniğine dayanmakla birlikte DHI saç ekimi kısmen yeni bir saç ekimi tekniği olarak değerlendirilmektedir. FUE ile en büyük farkı DHI saç ekiminde saç kökleri ekilmeden önce kanal açılmasına gerek olmamasıdır. DHI Choi kalem tekniği ile gerçekleştirilen saç ekiminde donör bölgeden alınan greftler alıcı bölgeye doğrudan nakledilir.

Saç ekimi fiyatları ne kadar?

Ülkemizin dışında 20 bin ABD dolarına kadar çıkabilen saç ekimi fiyatları ülkemizde ise 7-25 bin TL arasında değişiyor. Burada elbette en çok merak edilen konulardan biri greft sayısı oluyor; çünkü küçük bir açıklık ve saç çizgisi ile tamamlanan prosedür elbette çok cüzi bir rakama ücretlendirilebilirken 5 bin greft gibi uygulamalarda maliyet artışı söz konusu. Saç ekimi fiyatları ayrıca ekim işleminde uygulanacak dhi saç ekimi, fue saç ekimi gibi tekniklere, saç ekimi uzmanın tecrübesine ve nerede saç ekimi yaptırdığınıza da bağlı olabilir. Örneğin İstanbul’daki saç ekim merkezleri tüm dünyadan hastaları cezbeden ve Türkiye’nin diğer illerine kıyasla bir nebze daha maliyetli saç ekimi hizmeti sunan sağlık kuruluşları.

Saç ekimi işe yarar mı?

Saç ekimi son yıllarda tedricen doğallaşan saç ekimi sonuçları ortaya koyup doğal saçlarla karıştırılır hale gelse de saç ekiminin işe yaraması için dikkate alınması gereken bazı faktörler mevcuttur. Saç ekimi herkeste işe yaramaz; çünkü doğal saç görünümü için yeterli greft sayısı hasta adayında bulunmayabilir.

Bu nedenle konsültasyon sırasında şunlara dikkat edilir.

  • yaygın incelme ve kellik
  • kemoterapi veya diğer ilaçlar nedeniyle saç dökülmesi
  • yaralanmalardan kaynaklanan derin izler

Saç ekimi sonrası süreç nasıl?

Ameliyat yapıldıktan sonra, cerrahınız tüm bandajları dikkatlice çıkarır. Saçınızı yıkamak için ameliyattan sonra birkaç gün beklemeniz gerekir. Şampuan, vb. uygulamalar için cerrah yönlendirme yapar. Yaklaşık 3-4 gün içinde çalışmaya dönebilirsiniz. Öte yandan, yaklaşık 3 hafta boyunca yeni greftlerin üzerine fırça veya tarakla uygula yapılmamalı iken ellerle ovalamak da kaçınılması gereken eylemlerdir. Doktorunuz sorun olmadığını söyleyene kadar şapka veya kazak gömlek ve ceket giymeyin. Yaklaşık bir hafta egzersiz yapmayın ve ağır egzersizler için bu süreyi 20 gün olarak düşünün. Saç ekimi sonrası yaşanan bir şok dökülmesi sonrası saçlar birkaç ay sonra uzamaya başlayacaktır.

Doğal saç ekimi sonuçları süreci titiz bir araştırma gerektirir. Mutlaka birkaç klinik ile görüştükten sonra bu kararı almak ve salt saç ekimi fiyatları ile hareket etmemek faydalı olacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir