kuru-uzum

Sağlıklı Yaşamanın Sırrı Kuru Meyveler

Günümüzde insanlar gündelik yaşantılarından sağlıklarına özen göstermezler. Ancak sağlıklı beslenmek kişiyi dinç tuttuğu gibi işlerinizin daha verimli geçmesini sağlar. Bu nedenle sağlıklı beslenme sürecinde öğünlerinize mutlaka dâhil etmeniz gereken çeşitli kuru meyveler vardır. Kuru meyve adından da anlaşılacağı gibi meyvelerin kurutulmasıyla yapılır. İçerdiği besin değerleri ve lezzetiyle birlikte mükemmel bir ara öğün atıştırmalıktır. Sağlıklı yaşam; vücudun enerjisinin yüksek olması, görünümün güzel olması, ruh halinin pozitif olması gibi durumların hepsini kapsıyor

Kuru Meyvelerin İnsan Sağlığa Önemi

Kurutulmuş meyve insan sağlığı ve beslenmesinde, özellikle vitaminler ve mineral zengin bakımından zengin olması önemli bir yer tutmaktadır.

Meyvelerin insan sağlığı ve beslenmesi üzerine etkileri yüksek düzeyde kalori, tuz ihtiva etmek, vitamin ve lif bakımından zengin ve görünüşleri ile iştah açıcı olumlu etkileri vardır.

Kuru Meyvelerin Faydaları

Kuru meyveler mevsiminde taze ve bolken toplanıp kurutulduktan sonra doğru tüketildiğinde sağlık için oldukça faydalı alternatiflerdir. Kurutma işlemi, mevsimi dışında tüketebilmek için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Bu yöntemle elde edilen kuru meyvelerin içerisindeki su miktarı düşük olmasıyla meyvenin bozulmasına yol açacak mikroorganizmalar gelişemez.

En sık tüketilen ve sağlığa en çok faydası olan kuru meyveler ise şu şekildedir;

Erik kurusu; Şeker oranı en düşük meyvelerin başında gelen erik özellikle, doğal da olsa yüksek oran şeker almaktan kaçınanların ilk tercihi olabilir. Akşam saatlerinde daha rahat tüketilebilecek olan içeriğindeki bol miktardaki kalsiyum ve D vitamini özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Düzenli tüketimi kemik sağlığına, tansiyona, karaciğer, kalp ve böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine ve ciltteki ilk yaşlanma belirtilerine ciddi oranda yardımcı olur.

Kayısı kurusu; En sık tüketilen kuru meyvelerin başında gelen, oldukça besleyici bir ara öğün atıştırmalığıdır. Özellikle aç karna tüketildiğinde sindirim sistemine, kabızlığa, kansızlığa ve içerdiği A vitamini sayesinde akne gibi cilt sorunlarının ortaya çıkmasını engeller.

Armut kurusu; Vitamin bakımından oldukça zengin olan armut kurusu böbreklerin düzenli çalışmasında etkili olur. İdrar atımına yardımcı olur, böbrekteki kum ve taşların dökülmesine de yardımcı olabilir. Yüksek tansiyona, kansızlığa, zihinsel yorgunluğa ve sinirlerin yatıştırma gibi olumlu etkileri vardır.

Çilek kurusu; Tatlı isteğine iyi geldiği için özellikle kilo verme diyetlerinde ara öğün olarak tüketilmesi tavsiye edilen çilek kurusu, fosfor ve demir açısından zengindir. Ayrıca C, B ve K vitamini içeriği de çok oldukça yüksektir. Çilek kurusu vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür.

Kivi kurusu; Kurutulmuş kivi A vitamini, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu nedenle de besleyici değeri yüksektir. Aynı zamanda lif açısından da zengin olduğu için sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık, hazımsızlık ve şişkinliğe iyi gelir ve kan basıncını dengeleyerek tansiyon ve kolesterolü düşürür.  Genellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan nezle ve soğuk algınlığına da iyi gelir.

İncir kurusu; Kuru incir, vücudun farklı sistemlerinden geçişini kolaylaştıran ve LDL kolesterol moleküllerinin emilmesine yardımcı olan pektin de dahil olmak üzere yüksek oranda lif içerdiği için kandaki kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Sindirim sisteminin işlevlerini güçlendiren incir kurusu, kabızlık sorununa iyi gelen besinlerin başında gelir.

Üzüm kurusu; Kalsiyum, demir ve potasyum bakımından zengindir. Kuru üzüm sayesinde vücudunuzun enerjisini artırabilirsiniz. Yaşam koşullarına karşı daha da zinde kalabilmek için vücudunuzun her zaman kuru üzüme ihtiyacı vardır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.