nft nedir

NFT Nedir? NFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

İçindekiler

İnternetin insanlara sunduğu imkanların sınırları gerçekten yok. Akla hayale gelmedik binlerce farklı kullanım alanıyla bugün faydalandığımız internet her geçen gün yeni kazanç kapılarını insanların önlerine sunuyor. Bunların en sonuncularından biri de NFT adıyla kendine yer buldu.

Tabii ki internetten gelir elde edilebilecek bir yöntemler denince yediden yetmişe herkesin ilgisini kısa sürede çekmeyi başardı. Hele ki bu teknoloji sayesinde çok basit dosyaların bile ne kadar yüksek meblağlara satıldığı görülüp duyulduktan sonra kesinlikle NFT, uzun yıllar boyunca gündemde kendine yer edinmeye devam edecek gibi görünüyor.

Peki, nedir bu NFT? NFT ile nasıl para kazanılır? Gelin sizinle ufak bir NFT incelemesi yapalım.

NFT Nedir?

NFT, yani asıl ismiyle non-fungible token ifadesinin Türkçesi eşsiz hatıra parası gibi bir anlamı olsa da buradaki kullanım amacı, internet ve bilgisayar dosyalarının hatıra paraları ve koleksiyonluk bilgisayar dosyası, eşsiz dijital varlık gibi anlamlardadır.

NFT olarak adlandırılan bu dijital varlıklar bir dijital varlığın eşsizleşmesini sağlarlar. Bunu yaparken de blockchain teknolojisi kullanılır. NFT’nin blockchain standardı Ethereum token standardıdır.

Bilindiği üzere; Ethereum, bugün Bitcoin’den sonraki en popüler dijital paraların başında gelmektedir. Onu bu kadar popüler yapan şey ise akıllı sözleşme yani smart contract yapısını icat etmesidir. İşte NFT’ler de bu standartlarda dijital varlıkların kendine has kimliklerinin olmasını sağlamaktadır. Bu sayede internette yer alan çok meşhur görsellerin ya da her türlü dosyanın orijinali ile kopyalarının birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır.

Bu dosyalardan kripto paralarda olduğu gibi şifreleme ile tescillendiğinde o dosya artık orijinaldir ve orijinal dosyanın tüm haklarını bünyesinde taşır.

Bu şekilde yapılan dosyalar da sanal dünyada tıpkı orijinal sanat eserleri gibi muamele görmektedir. Böylesi bir dosyaya sahip olan bu dosyanın tüm haklarına da sahip olmaktadır.

NFT Ne İşe Yarar?

Peki, bu orijinal dosyalar bizim ne işimize yarayacak dediğinizi duyar gibiyim. Bu orijinal dosyalar tıpkı ünlü bir ressamın resmine sahip olmak gibi olmanızı sağlar. İnternette şanı şöhreti çok yayılmış ve milyonlarca kişinin bildiği internet efsanelerinden birinin orijinal hakkını satın almanın değerini düşünün.

Mesela; bugün kripto parası bile olan meşhur internet doge görüntüsünün orijinalinin haklarını elinizde bulundurduğunuzu düşünün. Böylesi bir değerin maddi karşılığını hesaplamaya çalışın. İşte NFT, internet dünyasının en kıymetli sanat eserleri gibi düşünülebilir.

Ancak tabii ki NFT denildiğinde sadece çok kıymetli eserlerin bu haklarının olduğunu düşünmeyin. Bu teknolojiyi kullanabileceğiniz ve kendi eserlerinizi satabileceğiniz; sattığınız gibi halihazırda başkalarının bu şekildeki eserlerini de satın alabileceğiniz NFT borsaları çoktan kurulmuş durumda.

NFT İle Gelir Elde Etme Şekileri

NFT teknolojisiyle her türlü bilgisayar dosyası tescillenebilmektedir. İşte tescillenen bu dosyalarda sadece bu işi yapan internet siteleri tarafından alım satıma konu edilmeye başlanmıştır.

Son zamanlarda bu şekildeki dosyaların binlerce dolara satıldığı haberlerinden yola çıkarak pek çok kişi NFT ile satabileceği şeyler yapmaya başladılar. Aslına bakılırsa NFT ile satılabilecek şeyler her türlü şey olabilir. Eski bir fotoğrafınızdan tutun da bundan çok uzun yıllar önce çekilmiş ve biraz kesme biçme ile düzenlenmiş nostaljik video görüntüleri dahi olabilir. O kadar büyük ve gelişmiş araçlar kullanmaya da gerek yok bu düzenlemeyi yapmak için. Bu bağlantı üzerinden ulaşabileceğiniz video birleştirme uygulaması ile düzenleme yaptığınız videolarınızı dahi alıcı bulduğunuz müddetçe NFT dosyası şeklinde tüm haklarıyla birlikte satabilirsiniz.

Video birleştirme online ya da bilgisayarınıza kurduğunuz bir program ile ne şekilde yapıyorsanız yapın satabileceğiniz dosyalar arasında. Yine, kendi eseriniz olan fotoğraf dosyaları ve ürettiğiniz bazı oyun karakterleri gibi şeyleri de yine NFT şeklinde satabilirsiniz.

NFT ile gelir elde etmenin bir diğer yöntemi de bu şekilde satılan eserleri alarak daha yüksek fiyatlara satmak. Bildiğimiz arbitraj yöntemini uygulamak aslına bakılırsa. Bunu yine NFT şeklinde satılan eserlerin hepsi için uygulamak mümkün. Az sonra belirteceğimiz adresten de bu şekilde al sat uygulamaları yapabilirsiniz.

Yine al sat uygulamalarına benzer şekilde NFT ile gelir elde edebileceğiniz bir diğer yöntem de yatırım yapmak amacıyla NFT eserleri almak. Bugün aldığınız bir NFT eseri bundan 10 sene sonra çok değerlenebilir. Bunu da yine sanal dünyada arsa almak gibi düşünebilirsiniz. Bundan seneler sonra çok değerlenecek bir arsa gibi düşüneceğiniz NFT eserlerini alıp gününün gelmesini bekleyebilirsiniz. NFT dosyaları sanal dünyada da yatırımcılara büyük fırsatlar sunacağa benziyor.

NFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

NFT işlemleri sadece bu dosyalara yönelik hazırlanmış internet siteleri üzerinden halledilen işlemlerdir.

Bizim sizlere tanıtmak istediğimiz NFT platformunun ismi OpenSea. NFT eserlerinin işlem gördüğü kesinlikle en büyük sitelerden biri.

Bu sitede satışı yapılan eserler, Ethereum üzerinden alınıp satılmaktadır. Sitedeki eserlerin satış fiyatlarını inceledeğinizde gerçekten çok yüksek fiyatlara pek çok eserin satışının yapıldığını görebilirsiniz.

OpenSea’de aynı çalışmanın farklı satış şekilleri mevcuttur. Bir çalışma birden çok satılabileceği gibi sadece tek bir sefer de satılabilmektedir. OpenSea’deki bir diğer satış şekli de bildiğimiz müzayede mantığında satıştır. Eser açık arttırmaya konarak en yüksek Ethereum miktarını veren kişiye satılmaktadır.

Siteye kayıt olarak hesabınızı ve Ethereum cüzdanınızı bağladıktan sonra NFT şeklinde satılan eserleri alabilir veya kendi eserlerini yükleyerek satışına başlayabilirsiniz.

Çok farklı ve enteresan eserlere verilen miktarları görmek için siteyi incelemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Eğer sanatsal bir bakış açınız varsa ve bu konulara dair teknik bilgi düzeyinizi de yeterli görüyorsanız kesinlikle bu tip NFT eserlerini satmanızı tavsiye ederim. OpenSea’de gerek video gerek GIF ve diğer türdeki bütün medya dosyalarının iyi satıldığı en büyük platformlardan biri olarak eserlerinizi sergilemenizi bekliyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir