avusturya-festivalleri

En Popüler Avusturya Festivalleri ve Tarihleri

Avusturya, dünyanın en prestijli festivallerine sahip ülkelerden biridir. Avusturya festivalleri geleneksel kutlamaların yanı sıra modern eğlence unsurlarını da içerir. Film festivalleri, müzik festivalleri, vücut boyama festivali, kar bombası festivali gibi çeşitli sanat, kültür ve eğlence festivallerine ev sahipliği yapan Avusturya, festivalleri ile dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmektedir; bu nedenle ülke turizmi için festivallerin önemi büyüktür.

Avusturya’nın En Meşhur Festivalleri Hangileridir?

Avusturya’nın en meşhur festivalleri aşağıda listelenmiştir.

  • Viennale, Viyana Uluslararası Film Festivali
  • Salzburg Festivali
  • Castle Grafenegg Muzik Festivali
  • Tuna Adası Festivali
  • Viyana Festival Haftası
  • Liszt Festivali
  • Yaz Gündönümü Festival
  • Genuss Festivali
  • Long Night of the Stages Sanat Festivali
  • Kar Bombası Festivali

Viyana Uluslararası Film Festivali Nedir?

Viyana Uluslararası Film Festivali aynı zamanda Viennale olarak bilinen film festivalidir. Avusturya’nın en bilinen festivali olan Viyana Film Festivali, 1960 yılından bu yana her sene düzenlenmektedir. Viyana kentinde ekim ayından düzenlenen film festivali galalar, söyleşiler ve film gösterileri gibi etkinlikleri içermektedir. Viyana Film Festivali’nde Viyana’nın pek çok eski sinemasında film seyretmek mümkündür.

Viyana Film Festivali 2022 yılında 21 Ekim tarihinde başlamakta ve 1 Kasım tarihine kadar devam etmektedir. Viyana Uluslararası Film Festivali biletleri kişi başına 9,50 euro iken; 10-20 kişilik gruplarda kişi başı bilet 9 euro, 20 kişi ve daha kalabalık gruplarda her bir bilet 8,30 eurodur. İndirimli bilet fiyatlarında her bilet 9 euro, 10-20 kişilik gruplarda her bilet 8,50 euro, 20 ve daha kalabalık gruplarda her bilet 7,80 eurodur.

viyana-film-festivali

viyana-film-festivali

Salzburg Festivali Nedir?

Salzburg Festivali müzik ve drama üzerine düzenlenen ünlü bir Avusturya festivalidir. 1920’den bu yana düzenlenen Salzburg festivali her yıl temmuz ayının sonundan başlayarak 5 haftalık bir süreçte gerçekleşir. Salzburg Festivali Mozart’ın doğum yeri olan Salzburg şehrinde düzenlenir.

Salzburg Festivali 2022 yılında 29 Temmuz gününde başlamakta ve 31 Ağustos’a kadar devam etmektedir. Sahne sanatları ve müzik gösterileri içeren festival bilet fiyatları gösteri yapan sanatçılara, izleyicinin seçtiği konumun sahneye uzaklığına ve izleyicinin yaşına göre değişkenlik göstermektedir.

Avusturya Vücut Boyama Festivali Nedir?

Avusturya Vücut Boyama Festivali, Dünya Vücut Boyama Festivali olarak da bilinir ve 2017 yılından bu yana gerçekleşmektedir. Vücut Boyama Festivali Avusturya’nın Klagenfurt şehrinde ve 2022 yılında 21-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmektedir. Festivale tüm dünyadan sanatçılar ve yaklaşık 30.000 kişilik ziyaretçi kitlesi katılmaktadır.

Avusturya Vücut Boyama Festivali’nde 3 gün boyunca atölyeler, ödüllü yarışmalar ve çeşitli kategorilerde etkinlikler düzenlenmekte ve yüz boyama, fırça ve sünger kullanımı ile özel efekt gibi kategoriler yer almaktadır. Festival süresince çeşitli müzik grupları sahne almakta, moda ve sanat pazarları kurulmakta ve yiyecek içecek satıcıları festival alanında bulunmaktadır.

Avusturya Vücut Boyama Festivali fiyatları her gün için farklıdır; biletler ilk gün için 25 euro, ikinci ve üçüncü gün için 35 eurodur. Üç günlük giriş için toplamda 69 euro ödenmektedir. 12 yaşına kadar olan çocuklar festivale ücretsiz katılabilir ve 12-16 yaş arasındaki gençler için giriş ücreti 9 eurodur.

Grafenegg Festivali Nedir?

Grafenegg Festivali Avusturya’da düzenlenen büyük bir klasik müzik festivalidir. Festival, Viyana’nın yakınında bulunan Grafenegg şehrinde, Grafenegg Kalesi arazisinde yer alır. 2007 yılından beri gerçekleşen Grafenegg Festivali, Avusturya orkestralarının yanı sıra uluslararası orkestraların da yer aldığı ünlü bir klasik müzik festivalidir.

Grafenegg Festivali 2022 yılında 13 Ağustos tarihinde başlamakta ve 5 Eylül tarihine kadar devam etmektedir. Festivalde her gün farklı bir sanatçı ve orkestralar yer almaktadır. Gösterilere ve sahneye göre konumuna göre bilet fiyatları değişmektedir.

grafenegg-festivali

grafenegg-festivali

Viyana Festivali Nedir?

Viyana Festivali 1951 yılından beri her yıl Viyana’da düzenlenen bir kültür festivalidir. Festival mayıs ve haziran ayı boyunca 6 haftalık bir süreci kapsar. Festivalde dans ve tiyatro gösterileri, söyleşiler, müzik grupları, performans sanatları gibi çeşitli kültürel etkinlikler bulunmaktadır.

2022 yılı Viyana festivali 13 Mayıs’tan 18 Haziran’a kadar sürmüştür. Bilet fiyatları her gösteri için değişkenlik göstermekle birlikte gösterinin izlendiği konuma göre de değişmektedir.

Tuna Adası Festivali Nedir?

Tuna Adası Festivali her yıl Viyana’da düzenlenen bir müzik festivalidir. Festival, adını Tuna ile Yeni Tuna Kanalı arasında yer alan ince uzun bir adadan almıştır. Tuna Adası denen bu adada düzenlenen festival 3 gün boyunca sürer ve yaklaşık 3 milyon ziyaretçi çeker.

Tuna Adası Müzik Festivali 2023 yılında 23-25 Haziran tarihlerinde gerçekleşecektir. Tuna Adası Festivali’ne giriş ücreti bulunmamaktadır. 3 gün boyunca süren Tuna Adası Festivali Avrupa’nın en büyük ücretsiz açık hava festivalidir.

Viyana’da Festival Ücretleri Ne Kadardır?

Viyana’da festival ücretleri oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Viyana’da Tuna Adası Festivali gibi giriş ücreti istenmeyen bir festival bulmak da mümkünken, Viyana’da bir gösterinin fiyatının 150 euroya kadar çıktığı Viyana Festivali gibi yüksek ücretli festivaller de bulunmaktadır. Viyana’da ortalama olarak 30 euro ile festivallere katılmak mümkündür.

Avusturya Festivallerine Katılmak İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Avusturya festivallerine ve diğer kültürel faaliyetlere katılmak için Türk vatandaşlarının Avusturya turist vizesi alması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahibi kişiler turist vizesi alarak Avusturya festivallerine katılabilirken; diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahipleri 180 gün içerisindeki 90 günlük ziyaretlerinde vize almaksızın Avusturya festivallerine katılabilir.

Avusturya Turist Vizesine Nasıl Başvurulur?

Avusturya turist vizesine başvurmak için şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Avusturya vize aracı kurumunun başvuru merkezine müracaat edilmelidir. Avusturya turist vizesi başvurusunda öncelikle Avusturya turist vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalı ve yetkili aracı kurumdan vize randevusu alınmalıdır.

Yetkili aracı kurumdan vize randevusu alındığında, randevu tarihinde aracı kurumun randevu merkezinde bulunmak gereklidir. Vize evrakları randevu sırasında teslim edilir ve biyometri işlemleri yapılır. Randevu sırasında Avusturya vizesi ücreti de ödendikten sonra vize başvurusu tamamlanmış olur.

Avusturya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya turist vizesi ücreti 6 yaşından küçük çocuklar için alınmamaktadır. 6-11 yaş arası çocuklar için vize ücreti 40 euro, 12 yaş ve üzeri kişiler için 80 eurodur.

Avusturya turist vizesi danışmanlık hizmeti, biyometri işlemleri, vize harcı, seyahat sağlık sigortası ve gereken durumlarda müracaat edilen yeminli tercüme ücreti dahil olmak üzere 2022 yılı ücreti toplam 180 eurodur.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.