ic-mimari-dizayn

Otellerdeki İç Mimari Dizaynları

Tek bir kişiye endeksli olarak yapılan yaşam alanı dekorasyonundan farklı olan butik otel iç mimari projelerinde, iç mimarlar için çok kolay olmamasına karşın herkesi memnun etmeye yönelik tasarım ve uygulama çözümleri sunma gayesi vardır. Estetik anlamdaki beğeni kriterleri ve konfora yönelik gereksinimler her birey için aynı olmasa da, otel iç mimari misafirlerin olabildiğince geniş bir kesimini mutlu etmeye yöneliktir. Girişten yani lobiden başlayarak tüm dinlenme alanları ve odalara kadar pek çok farklı mekânsal özelliğin düşünüldüğü bu iç mimari projelerinde birbirinden oldukça farklı dekoratif anlayışlar tercih edilebilir ancak önemli olan misafirlerin memnuniyetini sağlamaktır.

Lobiye adım atar atmaz kalite vurgusu yapılan, ihtişamlı bir görsellikle karşılaşan misafirlerin ilk izlenimi de bu doğrultuda gelişir. Bu sebeple otel iç dekorasyon düzenlemelerinde en fazla öne çıkan bölüm, otelin iç bölümüyle ilgili ilk izlenimlerin edinildiği lobidir. Özgün tasarımlarla gösterişli aksesuarlar ve prestijli bir mekan algısı için yüksek kalori değerli ışıklandırma seçeneklerinin kullanıldığı otel lobileri, misafirlerin kendini ayrıcalıklı hissetmesini sağlar. Lobideki bu ihtişamlı görsellik odalara geçildiğindeyse kendini yavaş yavaş sadelik ve konfor odaklı tasarımlara bırakır. Gösterişli bir görsellik oluşturmak isterken göz yoran, karmaşık bir yaşam alanı izlenimi oluşturmamak için oda dekorasyonlarında yaygın olarak sade dekorasyon stilleri uygulanır. Odalarına çekilen misafirler bu sade ancak kalite vurgusunun yapıldığı, zevkli döşenmiş odalarda rahatça dinlenir ve bu sayede yeni güne de pozitif enerjiyle başlanabilir.

Güne nasıl başlanırsa tüm günün de aynı şekilde devam edeceği düşüncesiyle odaların iç mekân düzenlemelerinde estetikten önce konfora odaklanılır. Butik otel iç mimar tasarım yaparken iç mimarların özellikle üzerinde durduğu bir diğer konuysa oteldeki farklı mekânların işlevlerine uygun biçimde dekore edilmesidir. Bu sebeple dinleme alanlarında bu işleve uygun tasarım tarzları tercih edilir ve lobideki gibi gösterişli görsel detaylardan mümkün olduğunca uzak durulur. İç mimarların tamamı için otel tasarım ve uygulamalarında en zorlu süreçse bütçe planlamalarının yapılması ve ilk günden belirlenen bütçeyi aşmadan uygulamanın planlandığı gibi sürdürülmesidir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir