cicicocuk

Her Annenin Yardımcısı CiciÇocuk Rehberi

Hayatınızın en özel ve en duygu dolu aşamalarından bir tanesi olan annelikle alakalı aklınıza takılan her konuya Cicicocuk.com üzerinden yanıt bulabilirsiniz. Hamilelik öncesi, gebelik, doğum ve bebek bakımı ile alakalı alanında uzman kişilerin hazırladığı metinlerle aradığınız tüm cevapları detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Çocuk heyecanı yaşarken her alanda yanınızda olan rehberinizle birlikte daha sağlıklı ve pratik sonuçlar elde edebilirsiniz. Her anınız için özel olarak hazırlanan içeriklerin yanı sıra bilgilendirici metinlerle bu süreci bilinçli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Estradiol Nedir?

Cicicocuk.com üzerinden annelik süreciyle alakalı sıkça sorulan soruların yanıtlarını da inceleyebilirsiniz. “Estradiol nedir?” sorusu da sıklıkla karşılaşılanlardan bir tanesidir. Tüm memeli canlıların vücudunda yer alan ve doğurganlık üzerinde direkt etkili bir hormon olan estradiol, östrojen yapılı bir steroid hormonu olarak kadın vücudunda yumurtalık, göğüs ve adrenal bezlerde yer alır. Estradiol hormonu hamilelik döneminde plasenta tarafından da salgılanır. Cinsel organların yeterli seviyede gelişmesini sağlayan bu hormon, doğurganlık düzeyinin yüksek olmasını sağlar. Estradiol eksikliği durumunda döllenme gerçekleşmemesi veya embriyonun tutunamaması gibi problemler görülebilir. Kısırlık şüphesi duyulduğunda ilk bakılan noktalardan bir tanesi olan estradiol, kısırlığın tedavisinde de rol oynar.

Torch Testi Nedir?

Gebelik döneminin farklı aşamalarında uygulanan pek çok test mevcuttur. Sağlıklı bir hamilelik süreci için rutin olarak gerçekleştirilen bu testler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu uygulamalardan bir tanesi olan Torch testi, birçok enfeksiyonun kanda olup olmadığını saptamaya yarar. Hamilelik sırasında bebeğe geçebilecek enfeksiyonların erken tespiti bebeklerde oluşabilecek yan etkilerin engellenmesine yardımcı olur. Torch testi aynı zamanda kandaki antikor seviyesinin de ölçülmesinde etkili bir rol oynar. Planlı gebeliklerde bu testin hamilelik öncesinde yapılması önerilir. Planlı olmayan gebelik durumlarında ise ilk üç ay içerisinde yapılması önemlidir. Şimdiki zamanın yanı sıra testin sonuçları yakın zamanda bulaşıcı bir hastalık geçirip geçirmediğinizi de ortaya koyar. Gebelik ve doğum sonrası için Torch testi gibi önemli olan bilgileri ve çok daha fazlasını Cicicocuk.com’dan öğrenebilir ve gerekli tedbirleri almaya hemen başlayabilirsiniz. Her annenin vazgeçilmezlerinden olan Cicicocuk.com ile ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.