Hibrit Güneş Panellerinin Diğer Panellerden Farkı Nedir?

Enerji sektöründe en önemli amaçlardan biri, en az maliyetle doğal enerjinin en fazla kullanılmasıdır. Bunun için doğada var olan kaynakları doğru teknoloji ile bir araya getirmek gerekir. Enerji sektörü, elektrik ihtiyacının çoğunu doğadan karşılamayı sağlayacak teknolojik ekipmanlarla çalışmaya başlamıştır. Bu ekipmanların bir kısmı rüzgar türbini olarak bilinir. Mevsimsel geçişlerde işe yaratan bir başka ekipman grubu ise, sıcaklıktan faydalanarak enerji biriktiren güneş paneli sistemidir. Tüm bu kaynakların en verimli şekilde enerjiye dönüştüğü en güçlü ve verimli sistem ise ‘Hibrit Sistem’ olarak kabul edilir.

Hibrit Sistem Nedir?

Fotovoltaik sisteminde, güneş panelleri ve küçük rüzgar tribünleri iklim koşullarına göre değişkenlik göstererek çalışır. Aynı zamanda bunlar birbirinden bağımsız sistemler olduğu için elektrik üretiminde yeterince verimli sayılmazlar. Bu yüzden sistemleri birleştirmek enerji verimliliğini de artıracaktır. Hibrit sistem, rüzgar ve güneş enerjisini birleştirip elektrik üreten bir sistemdir. Bu enerji birleşimi ile üretilen elektrik güç ve kapasite bakımından daha verimli bir hal alır.

Hibrit Sistem İşleyişi Hakkında

Yenilenebilir enerji uzmanlarına göre; hibrit elektrik sistemleri, rüzgar ve fotovoltaik sistem güneş teknolojilerini bir arada ya da tek sistem üzerinde kullanır ve bu durum oldukça avantajlıdır. Bu avantaja göre; iklimsel değişiklikler görüldüğünde ve bir enerjide açık meydana geldiğinde, bu enerjinin yarattığı açığı diğer bir kaynakla kapatarak, sürdürülebilirlikte güvence sağlamıştır. Bu şekilde üretilen elektrik enerjisinin gücü ve kalitesi standart bir seviyede devam edecektir.

Hibrit Sistem Mekaniği

Fotovoltaik sisteminde su ve hava kanalları bulunur. Bu kanallar modülün altında bütünleşik şekilde çalışır ve modülün soğumasını sağlar. Bu işlemin gerçekleşmesinin sebebi panellerde bulunan suyun pompalar yardımıyla sirkülasyona girmesidir. Hava kanalları bu bütünleşik sistem kapsamında çalışıyorsa, ısıtılan havanın ortaya çıkardığı enerji transfer ünitesi aracılığı ile suya nakledilir ve bu sayede ısıtılan mevcut hava doğrudan iç ısıtmada kullanılır.

Hibrit Sistemin Avantajları

Birden fazla kaynağı tek bir sistemde birleştirerek kompleks bir enerji kaynağı yapısı oluşturan hibrit, aynı zamanda en karlı sistemdir. Enerji verimini her zaman en üst noktada tutar çünkü enerji akışının zayıflaması potansiyel kaynakların mevsimsel güç değişikliği karşısında mümkün olmayacaktır. Yani kaynaklardan birinin gücünün zayıflaması durumunda diğeri devreye girer ve enerjinin gücünü besleyerek verimliliğin devamını sağlar.

Hibrit Sisteminin Farkı

Tüm bu özellikler haliyle hibrit sistemi diğerlerinden farklı kılar. Bu fark hem içeriğinin kalitesine hem de fiyatına yansır. Kompleks bir yapıda çalıştığı için fiyatı da diğer sistemlere göre farklıdır. Ancak hibrit sistem, kalıcı ve ömürlük bir enerji üretim sistemi olduğu için bu yatırım, devamlılığı olacak ömürlük bir yatırım olarak kabul edilir.

Doğru Şirketle Kaliteli Hizmet

Ekonomik solar alış veriş merkezi, yenilenebilir enerji üzerinde çalışan, çevrim içi bir şirkettir. Yenilenebilir enerji konusunda sağladığı güvenilir hizmetlerle, %100 müşteri memnuniyetini esas almıştır. Hibrit sistemi üzerine başarılı ekipmanları tüketiciyle buluşturan firma, özellikle modifiye inverter fiyatları konusunda müşterilerine sunduğu seçeneklerle, her fiyat aralığında elde edilecek kaliteli bir hizmet yelpazesi sunar. Pek çok çeşit panel, türbin, akü, şarj ve bağlantı ekipmanı ile her siparişte güvenli alış veriş, güvenli teslimat ve müşteri ilişkilerinde süreklilik temel prensipleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.