En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar (2023)

Oyuncu sayısı düşük MMORPG'lerden sıkıldıysanız hemen aşağıdaki en çok oynanan MMORPG oyunlar listesine göz atarak bir oyuna başlayabilirsiniz!

İçindekiler

Bir MMORPG oyuna başladıktan 2 ay sonra oyuncu sayısının düştüğünü görebilirsiniz. Oyuncu sayısı düşük olan oyunları da zamanla oynamak istemeyebilirsiniz. En çok oynanan MMORPG oyunlar listesi, bu durumu sıkça yaşayanlar için hazırlandı. Aşağıda 2023 yılında en çok oynanan MMORPG oyunları görebilir ve aralarından seçim yaparak uzun soluklu bir oyuna başlayabilirsiniz.

Bütün MMORPG oyunların olduğu Türkçe bir liste arıyorsanız hemen https://enestalha.com/mmorpg-listesi/ bu sayfayı ziyaret edin.

En çok oynanan MMORPG oyunlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar 2023

MMORPG listesinin herhangi bir sıralaması yoktur ancak oyuncu sayısı olarak tahmini verileri açıklamalarında yazılmıştır. Karşınızda en çok oynanan MMORPG oyunlar:

World of Warcraft

World of Warcraft , dünyanın en başarılı video oyun şirketlerinden biri olan Blizzard’ın oyunudur. Tüm zamanların en çok oynanan MMORPG oyunu olduğu gibi, 2022 yılında da aktif olarak 4.8 milyon abonesi mevcuttur.

Sürekli olarak yeni güncellemeler ve paketleri ile eğlenceyi katlayabileceğiniz oyunun son çıkan genişleme paketleri şunlardır: Battle of Azeroth (2018), World of Warcraft Classic (2019), Shadowlands (2020) ve The Burning Crusade Classic (2021).

World of Warcraft oyuncu sayısı, anlık olarak ortalama 40.000 kişi olduğu düşünülmektedir.

World of Warcraft oynayabilmek için aylık olarak ücret ödemelisiniz. Ancak oyun içerisinde kasacağınız Gold ile ücretsiz bir şekilde WoW oynayabilirsiniz. WoW’un resmi internet sitesini https://worldofwarcraft.com buraya tıklayarak ziyaret edebilir ve oyunun fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. world-of-warcraft-2022

World of Warcraft – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

New World

New World, Amazon Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan yeni MMORPG oyunudur. Sürekli yaratık kesmekten hoşlanan ve End Game olana kadar sürekli görevden göreve atlamayı sevenler için ideal olan oyunda, yaklaşık 150-200 saatte End Game olabilir ve ana içeriklere ulaşabilirsiniz.

New World oyuncu sayısı, Steam üzerinde ortalama 25.000 kişidir.

New World, içerik yetersizliğinden dolayı eleştirilirken oyuncu sayısını stabil tutmaya devam ediyor. Toplam 177,50 TL ödeyerek bu oyuna sahip olabilir ve en çok oynanan MMORPG oyunlardan birisi olan New World’ü oynayabilirsiniz.

New World hakkında daha fazla bilgi almak ve oyunu satın almak için https://store.steampowered.com/app/1063730/New_World buraya tıklayabilirsiniz.

new world kapalı beta

New World – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

Final Fantasy XIV

Final Fantasy XIV ( FFXIV), Square Enix tarafından geliştirilen ve yayınlanan MMORPG oyunudur. İlk olarak 2010 yılında açılan oyun, ciddi anlamda başarısız bir oyun olmuştu ve kısa bir sürenin ardından kapatılmıştı. Square Enix, yeni bir ekiple oyuncuların sorunlarına odaklanacağını ve oyunu baştan dizayn ederek açacaklarını bildirmişti.

Günümüzdeki Final Fantasy XIV, 2013 yılında yeniden piyasaya sürüldü. 2013 yılından 2022 yılına kadar, oyuncuların gözdesi oldu ve bugüne kadar 24 milyonun üzerinde aboneye sahip oldu.

Final Fantasy XIV oyuncu sayısı, Steam üzerinde anlık ortalama 25.000 kişidir.

FFXIV oynayabilmek için Square Enix abonesi olmalı ve aylık ödeme yapmalısınız. Level 60 olana kadar tamamen ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz.

Oyunu ücretsiz olarak oynamak için https://freetrial.finalfantasyxiv.com/gb/ buraya tıklayabilirsiniz.

ffxiv-2022

Final Fantasy XIV – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

Lost Ark

En çok oynanan MMORPG oyunlar listesinin gözde oyunu Lost Ark, 2011 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 2019 yılında Güney Kore’de, 2022 yılında ise Avrupa ve Amerika’da resmi olarak açılmıştır.

Tamamen ücretsiz olan Lost Ark, izometrik bakış açısına sahiptir ve Path of Exile, Diablo gibi oyunlara oldukça benzetilmektedir. Hack & Slash, Action RPG öğelerinin MMO ile harmanlanmış hâli olan Lost Ark, zevkle bol bol yaratık kesebileceğiniz bir oyundur.

Sistem gereksinimleri de fazla yüksek olmadığı için düşük donanımlı bilgisayarlarda da oynamak mümkündür.

Lost Ark oyuncu sayısı, Steam üzerinde anlık ortalama 500.000 kişidir. Rusya ve Kore sunucuları bu sayıya dahil değildir.

Lost Ark indirme ve daha fazla bilgi almak için https://store.steampowered.com/app/1599340/Lost_Ark buraya tıklayabilirsiniz.

lost-ark-baslangic-rehberi

Lost Ark – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

Guild Wars 2

Guild Wars 2, ArenaNet tarafından tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir MMORPG oyunudur. 2012 yılında açılan MMORPG, açıldığı günden bugüne düzenli olarak yeni güncellemeler yayınlamış ve çizgisini bozmamıştır.

Açıldığı günden bu yana tek seferlik ücret ile sahip olabileceğiniz Guild Wars 2’nin fiyatı ortalama 450 TL’dir. Oyunu bazı kısıtlamalarla beraber ücretsiz bir şekilde de oynamak mümkündür.

Zengin PvE ve PvP içerikleriyle kaliteli ve oyuncu sayısı yüksek bir MMORPG arıyorsanız Guild Wars 2’yi mutlaka denemelisiniz.

Guild Wars 2’nin 15 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

Guild Wars 2 oyuncu sayısı, resmi olarak bilinmemektedir ancak 2022 yılı itibariyle anlık ortalama 60.000 kişinin oynadığı düşünülmektedir.

ArenaNet ekibi, Guild Wars 2’nin Steam üzerinden de yayınlanacağını duyurmuş ancak daha sonra askıya aldıklarını açıklamışlardı.

Guild Wars 2’yi ücretsiz bir şekilde indirmek için https://www.guildwars2.com/en/ buraya tıklayabilirsiniz.

guild-wars-2-2022

Guild Wars 2 – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

Neverwinter

Neverwinter, Dungeons & Dragons evreninde geçen MMORPG oyunudur. Cyriptic Studios tarafından 2013 yılında geliştirilen ve Perfect World tarafından yayınlanmıştır.

PvE yönüyle çok iyi içeriklere sahip olan oyun, ne yazık ki PvP öğeleri açısından pek bir içeriğe sahip değildir. Aktif oyuncuları tarafından tercih edilmemektedir.

En çok oynanan MMORPG oyunlar listesinde kendine yer bulan Neverwinter, 2013 yılında geliştirilmesine rağmen oldukça kaliteli grafiklere ve oynanışa sahiptir.

Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz Neverwinter, P2W (Pay to Win) değildir.

Neverwinter oyuncu sayısı, Steam üzerinde anlık ortalama 3.000 kişidir. Bu sayıya, oyunun ana Launcher’ı Arc Games dahil değildir. Arc Games’ten oynayan oyuncuların, Steam’e göre daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

Oyuncu sayısı yüksek olan nadir ücretsiz MMORPG oyunlardandır.

Neverwinter hakkında daha fazla bilgi almak ve indirmek için https://www.arcgames.com/en/games/neverwinter?originLanguage=tr/ buraya tıklayabilirsiniz.

neverwinter-2022

Neverwinter – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

Black Desert (BDO)

Black Desert, Pearl Abyss tarafından geliştirilen ve yayınlanan MMORPG oyunudur. 2015 yılında Windows versiyonu açılmıştır. MENA bölgesine Türkçe de dahil olmak üzere birkaç farklı dilde 2017 yılında açılmıştır.

Black Desert Online, tamamen Türkçe olan ve Türkiye desteği bulunan nadir MMORPG oyunlardandır.

Black Desert Online, Steam’de 19 TL’ye satılmaktadır ancak sık sık %80-90 indirime girmektedir. Oyunu satın aldıktan sonra istediğiniz kadar oynayabilirsiniz ancak oyun içerisinde de bir miktar harcama yapmanız önerilmektedir.

Black Desert Online oyuncu sayısı, Steam üzerinde anlık ortalama 20.000 kişidir.

Saatlerce yaratık kesmekten zevk alan biriyseniz ve Açık Dünya MMORPG seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Black Desert’i satın almak ve bilgi almak için https://www.tr.playblackdesert.com/Main/Index/ buraya tıklayabilirsiniz.

black desert türkiye

Black Desert – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

Path of Exile

En çok oynanan MMORPG oyunlar listesinin son oyunu olan Path of Exile, tamamen ücretsiz bir Action RPG’dir.

Tamamen ücretsiz bir şekilde oynayabilir ve oyuna hiç para yatırmadan gelişebilirsiniz. Hack & Slash tarzındaki ve izometrik bakış açılı oyunları sevenler için birebirdir.

Grinding Gear Games tarafından 2013 yılında geliştirilen ve yayınlanan oyun, her birkaç ayda bir yeni sezon getirmekte ve oyuncuları yeni maceralara sürüklemektedir. Dinamik yapıda bir oyun arıyorsanız Path of Exile tam size göre.

Oyuncu sayısı yüksek bir MMORPG’dir ve Steam’de en yüksek puana sahip oyunlardan biridir.

Path of Exile oyuncu sayısı, Steam üzerinde anlık ortalama 30.000 kişidir.

Oyunun geliştirici ve yayıncısı Grinding Gear Games, Path of Exile 2 adında yeni bir oyun daha geliştirmektedir. Aynı zamanda, oyunun mobil versiyonu da geliştirilme aşamasındadır.

Path of Exile hakkında daha fazla bilgi almak https://www.pathofexile.com/ buraya tıklayabilirsiniz.

path-of-exile-2022

Path of Exile – En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

MMORPG Oyunlar

MMORPG oyunlar, son 5 yıldır genel olarak düşüşte ve 2000-2010 yılları arasındaki popülariteye ne yazık ki sahip değil.

Türkiye ve genel olarak tüm dünyada MMORPG’lere karşı bir ilgisizlik söz konusu. World of Warcraft bile, her yıl aktif abone sayısında düşüş yaşamakta.

Sayımızın düştüğü bu günlerde, Metin2 ve Knight Online World gibi oyunlar Türkler tarafından daha çok tercih edilmekte ve diğer Old-School oyunlar tercih edilmemektedir.

rappelz-oynanır-mı

Rappelz Oynanır Mı?

Şahsi düşüncem, mobil oyunların son yıllarda popüler olması ve çabuk tüketilmeleridir. MMORPG’ler, geliştirilmesi zor ve diğer oyunlara göre kazancı daha düşük olan oyunlardır.

Mobil oyunların birkaç ayda kazandığı parayı, iyi bir MMORPG belki 1 yılda bile kazanmıyordur. Tabii bunlar yalnızca tahminler.

Yukarıdaki listede, en çok oynanan MMORPG oyunlar listesine göz atabilir ve siz de milyonlarca oyuncuya katılabilirsiniz.

MMORPG oyunlar listesi hakkında yapmak istediğiniz yorumları ve önerileri hemen aşağıdaki bölümden yapabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir