rise of empires ottoman inceleme

Rise of Empires: Ottoman İncelemesi

Netflix yapımı Osmanlı filmi olan Rise of Empires Ottoman hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Herkese selamlar. Pek tarzımı yansıtmayan ancak son zamanların en sevilen Netflix dizileri arasında yer alan bir yapım olduğu için izlediğim Rise of Empires Ottoman hakkında bir şeyler karalamaya geldim. Yayınlandığı tarihten bu yana, olumlu veya olumsuz oldukça eleştirilen Türk yapımı Osmanlı dizisi Rise of Empires hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirseniz. Dilerseniz Rise of Empires Ottoman inceleme yazımıza başlayalım.

Rise of Empires: Ottoman Oyuncular

Rise of Empires dizisinin oyuncu seçimlerini çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Özellikle Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Cem Yiğit Üzümoğlu’nun oyunculuğu gerçekten iyi ve karaktere çok iyi uyuyor. Bununla birlikte, diğer oyuncu kadrosunu aşağıya sizin için tek tek yazıyorum. Aralarında tanıdığınız oyuncular var. Örneğin; Cem Yiğit Üzümoğlu, aynı zamanda Hakan Muhafız dizisinde de rol almış. Onun haricinde, herkesin tanıdığı Tuba Büyüküstün’de dizide rol alıyor. Rise of Empires dizisi oyuncuları hakkında daha fazla detay için Rise of Empires imdb sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet: Cem Yiğit Üzümoğlu
6. Konstantinos: Tommaso Basili
Çandarlı Halil Paşa: Selim Bayraktar
Giovanni Giustiniani Longo: Birkan Sokullu
Mara Hatun: Tuba Büyüküstün
Zağanos Paşa: Ushan Çakır

Rise of Empires Çandarlı Halil Paşa

Rise of Empires Çandarlı Halil Paşa

Rise of Empires: Ottoman İncelemesi

Normalde öyle diziler izliyorum ki, on bölümü izlemem haftalar alıyor. Aşırı sıkıcı, asla ilerlemeyen diziler oluyor. İlk başlarda bunun da öyle olacağını düşünüyordum ancak kesinlikle yanılmışım. Hatta, çok daha uzun bile olabileceğini düşündüm diziyi bitirdikten sonra. Bunun sebebine geleyim. Öncelikle ara sahne yok denecek kadar az ve çok hızlı, çoğu konunun detayı yok. Her şey yüzeysel bir şekilde ilerliyor. Bu elbette iyi mi, kötü mü siz karar verin. Bundan dolayı dizi çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve sizi sıkmıyor. Öte yandan, benim gibi tarih meraklılarını üzebilir bu durum.

Rise of Empires hakkında

Rise of Empires Hakkında

Tarih bilimiyle ilgilenen biri olarak; İstanbul’un Fethi, Sultan 2. Mehmed vb. temalarda çok sayıda belgesel izledim. En iyilerinden biri değil ancak kesinlikle kötü de değil. Ara ara yazarların da çıkıp dizide izlediğimiz sahnelerin asıl hâllerinden bahsetmeleri oldukça hoş. Yani, tamamen bir dizi diyemeyiz Rise of Empires için. Aynı zamanda bir belgesel. Hatta, herkesin yakından tanıdığı Celal Şengör bile var.

Genellikle bu dönem hakkında bilgileri Bizans metinlerinden elde ederiz. Osmanlıca belge ve metinleri
günümüz Türkçesine kazandırmak içinse dil bilimci profesörler veya Türkçe Osmanlıca çeviri yapan
firmalar yardımcı olur.

Çoğu insanın aksine, dizinin aksiyon sahnelerinin yetersiz olduğunu düşünenlerden değilim. Bence, aksiyon sahneleri oldukça iyiydi ancak birebir bir düello da seyretsek fena olmazdı. Örnek vermek gerekirse, Dracula Untold filmindeki Fatih Sultan Mehmet ve 3. Vlad yani Dracula’nın düello sahnesi çok iyiydi. Rise of Empires Ottoman‘da, böyle bir sahne izlemiyoruz. Hatta çoğunlukla Yeniçerilerin saldırılarını ve tek tek avlandıklarını izliyoruz. İnsanların korkulu rüyası, acımasız Yeniçerilerin hak ettikleri değerde gösterilmediğini düşünüyorum. Amatör, en önde feda edilebilecek askerlerden farksız bir şekilde gösterilmiş.

Rise of Empires‘da, Fatih Sultan Mehmet hakkında anlatılan yanlış bir mesele daha var. Sultan 2. Mehmed, her koşulda dikine giden biri olarak anlatılmış. Bu konuda o kadar ileri gidiliyor ki, çok fazla göze batıyor. Yine de çok sorun edeceğinizi düşünmüyorum.

rise-of-empires-ottoman

Rise of Empires 6. Konstantin

Son olarak, Rise of Empires Ottoman‘da İngilizce dil meselesine değinmek istiyorum. Türkler, zorla aksan yapmaya çalışmamış, bu iyi. Eğer aksan yapsalardı, çok çirkin olacağından %100 eminim. Gayet düz bir İngilizce ile konuşulmuş ve dizinin İngilizce oluşu hakkında negatif şeyler düşünmüyorum. Diziyi izleyecek olanların da fazla takılacağını düşünmüyorum. Eğer illa hoşunuza gitmiyorsa, Türkçe Dublaj seçeneği de mevcut zaten. (Uyarayım. Diziye İngilizce olarak başladıktan sonra Türkçe Dublaj haline geçerseniz, çok garipseyeceksiniz.)

Rise of Empires: Ottoman 2. Sezon

Mâlum son gerçekleştiğinde, Sultan 2. Mehmed, Fatih unvanına sahip bir kumandan olduğunda, ağzından çıkanlara dayanaraktan söyleniyor ki, Rise of Empires Ottoman 2. sezon da gelecek, gelmesi gerekiyor. Rise of Empires 2. sezon gelecek mi diye merak ediyorsanız, henüz Netflix cephesinden veya RoE: Ottoman ekibinden resmi bir açıklama yapılmadı. Yine de, Rise of Empires 2. sezonunun da geleceğini düşünüyorum. Rise of Empires Ottoman 2. sezon çıkış tarihi gibi detayları öğrenmek için beni takip etmeye devam edebilirsiniz.

Rise of Empires Ottoman inceleme yazımızı burada sonlandırıyorum. Netflix Türk yapımı dizileri arasında ilk izlediğim bu oldu ve izleyip hemen bitirdiğim için asla pişman değilim. Netflix’in en iyi Türk yapımı dizisi diyebilirim ancak maalesef diğerlerini izlemedim, üzgünüm. :’) Zaten, beni takip edenler, izlediğim filmlerinin tamamına yakınının korku filmleri olduğunu bilir.

Rise of Empires‘ın bölüm sayısı 6. Bu yüzden üzerinde çok da düşünmenize gerek yok bence. Açın, izleyin. Hiçbir şey kaybetmezsiniz. Yine de, ben pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

Siz yeni Netflix Türk dizisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Diziyi izledikten sonra, hemen aşağıdaki yorum kısmından Rise of Empires Ottoman hakkında yorum yapmayı unutmayın. Aşağıdan dizinin fragmanını da izleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.