Pagan Online Hakkında

Herkese tekrardan merhabalar, bu yazıda Steam’de henüz erken erişime çıkan ve benim de alfa testlerine katıldığım Pagan Online hakkında konuşacağız.

Pagan Online bir Hack&Slash ARPG oyunu. Bu tarz oyunlara pek sıcak bakmayan biri olarak, alfa testleri için başvuruda bulunmuştum. Oyunun geliştiricisi, Mad Head Games ve oyunun yayımcısı da War Thunder’dan tanıdığımız WarGaming.net.

Her ne kadar War Thunder güzel günler geçirmese ve WarGaming oyuncuları memnun edemese de, şirket genel olarak başarılı bence. Bu benim Pagan Online’ın alfa testlerine katılmam için en önemli sebep oldu.

Oyunu test ederken, daha çok yolu olduğunu gördüm. Oyunda muazzam eksiklikler ve hatalar gözlemledim. Bunlara geleceğiz ama Pagan Online resmi Discord sunucusunda, tester kişiler oyundaki her hatayı veya düzeltilmesi gereken şeyi yöneticilere bildiriyordu. Bu güzel. Son zamanlarda resmi Discord sunucuları kuruluyor ve oyun yöneticileri, oyuncularla yakın temas kurabiliyor.

Şimdi size biraz Pagan Online‘dan bahsedeyim.
Pagan Online’ın hikayesi, Tanrıların “öldüğü” bir dünyada geçiyor. Klasik MMORPG hikayesi işte. Hiçbir farklı yanı yok. Nedense çoğu MMORPG oyununda Antik Tanrılara hakaretler var. 🙂 Sebebini bilen var mı?

Oyunda seçebileceğiniz 3 tane tipik sınıf var. Tipik diyorum çünkü her RPG oyununda olan klasik sınıflar. Oyuna bu üç sınıf arasından seçim yaparak başlıyorsunuz ve bu seçtiğiniz sınıf, diğer sınıfların da kilidini açabiliyor. Nasıl derseniz, yazının devamında bu konu hakkında bahsedeceğim.

Pagan Online‘da ilginç karakterler ve bu karakterlerin çok fazla yetenekleri var. Aynı türdeki pek çok oyunun aksine, Pagan Online karakterlerin ustalığına odaklanıyor. Her biri, savaşta avantaj ve dezavantaj sunan benzersiz bir beceri setine sahip.

Oyunun haritaları da ayrıca çok iyi. Her harita benzersiz bir temaya sahip ve haritalar çok parlak. Pagan Online‘da yarattıkları atmosfer benim çok hoşuma gitmişti.

Mad Head Games; çoğu ARPG’nin yanı sıra, geleneksel fare merkezli oyundan ayrılmaya karar vermiş. Bunun yerine fare ve WASD tuşları seçilmiş. Bunu da göz önünde bulundurun, çünkü ilk deneyiminizde tökezleyebilirsiniz.

Pagan Online Hakkında

Pagan Online‘da geçirdiğim ilk birkaç saat biraz zorlandım sanırım. Oldukça rahatsız edici zira daha önce pek alışık olmadığım bir tuş kombinasyonu şekliydi.

Yabancı gelen kontrollere göre, Pagan Online oyun deneyimim başarılı geçti. Path of Exile veya Diablo 3 kadar hızlı bir oynanış sunmasa da, bu oyunlara nazaran daha stratejik bir oynanış sunuyor Pagan Online. Bu da demek oluyor ki, oynadığınız karakteri tanımak için oldukça fazla zamana ihtiyacınız olacak.

Pagan Online’da sadece tek bir karaktere bağlı değilsiniz. Görevleri tamamlayarak veya oyun içi parayla diğer karakteri satın alarak oynayabilirsiniz. Tabii bu hiç kolay bir şey değil. Oyun, en kötü ilk seçtiğiniz karakterde ustalaşmanızı istiyor.

Pagan Online hakkında söyleyeceğim önemli bir şey daha var. Oyunda çok zor ilerliyorsunuz. Seviye alımı oldukça yavaş. Bu beni endişelendiriyor. Ya oyuncular çabuca sıkılacak, ya da hırs yapıp daha çok oynayacak. Büyük bir risk. Ama şunu da göz ardı etmeyelim, oyun henüz erken erişim aşamasında ve bir çok şey değişebilir. Hatta baştan sona bile değişebilir. Belki de ileride seviye alımını kolaylaştırırlar.

Şu anda Pagan Online çok taze ve yenilikçi bir erken erişim oyunu. Bu açıdan bakıldığında Hack&Slash ve ARPG tarzına yeni bir soluk getirebilecek potansiyele sahip. Geliştirici ekibe göre, oyuncuların arzuları, oyunun şekillenmesinde büyük rol oynayacak.

Bu nedenle ilgi çekici bir Hack&Slash, ARPG oyunu arıyorsanız Pagan Online oyununa bir şans vermeyi düşünebilirsiniz. Henüz erken erişim aşamasında olan Pagan Online, Steam üzerinden 127.99 TL’ye satılıyor. Erken erişimden çıktıktan sonra da bu fiyatlandırma devam eder mi bilmiyorum ama bence çok pahalı.

Pagan Online Steam sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Pagan Online internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Siz Pagan Online hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce başarılı bir oyun olabilir mi? Pagan Online fiyatı hakkında düşünceleriniz neler? Fiyatı sizce uygun mu? Siz bu fiyata oyunu satın almayı düşünüyor musunuz? Kısaca, Pagan Online hakkında ne düşündüğünüzü lütfen yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın. 🙂 Hemen aşağıdan ise Pagan Online oynanış videosunu da izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.