Minecraft GO Geliyor

Bir zamanlar dünyayı kasıp kavuran Pokemon GO klasiğinin izinden gelen birkaç oyun var. Hepsi belki Niantic’in yakaladığı başarıyı yakalarız ve Pokemon GO gibi bir efsane yaratırız düşüncesindeydi. Zira Niantic, Pokemon GO ile 2.2. milyar dolar hasılat elde etmişti. Hemde sadece 2016’da yani, çıktığı yılda. Tabii şunu da unutmamak gerek, Pokemon GO’nun bu muazzam popülaritesi ne yazık ki birkaç ay sürdü. Ardından kemik kitlesini buldu ve şu anda milyonlarca oyuncuya hizmet veriyor.

Gel gelelim, bu düşünceyle yola çıkan hiçbir AR oyunu bugün piyasada değil. Fakat; 6 Mayıs tarihinde Microsoft, resmi Youtube kanalından bir video yayımladı. Videonun ismi “What’s Minecraft up To?“.

Videoya göre, aynı Pokemon GO gibi bir arttırılmış gerçeklik oyunu. Tabii ki Minecraft versiyonu. Yani; Microsoft, Pokemon GO tarzında bir AR oyunu hakkında çalışmalar sürdürüyor.

Bildiğiniz üzere Minecraft, tüm zamanların en çok oynanan ve en popüler oyunlarından biri. Çocuk, genç, yaşlı demeden bir aralar herkesin oynadığı bir oyundu. Şimdi ise kitlesini tamamen çocuklara bırakmış gibi gözüküyor.

Microsoft’ta illa mobil AR oyunu yapacaksak, Minecraft üzerinden yürüyelim. Hâli hazırda milyonlarca oyuncusu var diye düşünmüş olabilir. Böylesine popüler bir oyunun (AR) arttırılmış gerçeklik ile yapılıyor oluşu biraz merak uyandırıcı. Merak uyandırıcı ancak Minecraft GO hakkında henüz hiçbir bilgi yok, oynanış vesaire hiçbir şey yok. Zaten bunlar için çok çok erken zira zaten daha 2-3 gün duyuruldu.

Sadece, Microsoft’un resmi Youtube kanalından yayımladığı video var. O videoda pek bir detay vermiyor. Sadece videonun sonunda “17 Mayıs” tarihi var. Yani Minecraft GO‘nun tanıtımı 17 Mayıs tarihinde yapılacak demek oluyor bu. Zaten yazının en sonunda videoyu da izleyebilirsiniz.

Minecraft Go Geliyor

Acaba Minecraft GO, Pokemon GO gibi bir etki yaratabilecek mi? Zira Pokemon GO çıktığı zaman dünyanın her yerinde genç, yaşlı HERKES bu oyunu oynuyordu. Daha sonra Niantic’in güncellemeleri geç getirmesi ve oyunun kendisini fazlasıyla tekrar etmesi sebebiyle oyuncular bir bir dökülmüştü ve büyük bir gelir kaybı yaşamıştı.

Microsoft bu hataya düşmezse, yeni bir Minecraft GO efsanesi doğuyor diyebilir miyiz? Unutmamakta yarar var. Muhtemelen birbirlerine yakın tarihlerde piyasaya sürülecek bir rakip oyun daha var. O da Harry Potter Wizards Unite.

Harry Potter Wizards Unite oyunu da adından da anlaşılacağı gibi Harry Potter temalı bir AR oyunu. Microsoft’un bir kez daha düşünmesi gereken bir detay var, oyunun yapımcısı Niantic.

Elbette Harry Potter evreninin bir Pokemon evreni kadar seveni yoktur. Fakat Niantic, Pokemon GO oyununda düştüğü hatalara düşmezse, Belki Harry Potter Wizards Unite oyunuyla beraber bir efsane yaratabilir.

Her neyse. Konuyu daha fazla değiştirmek istemiyorum. Sadece Minecraft GO için çok çalışmalarına ve oyunculara farklı olan, denenmemiş bir şeyler sunmaları gerektiğini söylemek istiyorum.

Siz Microsoft’un yeni projesi olan Minecraft GO hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Minecraft GO tutar mı? Yoksa diğer rakiplerinin altında ezilip yok mu olur? Microsoft acaba bize nasıl bir AR oyunu hazırlıyor?

Şahsi fikrimi söylemem gerekirse, bence Minecraft GO fazla popüler bir oyun olmadan kemik kitlesini bulacak ve öyle devam edecektir. Çünkü Minecraft evreni, Pokemon evreni gibi değil. Pokemon evreni herkes tarafından seviliyorken, Minecraft evrenini sevmeyen büyük bir kitle var. Bu durum, oyuncunun bir anda patlama yapmasının önüne geçebilir bence. Bu durumu yorumlarda tartışabiliriz. Siz Minecraft GO hakkında ne düşünüyorsunuz, lütfen yorum olarak belirtin. Hemen aşağıdan da Microsoft’un yayımladığı “What’s Minecraft up to?” adlı videoyu izleyebilirsiniz. Minecraft GO hakkında gelecek detayları merakla bekliyorum.

6 Yorum

 1. Eray Bektaş Cevapla

  Bence minecraft go pokemon go dan daha fazla kitlesi olacak pokemon go bir anda büyüdü ama istenileni veremedi bence. Ama gerçek şu ki minecraftın Microsoft’a geçmesi çok iyi oldu

  1. Enes Talha Çalışkan Yazar Cevapla

   Evet, Minecraft GO geçen aylarda test için beta sürecine girdi. Oyun lokasyon bazlı AR oyunu olduğu için, Minecraft GO apk olarak indirseniz bile, muhtemelen etrafınız boş olacaktır. Sadece bir tahmin, yine de denemek isteyebilirsiniz.

  1. Enes Talha Çalışkan Yazar Cevapla

   Merhaba. Sanırım bunun için biraz daha beklemeliyiz. Şu an birkaç ülkede testlerini gerçekleştiriyor. Minecraft GO APK olarak indirebilirsiniz ancak şimdilik Türkiye’den erişim sağlayamazsınız. Minecraft GO çıkış tarihi için beni takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.