Rocket League, Epic Games’e Katıldı

Merhaba sevgili dostlar,

Aynı zamanda Fortnite’ın da geliştirici şirketlerinden biri olan Epic Games, Rocket League‘i kendi bünyesine kattı ve yakın zamanda Rocket League Steam platformundan satın alınmaya kapatılacak.

Son 1 senedir çok iyi çıkışlar yakalayan Epic Games, oyun dünyasında sadece Fortnite ile anılmak istemiyor belli ki. Sık sık Steam’de parayla satılan oyunları ÜCRETSİZ olarak mağazasına sunan Epic Games, Steam taraftarları tarafından her ne kadar bombardımana tutulsa da, çoğu oyuncu Epic Games’in bu kampanyalarından ve tutumundan memnun gibi gözüküyor.

Rocket League, 1 Mayıs 2019 tarihinde Epic Games’in bünyesine katılacağını duyurmuştu ve yakın zamanda Steam’den oyunun satın alınmaya kapatılacağını söylemişti. Rocket League oyununu Steam’den satın alanlar ise bu durumdan pek memnun değil gibi.
Psyonix, her ne kadar Steam’den oyunu satın alanlara desteği çekmeyeceğini söylese de, belki kademeli olarak bunu geri çeker. Oyunu satın alanlara ilerleyen zamanlarda ne olacak, Rocket League‘i satın alanlara para iadesi yapılacak mı veya Epic Games her zaman verdiği sözü tutacak mı bilemiyorum. Elbette bunun hakkında bir bilgi geldiğinde mutlaka buradan bildireceğim.

Rocket League oyuncularına göre, oyun kendini tekrar ediyordu. Her ne kadar elindeki oyuncu kitlesini kendinde tutmayı başarsa bile, oyuncular artık Rocket League’nin yeniliklere ihtiyacı olduğunu söylüyordu.

Epic Games’in Fortnite hakkındaki başarısını anlatmaya gerek yok sanırım. Fortnite, bugün en çok oynanan Battle Royale oyunu bildiğiniz üzere. Epic Games’in de, Rocket League oyununa gereken desteği vererek oyunu geliştireceğine inanan bir kitle var. Umarız ki dilekleri gerçek olur ve Epic Games, Rocket League oyununa gerekli yeniliklere getirir ve oyunu günceller.

Rocket League oyuncularının korktuğu şey, Rocket League’in çok fazla değişeceği düşüncesi. Oyun ekibinin açıklamalarına göre, Rocket League oyununda bu denli büyük bir değişim olmayacak. Tabii ki oyuna güncellemeler ve yenilikler gelecek. Ama Rocket League hala bir Rocket League olacak. Yayımlanan açıklamada buna da yer verilmiş. Zaten Psyonix’in tam açıklamasını hemen aşağıdaki bağlantıdan da okuyabilirsiniz.

Şahsi fikrimi söylemek gerekirse, Rocket League’i hiç oynamadım. Arkadaşlarım sürekli satın alıp oynamamı söylese de, nedense kendine çekmedi. Fakat Rocket League’in Epic Games bünyesine katılmasının ardından, oyun eğer uygun bir fiyata satılırsa ben de satın alarak oyunu deneyeceğim. Çünkü ben de Rocket League’in Epic Games ile gelişeceğini düşünenlerdenim.

Steam platformu; zaten açık ara farkla zirvede oturduğu için Valve’un tembelleştiğini düşünüyorum oyun geliştirme konusunda. Epic Games’de, Steam’in tahtını sallandırmak ve hatta elinden almak istiyor. Acaba arka arkaya gelen bu darbelerle başarılı olabilecekler mi? Tartışılır. Zaten, bu denli büyük yatırımlarla büyümemek elde değil. Eğer korkulan olursa ve Epic Games beklediği büyümeyi sağlayamazsa, bu resmen Epic Games’in sonu demek. Zira şirketin bütün yatırımlarını neredeyse büyümek için kullanıyorlar.

Lafı fazla uzatmadan; Rocket League ekibinin, Epic Games‘e katılması hakkındaki duyuruyu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dikkatimi çeken bir nokta daha, Rocket League Steam yorumlarına veya oyunun topluluk merkezine bakacak olursanız, Rocket League hakkında 1 Mayıs tarihinden itibaren olumsuz yorumların sayısının çok fazla arttığını görebilirsiniz. Dediğim gibi; oyuncular Steam’e verecekleri desteği kaldıracaklarını düşünüyor. Psyonix’in açıklaması ise bunun aksi yönünde. Yukarıda da belirttiğim gibi; Psyonix, Steam platformundan Rocket League’i oynayanlara HER ZAMAN destek vermeye devam edecek. Bunun sözünü şimdiden veriyorlar.

Siz Rocket League hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Epic Games bünyesinde daha mı başarılı olur? Yoksa Steam’de kalması daha mı iyi olurdu? Oyunu nasıl yenilikler bekliyor olabilir? Lütfen bizimle oyun hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın. 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.