aşkımız eski bir roman

Aşkımız Eski Bir Roman Kitabı

Aşkımız Eski Bir Roman kitabı hakkında merak ettiklerinize ve kitabın konusunu buradan öğrenebilirsiniz!

Aşkımız Eski Bir Roman, Ahmet Ümit’in 2019’da yazdığı kitabıdır. Çoğu siteyi incelediğim kadarıyla eski kitaplarına kıyasla beğenilmemiş, sadece vakit geçirmek için okunabileceği vurgulanmış. Ben ise aksine sizlere gerçekten beğendiğimi söylemek istiyorum. Kitabın dilinin sade ve anlaşılır olmasıyla birlikte anlatımın son derece akıcı olması bence epey bir artı puan kazandırıyor. Şimdi sizlere kitabın içeriğinden bahsedip birkaç yorum yapacağım. Bazı yerlerde *spoiler* olabileceğinden dolayı dikkatli okumanızda fayda var.

Aşkımız Eski Bir Roman Kitabı Hakkında

Aşkımız Eski Bir Roman kitabını elinize ilk aldığınız zaman muhtemelen roman olduğunu düşüneceksiniz. Zaten Ahmet Ümit’in daha öncelerden beri okuyucusu iseniz roman olduğunu düşünmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ancak kitabın içerisinde 3 öykü bulunmaktadır. Karakterlerimiz her zamanki gibi Başkomiser Nevzat, yardımcısı Ali ve kriminolog Zeynep’ten oluşmaktadır.

İlk öykümüz kitapla aynı ismi taşımaktadır. Ünlü bir cinayet romanı yazarı olan Agatha Christie’nin hayaletinin işlediği bir cinayeti çözümlenmeye çalışılmaktadır. Ancak işin iç kısmının garip olduğunu söylemeliyim. Üç öykü arasında en heyecanla okuduğum kesinlikle bu öyküydü. Diğer iki öyküye kıyasla bence çok daha iyiydi.

İkinci öykümüzün ismi Overlokçu Kız. Bu öykü ölen bir genç kızın çevresindeki 4 serseri genç ve kızın patronu arasında geçiyor. Aslında bu öykünün biraz basit olduğunu söylemeliyim. Okurken sonucu ve katilin kim olduğunu az çok anlıyorsunuz.

Üçüncü öykümüzün ismi ise Sergey Nikolayeviç Jerkovski’ye Ne Oldu? Bu öykü kanser hastalığına çare bulan bir profesörün ortadan kaybolma hikayesini anlatıyor. Tabii ki işin içinde bir de ölen bir kadın bulunuyor. Karmaşık ve büyük bir aşk hikayesinden geriye neler kaldığını gösteriyor. Bu öykünün sonunu çok sevdiğimi söylemeliyim.

Aşkımız Eski Bir Roman kitabının tamamı hakkında konuşmak gerekirse cinayet romanı seven biriyseniz okumanız gerektiğini düşünüyorum. Ahmet Ümit’in diğer kitaplarını okumadıysanız kesinlikle diğer kitaplarına da göz atmalısınız.

Benim Aşkımız Eski Bir Roman kitabı içinde en beğendiğim cümle ise Nevzat Başkomiser’in sevgilisi Evgenia’ya söylediği “Bu kargaşanın, bu acımasızlığın, bu hoyratlığın içinde biz, birbirine sığınan iki çaresiz insanız” cümlesidir. Bu yazıda bu cümleye de küçük bir yer ayırmak istedim.

Son Olarak

Toparlamak gerekirse kesinlikle bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz son derece akıcı bir kitap olduğu kanaatindeyim. Nevzat Başkomiser’i özleyen herkes, kitabı okuyup özlemini giderecektir. Ben kısacık bir sürede ve gerçekten severek, heyecan dolu bir şekilde okudum sizin de okurken aynı duygulara sahip olacağınızdan şüphem yok.

Bu makale, Buse Seyran Say tarafından hazırlanmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.