Nematod

Nematodlar, bitki gelişimini olumsuz şekilde etkileyen kök ur hastalığı olarak bilinmektedir. Nematod, bitkinin kök hücresine anında saldırışa geçer verimli bir şekilde gelişim ve büyümesini de engellemeye yardımcı olur.  Bitkiyi yavaş yavaş öldürebilecek bir zararlığa sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Nematodun tek bir çeşidi değil, birden farklı diyebileceğimiz türevleri de bulunur. Doğal olarak birden çok çeşidinin bulunuyor olması da haliyle bitkinin pek çok farklı yapılarına büyük oranda zarara yol açmasına neden olmaya başlar.

Nematodların bitkiler açısından bir diğer yaratacağı olumsuz özelliklerinden biri ise sıvı alımını engellemeye neden olmasıdır. Haliyle bitki yeteri oranda su almaması, verimli bir gelişimden uzaklaşmaya başlamasına zemin hazırlar.

Nematod İle Mücadele Dönemi

Nematodlarla fiziksel, kültürel ve aynı zamanda da kimyasal olmak üzere farklı tip mücadele evresi gerçekleştirilebilir. Fakat nematod için şüphesiz en etkili mücadele süreçlerinden biri ise kimyasal ilaçlama olacaktır. Nematodlar için yapılacak olan ilaçlar sayesinde bitkinin kök kısmına zarar veren özelliğinden kurtulmasına zemin hazırlar. Bitkiler açısından zarar teşkil eden ur kök hastalıklarına karşı https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/kok-ur-nematodlari adresi ile kolay yoldan destek almaya başlayabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.