bleeding-edge-incelemesi

Bleeding Edge İncelemesi

Bleeding Edge nasıl bir oyun? Bleeding Edge hakkında ilk izlenim ve inceleme yazısı. Kısacası Bleeding Edge hakkında her şey!

Herkese selamlar. Devil May Cry, Hellblade gibi popüler oyunların geliştiricisi olan Ninja Theory, geçtiğimiz günlerde Bleeding Edge isminde yeni bir oyun yayınladı. Oyunu çıktığı gün Steam üzerinden satın aldım, bir süre oynadım ve şimdi deneyimlerimi sizinle paylaşacağım. Dilerseniz Bleeding Edge incelemesi yazısına başlayalım.

Bleeding Edge Hakkında

Bleeding Edge oyununun oyunun Xbox ve Windows 10’a özel geliştirildiğini söyleyelim. Yani asıl noktası Steam değil, Xbox. Zaten internet sitesine girdiğinizde de net bir şekilde görebilirsiniz. Hatta oyunu Gamepass üzerinden ücretsiz bir şekilde oynayabiliyorsunuz ama Steam üzerinden oynamak için 50 TL ödemek zorundasınız.

Günümüz oyunlarına göre fazla bir miktar değil. Hele ki arkasında Ninja Theory gibi bir firma olunca, hiç tereddüt etmeden veriyorsunuz. Bleeding Edge parasının hakkını verir mi diye düşünüyorsanız, Bleeding Edge inceleme yazımızın devamında bundan bahsedeceğim.

Oyun şu an yeni yeni duyuluyor ve büyük bir kitleye sahip değil. Steam yorumlarına baktığımda hep oyunda henüz olmayan ancak olacağı bariz belli olan şeylerden dolayı olumsuz puan vermişler.

Örneğin, oyunda şu an dereceli sistemi yok. Fazla karakter yok. Fazla harita yok. Ancak bu kadar da kötümser olmamak gerekiyor zira oyun çıkalı sadece 3 gün oldu. Bazı oyunların ilk çıkışından bu yana ne denli değişiklik gösterebildiğini tekrar düşünün.

Her neyse. Bleeding Edge Türkçe dil desteği de sunuyor ve bu da Türk oyuncuları oldukça memnun edecektir. Peki ya Ninja Theory’nin yeni oyunu Bleeding Edge nasıl bir şey?

Bleeding Edge İncelemesi

Bleeding Edge oyununda öncelikle şu an 12 ayrı karakter var. Fazla değil ancak şimdilik yetiyor gibi. Zaten karakterlerden sıkılana kadar yeni karakterler gelecektir. Oyunu oynanış olarak Joygame’in yıllar önce kapattığı Manga temalı Zombi Rock oyununa benzetenler var ve ben de onlardan biriyim. Hatta bu duyumlardan önce oynanış videoları izlerken bile içimden geçirmiştim.

Yani, eskiden Zombi Rock oynayanlar bu oyuna kesinlikle hasta olacaklar. Sadece Zombi Rock’ta değil, yine Joygame’in kapattığı Rakion oyununu da biraz andırıyor. Bu gibi eski oyunlara özlem duyuyorsanız, Bleeding Edge oyununu denemek isteyebilirsiniz.

Sadece bu oyunlarda değil elbette. Oyuna yeni Overwatch diyenler de yok değil. Yani her oyundan bir şeylere benzetmek mümkün.

bleeding-edge-inceleme

Bleeding Edge İncelemesi

Bleeding Edge oyununun içerisinde farklı modlar var. En fazla düşman öldürmek, güç parçası teslim etmek gibi. Yani bildiğimiz MMO oyunlarındaki bayrak kapma gibi modları mevcut. Bu güzel. Her oyunda haritanın neredeyse her yerini dolaşmak zorunda kalıyorsunuz çünkü teslim noktaları veya diğer şeylerin yeri belli sürelerde değişiyor. Bu da oyunu sıradanlıktan çıkarıyor ve daha çok stratejiye yöneltiyor.

Oyun 4 vs 4 şeklinde oynanıyor. Takımdan bir kişi eksikse bile, o maçı büyük ihtimalle kaybedeceksiniz zira karakterler arasında uçurum kadar farklar yok. Bu yüzden takım savaşı yapmak zorunda ve takımca bir strateji planlamak zorundasınız.

Bleeding Edge incelemesi yazısında söylenmesi gereken en önemli şey, tek düze bir oyun değil. Damage karakteri alayım, ortaya dalayım da herkesi keseyim diye bir şey yok. Anında duman olursunuz, böyle sapıklıklar yapmayın. Sakin oynayın ve takım arkadaşlarınızı bekleyin. Team Fight yaparken bir kişinin geride kalması bile sizi mağlup edebilir.

Oyun içerisinde hızlı bir şekilde hareket etmenizi sağlayan kaykaylar var. Rakibinize hızlıca gitmek veya görevleri tamamlamak için bu kaykayları kullanabilirsiniz.

Bleeding Edge Nasıl Bir Oyun?

Bleeding Edge inceleme yazımıza devam ederken şundan da bahsetmek istiyorum. Oyunun videolarını izleyecek olursanız, yeteneklerin oldukça yaratıcı ve kombolarının çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Oyunun efektleri de sizi kendine çekiyor. Efekt falan dedim diye de oyunun sistem gereksinimlerini çok da yüksek sanmayın. Zaten yazının sonunda Bleeding Edge sistem gereksinimleri başlığında bunu sizinle paylaşırım. Ortalama bir bilgisayarla çok rahat bir şekilde oynayabilirsiniz. Öyle grafik canavarı bir oyun değil zaten.

Oyunun başındaki eğitimi mutlaka tamamlayın. Oyunda kaçınmak ve savunmak çok önemli. Bir karaktere yakalandıktan sonra arkanızı dönüp koşmaya çalışmayın. Büyük ihtimalle yakalanırsınız. Onun yerine Eğitim bölümünde kaçınmayı iyice öğrenin ve stratejik noktalardan kaçın. Zaten oyuna ilk girdiğinizde eğitim yapmanızı isteyecek ve orada her şeyi öğretecek.

bleeding-edge-rehber

Bleeding Edge İnceleme

Benim Bleeding Edge hakkında ilk izlenimlerim bu kadar. Yani, Bleeding Edge inceleme yazımız burada sonlanıyor. Ben oyunu beğendim, umarım oynanmayan ve unutulan bir oyun olarak kalmaz ve daha sık sık görebiliriz her yerde. Hemen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak Bleeding Edge hakkında çok daha fazla detay öğrenebilirsiniz, isterseniz oyunu da satın alabilirsiniz.

Bleeding Edge Steam
Bleeding Edge Xbox
Bleeding Edge Windows 10

Oyunun Steam fiyatının 50 TL olduğunu söyledim. Bu ücret size fazla geliyorsa veya Steam takıntınız yoksa, oyunu Xbox Gamepass üzerinden de oynayabiliyorsunuz. Ben yine de destek olma amaçlı oyunu satın aldım zira parasının hakkını verdiğini düşünüyorum.

Bleeding Edge Sistem Gereksinimleri

Bleeding Edge Minimum Sistem Gereksinimleri

OS: Win 7 64
Processor: Intel Core i5-4430 3.0GHz / AMD FX-8350
Graphics: AMD Radeon HD 7950 or NVIDIA GeForce GTX 760
System Memory: 8 GB RAM
Storage: 15 GB Hard drive space
DirectX 11 Compatible Graphics Card

Bleeding Edge Önerilen Sistem Gereksinimleri

OS: Win 7 64
Processor: Intel Core i5-4670K 3.4GHz / AMD FX-8370
Graphics: AMD Radeon RX 580 8GB or NVIDIA GeForce GTX 1060
System Memory: 8 GB RAM
Storage: 40 GB Hard drive space

Bleeding Edge incelemesi başlığımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Oyuna devam etmeyi ve bir şeyler kaptığımda da Bleeding Edge rehber yazısı hazırlamayı planlıyorum. Oyun hakkında merak ettiklerinizi hemen aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

2 Yorum

  1. Ömer Faruk Cevapla

    Zombi Rock’u tekrardan açan yabancılar var bu arada, Discordlarındayım betada şu an. Millet oynuyor canlı ekran paylaşımından izliyordum. Project Brawl Busters diye aratırsan bulabilirsin. Baktıktan sonra email atarsan sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.