Dauntless Oynanır Mı?

RPG oyunu Dauntless oynanır mı diye merak edenler için Dauntless hakkında bilinmesi gereken her şeyi derledik.

Merhaba herkese. Yeni bir yazıyla tekrar karşınızdayım. Bu yazımda, Phoenix Labs tarafından geliştirilen ve Epic Games’in yayımladığı Dauntless hakkında konuşacağız ve Dauntless oynanır mı gibi sorulara cevap bulacağız. Hadi yazımıza geçelim.

Ücretsiz bir şekilde Epic Games üzerinden indirebileceğiniz Aksiyon RPG oyunu olan Dauntless, 2019 yılında RPG oyuncuları arasında büyük bir yankı uyandırmıştı. Oyunun genel mantığı oldukça basit. Dev gibi yaratıkları avlayarak onlar üzerinden parçalar düşürmek. Bu parçalarla ise silah, zırh ve diğer ekipmanlarınızı yaratmak veya daha da yükseltmek. Yükselttiğiniz daha güçlü silahlarla da, daha güçlü yaratıkları öldürmek. Dauntless, hep bu kısır döngü içerisinde.

dauntless oynanır mı

Kulağa sıkıcı gibi geliyor ancak anlatıldığı gibi basit değil. En önemlisi, Dauntless zaten bir PvE oyunu. PvP oynamayı sevenler zaten Dauntless oyununu hiç indirmesinler bile. Onun dışında Boss avlamaktan zevk alanlar, saatlerce PvE yapabilirim diyenlerin bir numaralı oyunlarından birisi olabilir.

Dauntless’da, her yaratığı yani Boss’u farklı taktiklerle öldürmek zorundasınız. Çünkü her yaratık, farklı mekaniklere sahip. Saldırı şekilleri farklı. Bunları iyi bilmelisiniz ve yaratığın saldırılarını savuşturmalısınız. Yoksa, takımca ölebilirsiniz. Aynı zamanda; siz de yarattığınız silahlarınızı tanımalısınız zira hepsinin oynanışı, mekanikleri farklı. Her birinin komboları var ve bunlarla sürekli oynayarak, ustalaşmak zorundasınız. 

Dauntless oynanır mı, meselesini size şöyle anlatmalıyım. Oyunda başlar başlamaz iyi şeyler başaramazsınız. Hatta ilk 50-100 saatinizi oyunun alışma süreci olarak görebilirsiniz. İlk saatlerinizde, yaratıklar tarafından sürekli savruşturulacağınız ve öldürüleceğiniz için, bu size oldukça sıkıcı gelecektir. Bu yüzden; Dauntless oynamak istiyorsanız, mutlaka Dauntless’a zaman tanımalısınız.

Dauntless hikayesi hakkında bir şeyler söylemek gerekirse; maalesef Phoenix Labs bu konuda oyunculara hiçbir şey sunmamış. Yani, oyunu tam anlamıyla çözebileceğimiz ve oyun içinde bir şeyler görünce şaşıracağımız bir hikayesi yok. Oyuna başladığınızda ufak 1-2 sinematik izliyorsunuz, hepsi bundan ibaret. RPG oyununda hikaye arayan biriyseniz, Dauntless sizi bu konuda tatmin etmeyecektir. 

Dauntless Oynanır Mı?

Eşyalar arasında güzel bir sistem kurmuşlar. Mesela “Buz” türü bir yaratıktan düşürdüğünüz parçalarla bir eşya yaptığınızda, “Ateş” türü bir yaratığa daha fazla hasar verebiliyorsunuz. Bu gibi ayrımlar çokça var. Ve çok fazla tür var. Sadece Buz, Ateş vb. basit türler yok. Bu sistem, sadece silahlar için geçerli değil ayrıca. Zırhlar içinde yapabilirsiniz. Daha az hasar alabilmek için “Ateş” türü bir zırh giyerseniz, “Buz” türü bir yaratık size saldırdığında, daha az hasar alacaksınız. Tabii, sadece örnek olarak söylüyorum. Ateş veya Buz türleri hakkında detaylı bilgim yok. Bunların dışında, ekipmanlarınızın pasif güçleri de oldukça önemli.

Dauntless’da bütün silahlar bambaşka bir oynanış şekline sahip olduğu için, silah değiştirdiğinizde sanki başka bir oyun oynuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Oyundaki tek amacınız güçlü yaratıkları avlamak olduğu için, oyunun kısır döngüsünü bir nebze de olsa rahatlatacak ve sizi sıkmayacak bir özellik bu. Hatta, oyunda End Game’e ulaşanlar daha çok zevk alıyor sırf bu olayı yüzünden. Deneyebilecekleri yüzlerce farklı fonksiyon oluyor. Hepsini tam bitirdim dediğinizde, Phoenix Labs yenilerini getiriyor.

Ayrıca Dauntless’da Cross-Platform özelliği bulunuyor. Yani; PlayStation’da veya Xbox’da bu oyunu oynayan bir arkadaşınız varsa, bilgisayardan girseniz bile beraber oynayabilirsiniz. Herkes tek bir platformda oynuyor yani.

Bu yazıda size Dauntless oynanır mı, sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım yardımı dokunmuştur. Monster Hunter World oynayanlara da alternatif bir dünya sunan Dauntless’i mutlaka deneyin derim. Zaten oyunun boyutu da o kadar büyük değil. Yanlış hatırlamıyorsam 5.5GB gibi bir şeydi. Bu yüzden Dauntless indirmek o kadar zahmetli olmayacaktır.

Siz Dauntless hakkında ne düşünüyorsunuz? Dauntless oynuyor musunuz? Lütfen Dauntless hakkında ne düşündüğünüzü bizimle yorum olarak paylaşın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, iyi oyunlar. 🙂

6 Yorum

  1. Hilal Cevapla

    Dauntless? Bence oynanmaz. Yani, oynanabilir tabii de, bilgisayar üzerinden yaptığım işlere yetişemiyorum zaten, bir de oyunlara dalarsam iyice perişan olurum. Oynayanlara iyi eğlenceler dilerim tabii ki. = )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.