backlink-nedir-ne-ise-yarar

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine vermiş olduğu referans bağlantılarıdır. Sitenizin içerisin de yer alan özgün içerikler zamanla başkaları tarafından fark edilir ve daha çok keşfedilmeye başlar ve bu durum sitenizin arama motorunda daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Eğer X sitesinden Y sitesine giden bir bağlantı görürseniz bunun backlink olduğunu bilmeniz gerekir. Backlink verirken önemli olan reklamı alan sitenin güvenilir olmasıdır. Birçok siteden backlink alabilirsiniz ancak sadece bir siteden almış olduğunuz backlink bütün almış olduğunuz sitelere bedel olabilir. Bunun sebebi ise o sitenin DA’sının yani domain otoritesinin çeşitli nedenlerden dolayı yüksek olmasıdır.

Bir sitede kullanılacak olan backlinklerin kaliteli bir siteden alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Yüksek kaliteli, SEO formatına göre yayın yapan web siteleri bu iş için oldukça uygundur. Kaliteli içerikler üreten ve popülerliği yüksek olan bir web sitesinden almış olduğunuz bir bağlantı sıralamada ilklere yükselmeniz üzerinde oldukça olumlu bir etkisi olur. Yayın hayatına yeni başlamış bir web sitesinden yararlanmak sizin için bir felaketle sonuçlanabilir. Eğer bu bağlantılar arama motorunun sevdiği biçimde çalışmıyorsa sitenize zararı dokunabilir. Bu sebeplerden dolayı sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak isterken başka kayıplar yaşayabilirsiniz.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink bir internet sitesinin bağlantılarında, başka bir internet sitesinin metin veya görsel şeklindeki bağlantılarını sunma işlemidir. Temel mantıkta backlink bir siteden diğerine otorite aktarımıdır. Ancak az ve öz bir şekilde link çıkışı sağlanmazsa link çıkan site otorite kaybı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Google’ın backlinklere yüklediği anlamlardan dolayı, backlink sitenizin daha güvenilir bir site olmasını sağlamaktadır. Özellikle SEO uzmanlarının sektörel olarak yakın sitelerden link edinim sağlamanızı istemelerinin en büyük sebebi sitenizin Google gözündeki güvenirliliğini arttırmaktır. Bunun yanı sıra backlink web sitenizin popüler bir site olmasını da sağlamaktadır. Günümüzde en popüler sitelere bakıldığında İnstagram, Facebook, Youtube vb. siteler dünyadaki diğer bütün sitelerden backlink alabilme potansiyeline sahip oldukları için hem popülerlikleri fazlayken hem de güvenilir site olma özelliklerini arttırmaktalardır.

Backlink Nasıl Alınır?

Günümüzde backlink satımı yapan platformların artması ile birlikte backlink alanında farklılık oluşturmanın her gün geçtikçe zorlaşacağını düşünüyoruz. Bu sebepten dolayı kendinize özgü backlink profilleriniz ve tekniklerininiz olması gerektiğini unutmamalısınız. backlink paketi satın alan kaliteli platformları da tercih edebilirsiniz.

Link Platformlarından Link Elde Etmek

Link elde edebileceğiniz aracı siteler üzerinden link alımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar link çıkışı az olan siteleri bulabilmektedir. Kaliteli az ve öz link çıkışı yapan siteleri tercih ederek o linkten faydalanma oranınızı arttırabilirsiniz. Bu teknik sizi diğer sitelerden daha fazla avantajlı yapabilecek bir teknik olmasa da sitenizi belirli bir otorite kıvamına getirene kadar rutin alımlarınızı bu sitelerden gerçekleştirebilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Üretin

Kopyalanabilir içerikler üretmek dikkat ettiğimiz konulardan birisi. Popüler haber sitelerini incelediğimizde veya teknoloji alanında hizmet veren popüler sitelere baktığımızda yazılan yazıların birçoğunun olduğu gibi kopyalanıp yayınlandığını görmekteyiz. Sizlerde kaliteli içerikler üretip harika yazılar yazarak bunların kopyalanıp yayınlanmasına olanak sağlayın.

Bunlara ek olarak geçmişi olan domainleri alarak o alanda içerikler üretmeye devam ederek backlink sahibi olabilirsiniz.

Backlink’in İnternet Sitelerindeki Olumlu Etkileri

Backlink almak sitenizin arama motorunda öne çıkmasını, sıralamasını ve indeksini olumlu etkiler. E-Ticaret yapan ya da online alışveriş hizmeti sunan siteler açısından diğer web sitelerinden backlink almak oldukça önemlidir. En güvenilir backlink paketleri sayesinde E-Ticaret sitenizin organik bir şekilde trafik almasını sağlayarak sitenizde geri dönüşleri arttırabilirsiniz.

Backlink Kazanımının Önemi Nedir?

Kullanıcılar faydalı olmasının yanı sıra Google arama motorları tarafından interneti taramak içinde backlinkler kullanılır. Arama motorları web sitenizin faklı web siteleriyle arasında ki bağlantılarını da tarar ve bu sebepten backlinkler SEO’nun önemli bir parçasıdır.

Temel olarak sahip olduğunu backlinklerin kalitesi ve sayısı Google’ın web sitenizi ve sıralamanızı nasıl görüntülendiğini etkilemektedir. Arama motorları internetteki sayfaları taradıktan sonra taradığı sayfaların içeriğini çıkarır ve dizine ekler. Bu şekilde Google ve diğer arama motorları sitenin alakalı anahtar kelimeler için iyi bir şekilde sıralanmaya uygun olup olmadığına karar verebilir. Buna karar verirken arama motorları sayfanın içeriğine bakarken ayrıca diğer web sitelerinin o sayfaya işaret eden bağlantıların sayısına ve bu harici sitelerin sayısına da bakar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.