borsada obo

Borsada Obo Terimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsada obo hakkında birçok kişi ayrı ayrı yorum yapmaktadır. Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için borsada obo kavramını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Öncelikle bu sorunun apaçık bir cevabını verebilmemiz için obonun kelime anlamına yani açılımına bakmamız gerekiyor. Obo, omuz baş omuz kelimelerinden türemiştir. Yazımızın sonraki kelimelerinde neden bu şekilde türediğini anlatacağız.

Bu yazı sizler için yeterli değilse faydalı bir yazı olan borsada obo nedir adresini ziyaret edebilirsiniz. Gerek site kalitesi olsun gerek ise anlatım üslubu olsun benim siteyi referans göstermeme yetti. İsterseniz lafı fazla uzatmadan borsada obo terimin detaylı bir şekilde anlatalım.

Borsada Obo Nasıl Oluşur?

Bir süredir devam eden hisse senedi trendinin bitişinde oluşan ve süre bittikten sonra diğer hisse senedi trendine bir nevi yardım eden grafiklerden oluşan bir görseldir. Hisse senedi fiyatlarında sürekli dalgalanmalardan dolayı obo kavramı oluşmuştur. Aynı zamanda ekonomi ile uğraşan borsacıların sıkça kullandığı bir terim olan fiyatların ralli yapması obo dan türemiştir.

Ekonomi borsasına yeni başlayanların sıkça duyduğu bir kelimedir. Obo formasyonu 3 yüksek tepeden oluşmaktadır. En yükseği ortada bulunan “baş” bölgesinden oluşur. Baş bölgesinin solunda ve sağında oluşan vadiye benzer bir şekli olan bölgelere omuz denmektedir. Bunların birleşmesiyle omuz baş omuz yani obo oluşur.

Obonun oluşması için baş kısmında bulunan bölgeniz haftalık, aylık veya yıllık açacağınız grafiklerde en yüksekte olması gerekmektedir. Sağ ve solunda bulunan bölgeler birbirlerinden yüksekte veya eşit yükseklikte olabilirler.

Borsada Obo Nedir?

Borsada obo genel olarak grafiklerde oluşan bazı şekillere denmektedir. Hisse senedi grafiklerinde oluşan omuz baş omuz şeklinde olan yükseliş veya azalış grafiklerine denir. Borsada obo kavramından tam anlamıyla yararlanabilmek için en az haftalık grafiklere göz atmanız gerekmektedir. Günlük hisse senedi grafiklerinin sizi yanıltma oranı çok yüksektir. Bu sebepten dolayı obo dan tam olarak faydalanmak için aylık, yıllık grafiklere bakmanız gerekli.

Borsada obo kavramının tersi olan tobo kavramını da sizler için anlatmak istiyorum. Tobonun açılım ters omuz baş omuz kelimelerinden oluşmaktadır. Açılımıyla da anlayabileceğiniz üzere obo kavramının tam tersi şeklinde yorumlanabilir.

Borsada obo 4 farklı formasyondan oluşur. Bunlar birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü formasyonlardır. Obo terimine tam olarak hakim olmak için borsa terimlerini iyi bir derecede bilmeniz gerekiyor. Bunun için ekonomi kategorisine göz atabilirsiniz. Çok özel bilgiler öğreneceğinizden eminim.

Borsada obo nedir sorusu hakkında sizlere aktarabileceklerim bu kadar. Yazı içerisinde verdiğim kaynaklara da göz atmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Çünkü verdiğim kaynaklar obo kavramını detaylı bir şekilde anlattı.

Paylaş

1 Yorum

  1. Patlıyo Cevapla

    Web sitemi referans göstererek hazırladığın bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Sitenizi takibe aldım, çok faydalı yazılar olduğu aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.