Karadedeler Olayı Hakkında

Karadedeler olayı… Belki bir çoğunuz bu başlığa bu “esrarengiz” olayı araştırmak için geldi. Gerçi 2019 yılındayız. 2011 yılında vizyona girmiş ve güya 1989 yılında yaşanmış bir olayı araştırmak için fazla geç değil mi? Bazıları Karadedeler Olayı’nın sahte olduğunu, bazısı da gerçek olduğunu iddia ediyor. Bugüne kadar onlarca şey yazıldı bu olay hakkında. Ben ise yine sahte olduğunu düşünenlerdenim. Hadi Karadedeler Olayı hakkında yazılan iddialara bir göz atalım ve film nedir, ne değildir bakalım.

Karadedeler Olayı Hakkında
Karadedeler Olayı Hakkında

Karadedeler Olayı filminin anlatımına geçmeden önce, şu “Karadede” isimli “doğaüstü” yaratıktan ve yaptıklarından bahsedeyim. “Karadedeler” ismindeki ve Cin olduğu iddia edilen şeyler, 1989 yılında Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinin Davutlu köyünde yaşayan, uzun boylu, gözleri kırmızı ve tamamen siyah olarak tasvir edilen şeyler. Bunu da Karadedeler Olayı hakkında hazırlanan filmdeki tanıklar söylüyor. Ama hayır, yanlış söyledim. Film değil o, BELGESEL! Çünkü oyuncu yok, her şey gerçek! Köylülerin söylediklerine göre, her gece köylüleri Karadedeler ismini verdikleri şeyler rahatsız edip, korkutuyormuş. Üstelik bu köyün onların olduğunu söyleyip, gitmelerini de söylüyormuş.

Karadedeler Olayı Hakkında

İstanbul’da yaşayan bir gazeteci, bu haberi duyduktan sonra bahsi geçen köye gidiyor ve araştırma yapıyor. Günlerce köyü kayda aldıktan sonra hiçbir Karadedeye rastlamıyor ve köyde tanıştığı bir gence kamerasını bırakıyor, kendisi de birkaç günlüğüne ayrılıyor. İşte sözde Karadedeler Olayı filmi bu gazetecinin çektiği kayıtlardan oluşuyor.
Ben bu filmi vizyona girdiği zaman sinemada izlediğimi hatırlıyorum. Filmin afişi çok ilginçti, fragmanını izlememiştim bile. Bu yüzden o zamanlar beğendiğimi hatırlıyorum. Gerçi, geçenlerde yine izledim ve yine beğendim! 🙂

İşin komik yanı, internette biraz araştırma yapmaya kalktığınızda, filmdeki çoğu kişinin film ajanslarına kayıtlı olduğunu ve ufak rollerde oynadığını görüyorsunuz. Yani; yapımcı şirketin iddia ettiği gibi, Karadedeler Olayı kasetleri sadece birer oyundan ibaret. Biraz gerçekçilik katması için de, güya olayı yaşayanların aileleriyle röportaj yayınlıyorlar.

Karadedeler Olayı Hakkında
Karadedeler Olayı Gerçek Mi?

Yine en iyi şekilde bakmak gerekirse, Karadedeler Olayı denilen şeyin biraz gerçeklik payı olabilir. Belki benzer bir olay yaşanmıştır ve yapım ekibi de bunu abartıp film hâline getirmek istemiştir. Yoksa biz zaten Korku Filmlerinin başındaki “BU OLAY TAMAMİYLE GERÇEKTİR!” gibi şeylere çok alışığız ve kesinlikle inanıyoruz. Zaten, filmden sonra, filmde adı geçen köyün -her ne kadar sansürlense de bulmak zor değil- muhtarı yapımcı ekibi mahkemeye vermiş. Sonucu bilmiyoruz çünkü hem bu olay çok eski, hem medyaya yansımamış. (Ben bu Karadedeler olayını biraz daha araştırmaya devam edeceğim, eğer yeni bir şeyler bulursam buradan güncellerim.)

Yanlış hatırlamıyorsam; 2016’lı yıllarda Youtube’da “ŞU CİNLİ MEKANA GİTTİK!” isimli videoların popüler olduğu zamanlarda, Karadedeler Olayı da gündeme düşer gibi oldu ama beklediği popülariteyi maalesef alamadı. Zaten köye giden Youtuberlar da eminim ki filmdeki sözde kasetlerin sahteliğinden emindirler.

Karadedeler Olayı hakkında yazılan şeyler bu kadar. Eğer Karadedeler Olayı filmini hâlâ izlemediyseniz bence bir şans verin derim. Çok daha kötü filmler izledim, eğer gerçekçilik katmak istiyorsanız bu dediklerimi de unutabilirsiniz, eğer belgesel kaydı olduğuna inanmak istiyorsanız mutlaka inanırsınız çünkü çok profesyonel çalışmışlar.

Siz Karadedeler Olayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen bizimle yorum olarak paylaşın, iyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.