Darwin Project İncelemesi

Yeni Battle Royale oyunu Darwin Project nasıl bir oyun? Darwin Project hakkında merak ettikleriniz burada!

Bu sabah Darwin Project isimli bir oyunu satın aldım. Oyun topluluklarında söylenilene göre Battle Royale ve Survival oyunlarını birleştiren bir oyunmuş. Yani kısaca açıklamak gerekirse haritada gördüğümüz ağaçlardan odun ve koltuklardan da deri topluyoruz ve işimize yarayacak eşyalar üretip, haritada bulunan rakipleri öldürmeye çalışıyoruz. Bu yazıda Darwin Project hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Darwin Project İncelemesi
Darwin Project İncelemesi
Darwin Project şu an erken erişim aşamasında, öncelikle bunu söyleyeyim. Yani oyun içinde göreceğiniz hataları şimdilik fazla dikkate almayın. Zamanla düzeltilecektir. Aynı zamanda fazla Craft yapabileceğiniz malzeme bulunmuyor. Harita ise sadece bir tane var. Ama umuyorum ki ilerleyen zamanlarda oyuna daha çok yenilik gelecektir. Zaten oyunun yapımcısı Scavengers Studios oyuna gelecek yenilikleri resmi sayfalarından paylaşıyor. Bu sayfaları takip ederek ilerleyen zamanlarda oyuna nelerin geleceğini öğrenebilirsiniz.

Darwin Project Hakkında

Biraz Darwin Project oyunundan bahsetmek gerekirse; 10 kişi toplandığında sizi haritanın rastgele bölgelerine bırakıyor ve en sona kalan kişi olmanı istiyor. Haritada etrafta gördüğünüz parlayan ağaçları ve koltukları kullanarak ateş, ok, kalkan vb. şeyler üretebiliyorsunuz.

Oyunda bir tane harita olduğundan bahsetmiştim. Haritada karlı ve soğuk. Bu yüzden üşüdüğümüzde bizden ateş yakıp ısınmamızı istiyor ve bunun içinde oduna gerek duyuyoruz. Bu yüzden Darwin Project‘e Battle Royale’in yanında Survival oyunu da diyebiliriz. Bu arada eğer ateş yakmazsanız soğuktan donarak ölüyorsunuz 🙂

Oyunu satın aldığımdan beri yaklaşık 6-7 maç yaptım. Gözüme çarpan en büyük nokta yay kullanımı çok zor. Bu arada elinizde bir yay ve bir kürek benzeri bir şey var. İsterseniz kürek ile düşmanı öldürün isterseniz uzaktan ok ile öldürün. Tabii oynadığım diğer oyunlara nazaran öldürmenin daha zor olduğunu kabul etmek zorundayım. Belki de ben beceriksizimdir. Neyse, zamanla. 🙂
Darwin Project İncelemesi
Darwin Project İncelemesi

Darwin Project‘in en eğlenceli kısmı ise Direktör olayı. İstediğiniz zaman Direktör olabiliyorsunuz ve bağlandığınız oyunu siz yönetiyorsunuz! Bu ilk duyuşta biraz garip geliyor ama oyuna girince gerçekten hoşunuza gidecektir. Direktörden biraz bahsedecek olursak, direktör isterse kişinin gözünden isterse de herkesi tepeden izleyebiliyor. Direktörlerin kullanabileceği bazı yetenekler var. Mesela birisini iyileştirebilir, hızlandırabilir ve haritada istediği yeri kullanıma kapayabilir.

Oyunun direktör özelliği bence çok eğlenceli olsa da bazı kesimlerin hoşuna gitmeyebilir. Mesela bir maçta iki kişi kaldınız ve direktör karşınızdaki kişiyi bufflayıp sizi kolayca öldürmesini sağlayabilir. Tabii aynı şeyi size de yapabilir 🙂 Bu özelliği daha çok yayıncıların kullanacağını zannediyorum. Zira yayıncılar sohbetten fikir alabilir, oylama yapabilir ve oyunu ona göre düzenleyebilir.

Bu arada yukarıda bazı Craft malzemelerinden bahsetmiştim. Oyun öncesinde ana ekranda kullanmak istediğiniz Craft malzemelerini seçebilirsiniz. Yani kullanmayacağınız Craftlar yerine işinize yarayacak olanlarla değiştirebilirsiniz.

Darwin Project inceleme yazısı bu kadardı. Oyunu keşfettikçe ve yeni şeyler öğrendikçe Darwin Project hakkında yeni yazılar yazacağımdan emin olabilirsiniz. Umarım bu yazıyla beraber Darwin Project hakkındaki sorularınıza cevap bulabilmişsinizdir. Ben Battle Royale tarzı oyun sevmesem bile bu oyunu aşırı derecede sevdim. Mutlaka herkesin denemesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten Steam üzerinden 25 TL gibi bir ücret ödeyerek oyuna sahip olabiliyorsunuz. Siz oyun hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen bizimle yorum olarak paylaşın. İyi oyunlar 🙂

Darwin Project Kapanıyor

Darwin Project‘in geliştiricisi Scavengers Studio, beklenilen ve oldukça üzücü haberi an itibariyle verdi. Bir süredir sessiz kalan geliştirici ekip, önce özür diledi ve ardından oyunu sürdüremediklerini belirttiler.

Darwin Project’i 2020’nin sonuna kadar açık tutacaklarını ve geliştirmeye devam edeceklerini belirten ekip, 2020 yılı sonunda oyunu tamamen kapatacak.

En iyi Battle Royale oyunu olduğunu düşündüğüm Darwin Project’i hâlâ denemediyseniz, elinizi çabuk tutsanız iyi olur. Scavengers Studio’nun duyurusunu okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan da oyunu ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Darwin Project Steam İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.