Muhasebe Nedir ? Mali Müşavir Olmak – MuhasebeLab

Muhasebe Nedir ?

Öncelelikle muhasebe nedir  gelin birlikte bunu öğrenelim. Muhasebe bilimsel bir sistemdir. Kısacası işletmelerin varlıklarını, kaynaklarını kayıt altına alan, analiz eden, sınıflandıran ve takip eden sistemdir.

Muhasebe ekonomik faaliyetlerde bulunan bir işletmenin, tüm işlemlerini mali ve parasal şekilde kayıt altına alan bu kayıtlar neticesinde analizler ve yorumlar yaparak şirket durumunu raporlayan bir bilim dalıdır.

Muhasebe mesleğini yapabilmek için Mali Müşavir olmak gerekir. Peki nasıl mali müşavir olunur ?

Nasıl Mali Müşavir Olunur ?

Öncelikle 4 yıllık üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ilin mali müşavirler odasına gidip staj için dosya açtırmalısınız bu  1.500 TL – 2.000 TL arasında bir rakam tutuyor. Daha sonra Staja giriş sınavına başvuru yapıp Ankara ve İstanbul’da yapılacak olan sınavları başarıyla kazanmalısınız. Nasıl çalışırım, nereden yardım alabilirim bu konuda derseniz dershaneler bu eğitimler için sınıflar açmış durumda veya Fuathoca ‘dan online canlı dersler alabilirsiniz. Neyse staja giriş sınavını kazandıktan sonra 3 yıl boyunca staj görüyorsunuz bunun içim  bir Mali Müşavirin yanında çalışmanız gerekiyor. 3 Yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra stajı bitirme sınavına giriyorsunuz ve Mali Müşavir Ruhsatını almaya hak kazanıyorsunuz. Ruhsatı almak içinde yaklaşık 5.000 TL ile 7.000 TL arasında masraf yapıyorsunuz. Bunlar odaya ödenen vergiler ve harçlardan ibaret.  Sınavlara başvuru ücretleri, şehirler arası gidip gelme ücretleri vs. cebinizden yaklaşık 10.000 TL  ile 15.000 TL arasında bir rakam çıkıyor, tabi ilk seferinde kazandığınızı var sayarsak. Bunların hepsinin sonunda yeterli deneyimi elde etmiş oluyorsunuz ve birazda çevre  edinmiş oluyorsunuz. Artık kendi ofisinizi açmaya hazırsınız, bol kazançlar dileriz MuhasebeLab’ı takip ederek işinizi kolay şekilde yapabilirsiniz.

muhasebe

muhasebe

MuhasebeLab Nedir ?

MuhasebeLab olarak sizlere muhasebe hakkında güncel haberleri, mevzuatları,sosyal güvenlik, çalışma hayatı, vergi konularını ve daha bir çok şeyi güncel bir şekilde ulaştırıyoruz. Meslek olarak muhasebe mesleğini yapacak olan insanlara rehber olma niteliğinde bilgiler paylaşıyoruz. Bilmelisiniz ki muhasebe mesleği sürekli güncel kalınması gereken bir meslektir. Yeni çıkan mevzuatlardan, kanunlardan ve teşviklerden haberdar olmanızı sağlıyoruz.

Sitede bulunan bildirim alma eklentisi sayesinde yayınlanan haberleri anında bildirim olarak alabilirsiniz. Ayrıca mail abonelik sistemi ile abone olarak yeni çıkan haberlerin mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Deniz Cevapla

    muhasebelab.com sitesini ziyaret ettim ve gayet başarılı buldum, oldukça kapsamlı.. Özellikle güncel konuları işlemesi çok iyi. Bu anlamda sadece muhasebe ile yakından ilgilenenleri değil genel olarak hepimizi (dolaylı da olsa) ilgilendiren içerikler mevcut. Tanıtım için teşekkürler.

  2. Serhat Cevapla

    Mali müşavir mesleği oldukça kazançlı bir meslektir. Tanıdığım bir çok mali müşavir pek ofise bile uğramıyor genelde çalışanları hallediyor bu işlemleri. Muhasebecilik mesleği sonu gelmeyecek meslekler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.