BTK Hız Testi Uygulaması Gerçekten Doğru Sonuç Veriyor Mu?

Açılımı itibarıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu olan kısaltması ile de BTK telekomünikasyon işlemlerini düzenleyen denetleyen bir üst yetkili kurumdur. Devletin resmi bir kurumu olan BTK meclisten çalışma usullerine göre de bir düzenlemeye sahiptir. Birçok kanun ile gerekli durumlar sağlanmış ve neticede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ait bir organ olarak işlevini sürdürür.

BTK Görev Alanları

BTK, elektronik haberleşme kanunu kapsamında telekomünikasyon işletmelerini ve işlemlerini denetleme, düzenleme ve uzlaştırma bağlamında hizmet verir. Bunun yanında tüketici haklarını savunma, rekabet ortamının düzenlenmesi gibi önemli görev alanları da bulunur.

Nitekim denetleme hizmeti kapsamında:

  • İşletme lisansları
  • Tesislerin teçhizatlarının standartlara uyup uymadığı gibi işlemler yapılmakta ve gerekli görüldüğü takdirde yaptırımlar uygulanmaktadır.

BTK Hız Testi Nedir?

Günümüzde internet her ev de bulunan bir ürün haline gelmiştir. Öyleki insan hayatında büyük bir yeri bulunmaktadır ve sektörel bazda da bu önemini günden güne artırmaktadır. Nitekim internet erişimi alanında hizmet veren birçok şirket de bulunmaktadır. Hal böyle olunca bir sürü sıkıntı da ortaya çıkmaktadır. İnternet erişiminde yaşanan sorunlarda veya hız problemlerinde insanlar bu alanda objektif olabilecek bir muhatap aramaktadırlar.

Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu konuda yapmış olduğu düzenlemeler ile bir uygulama ortaya koymuştur. BTK’nın bu konuda geliştirdiği şey ise tamamen yasal ve güvenilir olan BTK hız testi uygulamasıdır.

Bu kapsamda BTK bu hız testi uygulaması ile:

  • İnternetin anlık hız sinyallerini
  • İndirme ve yükleme hızını
  • Güvenli ve kaliteli hız testi sonucu bildirisi gibi hizmetler sunmaktadır.

Bu hız testi uygulaması hem bilgisayar erişimi neticesinde hem de mobil cihazların indireceği uygulama neticesinde kolaylıkla yapılır.

Hız Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

BTK hız testinin verimli bir şekilde yapılabilmesi için bir dizi önlemler bulunur. Bunlar: modemin ethernet kablosu ile bilgisayara bağlandığından emin olunması, bilgisayarın kablosuz bağlantısının devre dışı bırakılmasıdır. Bu işlemlerin ardından verimli bir sonuç alınma ihtimali artacaktır. Tüm bunların yanında hız testi uygulamasından yüksek düzeyde verim alınabilmesi için ilgili internet sağlayıcı kurumun ilgili bölgedeki altyapısının verimli olması gerekiyor.

BTK Hız Testi Verimli Mi?

Hız testi sadece BTK’nın yapmış olduğu bir işlem değildir. İnternet sağlayıcı şirketler de bu hız testini yapmaya çalışırlar. Bu kapsamda D Smart hız testi, Turkcell hız testi vs. gibi durumlar da vardır. Neticede bu konuda insanlar daha güvenilir objektif bir kurum aramaktadır. Neticede bu kurum BTK olmaktadır ve genelde kullanılan da bu kurum olmaktadır. Ancak burada devreye birden fazla durum girmektedir.

Hız testi yapılırken kişi BTK kurumunun sıraladığı önlemleri almak durumundadır. Nitekim bu önlemler alınsa dahi ilgili sağlayıcının ilgili bölgedeki altyapı yatırımı testin verimli yapılabilmesi için önemli olmaktadır. Bakıldığında BTK her şeye rağmen en iyi neticede bir verimlilik ve doğruluk payı sunar. Ayrıca BTK bir devlet kurumudur ve denetleme yetkisi kapsamında en doğru hız bilgisini verecek en objektif kurumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.